072-3300504

סחר בסיכומים

סטודנטים בקליפורניה גילו שיטה חדשה לעשות כסף: הם מוכרים את סיכומי השיעור שלהם באינטרנט במחירים גבוהים. המרצים באוניברסיטה זועמים: "זו הפרה של זכויות יוצרים"

עדי בילו | 07-02-2012 17:27:00

כמה אוניברסיטאות במדינת קליפורניה נאבקות כעת ב"העתקה" סטודנטיאלית לא חוקית מסוג חדש. סטודנטים מוכרים את סיכומי השיעור שלהם באינטרנט, סוחרים בהם, וככל שעולה הביקוש כך מן הסתם גם עולה מחירם.
על פי החוק החינוכי האתי של מדינת קליפורניה נאסר על סטודנטים שמגיעים לשיעורים למכור את סיכומי השיעור והרשמים שלהם מן הקורסים שהם לוקחים במסגרת לימודיהם. זה לא עצר בעד סטודנטים מסוימים לסחור בסיכומים הללו באתרי אינטרנט שמקלים עליהם למצוא לקוחות פוטנציאלים המעוניינים לרכוש חומרים אלו.
ישנו מגוון אתרים כגון noteutopia.com או notehall.com שמציע סיכומי שיעורים למכירה. הסטודנטים שמציעים שם את חומרי הלימוד שלהם מאמינים כי זכויות היוצרים על הכתוב שייכות להם ואין למדינת קליפורניה כל רשות להחליט מה הם יכולים לעשות עימם.
הבעיה היא שכמה פרופסורים שמלמדים בקורסים בהם נעשה שיתוף חומרים מסוג זה, לא מאמינים שרק משום שהסטודנטים פיזית סיכמו את החומר הנלמד בשיעור, זכויות היוצרים על החומר בבעלותם. "כשאנחנו אומרים סיכומים, על מה בעצם אנחנו מדברים?" שואלת אחת המרצות מן החוג לתקשורת באוניברסיטת קליפורניה, כריס קרוז-בון. "זה בסך הכל תרגום ושכתוב למילים שנאמרו על ידי מילה במילה. אלו הם הרעיונות שלי ולסטודנטים אין שום זכויות עליהם".

הסטודנטים מצידם טוענים לחופש הביטוי, וכפי שאומר אחד מהם, סטודנט שנה שנייה באותה אוניברסיטה, מנואל גטירז "הסיכומים הם פרי עבודתם של הסטודנטים, המדינה הזו דוגלת בחופש הפרסום וחופש הביטוי ולכן סטודנטים יכולים למכור את החומרים שלהם".

הדובר של האוניברסיטה, רוברט מזרוס, אומר שרעיון הקניין הרוחני והזכויות עליו עומד בבסיס הדיון בין המרצים לסטודנטים, ועל כן קשה להכריע בסוגיה כל כך אפורה. על טענה זו משיבים המרצים המעורבים, כי מדובר ביותר מאשר זכויות על קניין רוחני. "אני מודאגת שמישהו יפרש את הדברים שנאמרים בהרצאה בצורה שגויה, יצטט אותי לא נכון, ואחר כך יעביר את הדברים שלי לא כהווייתם באינטרנט באופן חשוף לעולם כולו", מסבירה קרוז-בון.

לא שומרים לעצמם
לא שומרים לעצמם

סיכמת ומכרת? צפה וועדת משמעת
כעת נוקטת אוניברסיטת קליפורניה בצעדים נוספים כדי למנוע את החמרת התופעה. אחד הסטודנטים שמכר סיכומים באינטרנט הועלה לוועדת משמעת, ובאוניברסיטת ברקלי עדכנו את התקנון וכללו בו איסורים מפורשים על חלוקת חומרים ומערכי שיעור בין סטודנטים. האוניברסיטאות מצדדות במרצים שכן, לטענתן, לחברי הפקולטה הזכות להגן על המוניטין המקצועי שלהם. אם הם לא מעוניינים שסיכומים ברמה נמוכה שמכילים את שמם יסתובבו ברשת, זוהי זכותם.

למרות כל זאת, ישנם מרצים ששומרים על ראש פתוח ודבקים בעמדתם של הסטודנטים דווקא. "בהתחשב בסכומי הכסף העצומים שהסטודנטים משלמים למוסדות הלימוד היום, אין זה נכון לשדר להם מסר בסגנון 'אין לכם אפילו את הזכות להשתמש בסיכומים שאתם עצמכם כתבתם בשום צורה שהיא'. אני חושב שזה לא המסר שהאקדמיה רוצה באמת לשדר לאנשים שמשקיעים מזמנם ומכיסם על מנת לרכוש השכלה גבוהה", אומר אחד מראשי הפקולטות בברקלי, ג'ייסון שולץ.

נותן להעתיק? צפה פגיעה
נותן להעתיק? צפה פגיעה
אנחנו ניתן לך את כל
המידע שיחסוך לך
הרבה זמן וכסף!
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
  • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
  • לימודי תואר ראשון
  • הנדסאים
  • לימודי תואר שני
  • קורסים ולימודי תעודה
  • לימודים בחו"ל
  • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד