האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

פוטר פרופסור שהטריד מינית

בית הדין לערעורים של האוניברסיטה העברית קבע כי פרופסור בן ארי, אשר ניהל קשרים אינטימיים עם סטודנטיות יפוטר ולא יורשה עוד להנחות סטודנטים לצמיתות

עדי בילו | 01-08-2011 19:16:00

בית הדין לערעורים של עובדי הסגל האקדמי של האוניברסיטה העברית בירושלים קבע כי פרופסור בן-ארי יפוטר. כמו כן הוא יהיה פסול לצמיתות להנחות סטודנטים. כפי שנאמר בבית הדין: אדם זה אינו ראוי להמשיך ולשמש איש סגל באוניברסיטה.

הדיון בעניין פרופסור אייל בן ארי התקיים בגין ניצול יחסי מרות וקיום יחסים אינטימיים עם סטודנטיות מן המוסד. בגזר הדין שניתן קובעים יו"ר בית הדין, פרופסור פנחס שיפמן, ושתי חברות נוספות בבית הדין כי עונשו של הנידון יהא פיטורין מן האוניברסיטה. כמו כן הודגש בגזר הדין כי בן ארי יהיה פסול לצמיתות להנחות או להדריך סטודנטים באוניברסיטה, אפילו אם יתברר שכגמלאי היה רשאי למלא תפקיד מסוג זה.

על פי בית הדין, העונש החמור ניתן משום החשש מן המסר העלול להצטייר, לפיו נוקטת האוניברסיטה בגישה סלחנית כלפי אנשי סגל שעשו טעות מסוג זה, ומוכנה להעלים עין מפגיעות חמורות בסטודנטיות.

בית הדין קבע כי זהו דפוס פעולה שיטתי שבו אותו מרצה ניצל לרעה, או ניסה לנצל לרעה את תלמידותיו. אותו איש סגל כריזמטי, רב כוח ורב השפעה חיזק את תלות הסטודנטיות בו והעניק להן תחושה כי כל עתידן האקדמי תלוי בו, בין היתר להמלצות ללימודים במוסדות בחו"ל.

האוניברסיטה העברית (צ'- יורם לימודים)
האוניברסיטה העברית (צ'- יורם לימודים)

יחסי תלות
בתור מרצה אשר הכיר את אותן סטודנטיות מקרוב, השתמש בתלות זו, ועל כן הציע להן הצעות מגונות כגון הזמנה לחלוק עימו חדר בבית מלון בכנסים בינלאומיים בחו"ל. עם חלק מהן אף קשר בפועל קשרים אינטימיים ופרץ את הגבול בין המקצועי לאינטימי, עד כדי טשטושו באופן חמור.

בית הדין קבע כי הצעותיו של המרצה פגעו בתלמידות ובכבודן, באמינות ההערכה המדעית, וכן הסבו נזק רב למוניטין של האוניברסיטה.

בפסק הדין נכתב כי "לדעתנו אדם כזה – תהא פעילותו רבת השנים כחוקר, כמדען בתחומו וכמורה – איננו ראוי להמשיך ולשמש איש סגל באוניברסיטה העברית ואיננו ראוי עוד שלמש מנחה ומדריך לסטודנטים בעבודתם ובמחקרם. לא ייתכן שבחלוף שנתיים ישוב מי שעשה מעשים כה חמורים למשרתו הקודמת, ועולם כמנהגו ינהג. כל איש סגל וכל תלמיד או תלמידה צריכים לדעת שהאוניברסיטה העברית לא תסבול תופעות אלה, או דומות להן, ותשפוט אותן בחומרה''.

הנהלת האוניברסיטה הביעה שביעות רצון מן החלטת בית הדין ותמשיך לפעול למען מניעת מקרים שכאלו. היא רואה בחומרה רבה את המעשים בהם הורשע פרופסור בן ארי ומצהירה כי תפעל למען סביבת עבודה ולימודים הולמת וראויה.

האוניברסיטה החליטה להעמיד את פרופסור בן ארי לדין למרות שבפרקליטות החליטו שלא לתבוע בגין התיישנות המקרה.

האוניברסיטה העמידה לדין על אף החלטת הפרקליטות (צ' - shutterstock)
האוניברסיטה העמידה לדין על אף החלטת הפרקליטות (צ' - shutterstock)
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי