האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

הקהל לא מתבקש לעמוד

הסטודנטים באוניברסיטה העברית שמחו מאוד לקבל תואר. הם פחות שמחו כשלא הושמע ההמנון בסוף הטקס, אך האם זה באמת הכרחי?

לי בק | 11-07-2011 13:12:00

זו כבר הפעם השנייה, בטקס הענקת תארים של אוניברסיטה בארץ לא מושמע ההמנון הלאומי. הפעם לא הוכרז "לשירת ההמנון הקהל מתבקש לעמוד" בתום טקסם של הסטודנטים מבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית. כזכור, לפני כשבועיים לא הושמע ההמנון בטקס הסיום של סטודנטים מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה.

גורמים המעורבים בנושא בירושלים הסבירו כי הדבר נעשה מתוך רצון להתחשב ברגשותיהם של הסטודנטים הערבים בחוג, וכי ההמנון לא הושמע גם בטקסי הסיום שהתקיימו בשנים הקודמות. מה שכן, בבית הספר לעבודה סוציאלית בעברית לא נהוג להשמיע את ההמנון הלאומי בעוד שפקולטות אחרות באוניברסיטה כן חותמות את טקס הסיום בשירת "התקווה".

אל מול הכותרות הזועמות שתפסו העיתונים בשבועיים האחרונים, נדמה כי צפים ועולים קולות המבקשים להקריב את הסוגיה על המזבח ולצלות כמה פרות קדושות על הדרך – האם באמת חובה להשמיע את ההמנון בטקסים האלו?

המהומה התחילה שם. אוניברסיטת חיפה (צ' - יורם לימודים)
המהומה התחילה שם. אוניברסיטת חיפה (צ' - יורם לימודים)

הלאומי עולה על הפרטי
מירב ריימונד, יו"ר הסטודנטים של מר"צ, לא חושבת שהשמעת ההמנון היא אקט הכרחי בטקסי הענקת תארים. "זה לא טקס לאומי, אלא טקס פרטי וזו צריכה להיות החלטה של המוסד עצמו אם להשמיע אותו או לא. זו לא פעם ראשונה שזה קורה, זה ככה כבר שנים. כן, לדעתי זה נובע מהתחשבות בסטודנטים בחוג לאור האופי היהודי של ההמנון".

"נכון שזה מוסד שממומן על ידי המדינה", ממשיכה ריימונד ואומרת, "ולכן בטקסים בעלי אופי לאומי כן משמיעים את ההמנון, השאלה היא למה בטקס פרטי ללא משמעות לאומית, אלא בעל משמעות אישית ופרטית לכל סטודנט, עדיין עולה הצורך הלאומי הזה על הפרט".

על אף היות הסטודנטים הערביים אזרחי ישראל, ועל אף העובדה כי הם בחרו ללמוד במוסד הממומן על ידי המדינה ועל כן עליהם לקבל את תנאיו, צצות עוד ועוד אמירות שבסופן משתמע כי השמעת ההמנון היא חוסר התחשבות מוחלט.

גם דניאל בלומנשטיק, רכזת פעילות של שלום עכשיו באזור ירושלים סבורה שאין מקום לחייב את שירת ההמנון בטקסי סיום. "באופן אישי אני בעד 'התקווה' ובעד לשיר אותה כמה שיותר, אבל אי אפשר לחייב סטודנטים מוסלמים ונוצרים שנמצאים בטקסים האלו לשיר. לגיטימי שירגישו שהם לא מעוניינים לקחת חלק בשיר שמדבר על 'נפש יהודי הומיה'".

בחירה של המוסד. האוניברסיטה העברית (צ' - יורם לימודים)
בחירה של המוסד. האוניברסיטה העברית (צ' - יורם לימודים)

גם במכבי תל-אביב
בקרב סטודנטים באוניברסיטה נשמעים קולות של הזדהות עם ההחלטה. אלון, המסיים את לימודיו בקרוב גם הוא באוניברסיטה הירושלמית, מציין כי לדעתו גם אם האוניברסיטה מקבלת מימון מהמדינה, צריכה להיות הפרדה, וזו צריכה להיות החלטה של המוסד אם להשמיע את ההמנון או לא. "לא כל דבר שהמדינה מתקצבת, היא יכולה להחליט מה לעשות איתו", מציין אלון, "יש חשיבות לסמלים ולהמנון של המדינה, אבל צריך להבין את התחושות של המיעוטים, ובאופן כללי של כל אחד, ולתת את הזכות להחליט אם מזדהים עם ההמנון".

"זה מאוד ברור שזה עוד צעד של זרם פוליטי מאוד מסוים שמנסה לכפות את העמדה שלו על המדינה ועל האקדמיה בפרט", אלון מדגיש.

מפאת האוכלוסייה המגוונת המחממת את ספסלי האוניברסיטה, ישנם גם סטודנטים שטוענים לצידה השני של המפה הפוליטית. אמירות מוכרות בסגנון "אם מארגנים טקס רשמי של האוניברסיטה יש מקום לשים את ההמנון, אין מקום לפרשנות וזה צריך להיות נוהל", כבר הופיעו בכותרות. יונתן, סטודנט באוניברסיטה העברית מחדד: "גם כשיש משחק של מכבי תל אביב, ורוב השחקנים לא יהודיים, משמיעים את ההמנון. מה הם אמורים לעשות בזמן שהוא מתנגן ברקע?", הוא חושב, "הם אמורים לעמוד, אף אחד לא מחייב אותם לשיר. אם הייתי לומד באוניברסיטה בחו"ל והיו משמיעים את ההמנון של המדינה הייתי עומד ומקבל את נורמות המקום, כי אני בחרתי להיות שם".

משמיעים את ההמנון גם אם לא כולם יהודים (צ' - יח"צ, אודי ציטיאט)
משמיעים את ההמנון גם אם לא כולם יהודים (צ' - יח"צ, אודי ציטיאט)
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי