האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

המכשול האמיתי - הפייסבוק

אין ספק שלהתעלם מהפייסבוק זה אחד הדברים הכי מאתגרים בלימודים לקראת הבחינה הפסיכומטרית. שירן עמיר, תלמידת פסיכומטרי, מדגימה איך הופכים אויב לידיד ומוציאים ממנו את המיטב

שירן עמיר | 01-12-2010 10:43:00

Shiran: וסל, אריס, צמית
Maayan: עבד? פסיכומטרי? כל התשובות נכונות?
Shiran: אני נוקטת בשיטת האסוציאציות. אני אכתוב מילים ופירושם בפייסבוק כסטטוס, אנשים יגיבו, נפתח דיון, וככה אני אזכור אותם! איך הרעיון שלי?
Tal: לא משהו ת'אמת, זה בעיקר יגרום לכל 400 חברייך לחסום אותך.

* * *

לפעמים אני מצטערת שלא ניגשתי למבחן הפסיכומטרי לפני שמארק צוקרברג עלה על הרעיון המהפכני שעתיד להיות אחד המכשולים הגדולים ברצף הלמידה של תלמידי המאה העשרים ואחת. בשנת 2010 בה כמעט בכל תהליך לימודי מעורב חברו הטוב ביותר של האדם, הלא הוא המחשב האישי שלו, קשה שלא להתפזר ברחבי הרשת.

לקח לנו כמה שנים טובות, אך בסופן רובנו הפכנו סוציאליסטים. כלומר, שיתופיים. כולנו שותפים לשיתוף המשותף ברשת החברתית - הפייסבוק. תוכלו לאהוב אותו, תוכלו לשנוא אותו, אך לא תוכלו להתעלם ממנו. גם הסרבנים הגדולים ביותר נדמים כנכנעים אט-אט לטרנד הלוהט ששטף את העולם וכיווץ אותו לכדי מרחק של לייק.

מה, כבר שעה במחשב?! (צ' - ShutterStock)
מה, כבר שעה במחשב?! (צ' - ShutterStock)

פרידה זמנית מהפייסבוק?
ביום הראשון של קורס הפסיכומטרי, נרשמה בלבי הבטחה כנה כי עכשיו כשמתחילים להם שלושה חודשים אינטנסיביים של למידה, מישהו יאלץ לשלם את המחיר, וזה יהיה מחמל נפשי - הפייסבוק היקר, שלמרבה הצער יזכה לכמה שעות פחות בחברתי.

אך הבטחות לחוד ומעשים לחוד. יש פשוט משהו במקום הזה שלא מאפשר להתנתק ממנו. ממש כמו עולל בן יומו הדורש את מנת המזון היומית שלו, כך הפרופיל שלי. שלא נדבר על יצר הסקרנות שממש מחייב לראות מה קורה, מי שיתף, אלו תמונות חדשות תויגו, איזה קישורים עלו ואלו סטטוסים עודכנו.

חישובים פשוטים העלו שמלחמה בפייסבוק תהיה מלחמת חורמה בה אפסיד ובנוסף סביר להניח גם אעדכן על זה סטטוס תבוסתני במיוחד, ולכן עליי לנקוט בטקטיקה חדשה. כבר ציינתי בעבר – אם אתה לא יכול להם – הצטרף אליהם ובאמת, נפלה ההחלטה שמהיום הפייסבוק יהיה עזר כנגדי בתהליך הלמידה ומאחר ולא נצליח אם נלך ראש בראש, אנו נעבור את הפסיכומטרי יד ביד.

להעלים כל זכר? (צ' - ShutterStock)
להעלים כל זכר? (צ' - ShutterStock)

לנצל את האויב
בשיעור בו קיבלנו עצות שונות על דרכים ללמוד מילים, המורה שלי לפסיכומטרי ציין שעל מנת לשנן אותן באופן יעיל, כדאי ליצור אסוציאציה לאותה מילה, וכך היא תיחרט בזיכרון בצורה הטובה ביותר. אני יכולה להבטיח לכם בלב שלם שמהיום שבו הסטטוס שלי היה: "וסל, אריס, צמית", לא שכחתי ששלוש אלו הן מילים נרדפות.

כמובן שעוד יתרון מובהק שנמצא בהסכם הקטן בין הפייסבוק לביני, בו ישנה הדממת תותחים, כלומר הפסקת אש, הוא שניתן לשתף את חבריי בתובנות משעשעות שעולות תוך כדי תהליך הלמידה ("היה לו ל?רו?ע?ץ = היה לו לרועה צאן") ושוב לזכות באסוציאציה חביבה שתהפוך את הביטוי להיתול חביב וקל לזכירה. או למשל לשתף בתסמיני העייפות הליליים שגורמים לפרש מילים בקטע קריאה אנגלית בצורה שממש מעידה על כך ("in Roman mythology = במיתולוגיה הרומנית"), ואפילו סתם לחלוק הגיגים ושאר קובלנות על הנושאים השונים. וכמובן לא לשכוח סטטוסים המצרים על כמות שיעורי הבית הבלתי ניתנת לתפיסה.

עוד פחות משבוע מועד הבחינה, ותהליכי הלמידה כבר הגיעו לסיומם. אנו בשלב בו מתרגלים כמה שיותר שאלות, אך כמובן לא יותר מדי כדי שלא ייווצר עומס. הפייסבוק בשלב זה אמנם יכול להיות המטרד ממנו חששתי לאורך התהליך, אך עם כוח רצון ולוח זמנים קפדני ומתוכנן מראש הוא לכל היותר מהווה מנוחה קלה לעיניים בהפסקות בין רצפי הלמידה.

אחרי שהיום הגדול יהיה מאחורינו, אוכל לשוב ולבלות ברשת החברתית הוירטואלית החביבה עליי ללא נקיפות מצפון. אני חושבת שכבר מתחיל להתגבש לו סטטוס מלא שמחה, קצת עצב ובעיקר גדוש בהקלה לדקות הראשונות שאחרי הבחינה.

* שירן עמיר, בת 21 מקרית עקרון, היא תלמידת מכון הפסיכומטרי !Smart.

לייק איט (צ' - אתר רשמי)
לייק איט (צ' - אתר רשמי)
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי