האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

פסיכולוג וירטואלי

מערכת חדשה שפותחה באוניברסיטת בן גוריון יודעת לזהות דיכאון באמצעות ניתוח אוטומטי של טקסטים. נמצא תחליף לפסיכולוג?

יובל אל-אור | 20-06-2010 18:23:00

חבר שלח לך מייל ואתה מרגיש בין השורות שמשהו אצלו לא כרגיל, משהו בטון של הדברים נשמע לך לא בסדר, אבל אתה לא יודע על מה לשים את האצבע.

למזלך, מערכת חדשה אמורה לזהות באופן אוטומטי דיכאון בטקסטים. על פיתוח התוכנה עמל צוות מהמחלקה לחינוך באוניברסיטת בן גוריון בנגב, בראשותו של פרופסור יאיר נוימן.

במסגרת המחקר נסרק במערכת קובץ בלוגים עצום וזוהו 1000 הפוסטים המדוכאים ביותר, מתוכם דורגו 100 הפוסטים הכי מדוכאים ו-100 הפוסטים הכי פחות מדוכאים. את הממצאים החוקרים העבירו לשיפוטם של ארבעה פסיכולוגים מומחים ואלו מצאו שהמערכת זיהתה בהצלחה של קרוב ל- 80% את הפוסטים שהפסיכולוגים עצמם הגדירו כמדוכאים.

בנוסף, למעלה מ- 1000 פניות נבדקו של אנשים לאתר פופולארי לבריאות הנפש בארה"ב ונמצא כי המערכת שיפרה בעשרה אחוזים את דיאגנוזת הדיכאון בטקסט.

המערכת המזהה דיכאון באמצעות ניתוח אוטומטי של טקסטים פותחה על ידי אוניברסיטת בן גוריון ובמימון משרד הביטחון, הרעיון היה לפתח מתודולוגיה חדשנית לחילוץ משמעותם של מושגים באמצעות "אינטליגנציה וובית" (Web Intelligence). הממצאים הראשונים של המתודולוגיה, כפי שהתגלו עד כה במחקרו של פרופ' נוימן, יוצגו בסוף חודש אוגוסט בכנס בטורונטו, קנדה.

פרופ' נוימן טוען כי מדובר בשלב ראשון בהחדרתן של טכנולוגיות עיבוד מידע לניתוח פסיכולוגי מאסיבי של נתונים. למערכות מסוג זה עשוי להיות ערך רב למגוון יישומים אזרחיים ומודיעיניים כאחד.

כבר לא רק על הספה (צ' - ShutterStock)
כבר לא רק על הספה (צ' - ShutterStock)
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי