האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

אוניברסיטת ויסקונסין נגד ''נייקי''

אוניברסיטת ויסקונסין הפסיקה את ההתקשרות עם חברת "נייקי", בשל היחס למפוטרי החברה בהונדורס. בכך הפכה ויסקונסין לאוניברסיטה הראשונה המנתקת קשרים עם ענקית הספורט במחאה על תנאי העובדים

הדר גילת | 12-04-2010 15:26:00

אוניברסיטת ויסקנסין שבארה"ב ביטלה את ההסכם שהיה לה עם ענקית הספורט "נייקי", בשל אי תשלום פיצויים לעובדי החברה בשני מפעלים בהונדורס. המפעלים נסגרו ללא התראה מוקדמת בינואר 2009, ותשלומי פיצויים בסך כולל של 2.6 מיליון דולר, טרם הגיעו למפוטרים. בכך, הפכה אוניברסיטת ויסקונסין לאוניברסיטה הראשונה שעשתה צעד נגד מדיניות נייקי – כך מדווח אתר העיתון הבריטי "מורנינג סטאר".

נשיא האוניברסיטה, בידי מרטין, אמר כי ענקית הספורט לא עשתה מספיק על מנת לסייע לעובדים לקבל את כספי הפיצויים המגיעים להם בעקבות סגירתם הפתאומית של המפעלים. "נייקי לא פיתחה, ואינה מתכוונת לפתח, בדרכים משמעותיות, מענה למצוקת העובדים העקורים ובני משפחותיהם בהונדורס", הסביר מרטין והוסיף כי "החברה לא הציגה תוכנית ברורה לטווח הארוך שתמנע מצב דומה בעתיד. בשל שתי הסיבות הללו, החלטנו לסיים את הקשר שלנו לבינתיים".

קוד ההתנהגות של אוניברסיטת ויסקונסין מחייב את 500 החברות שמייצרות מוצרים הנושאים את שם או לוגו המוסד, לקחת אחריות על התנהגות הקבלנים שלהן. ההסכם של האוניברסיטה עם חברת נייקי הכניס לכיסה 49 אלף דולר תמלוגים רק בשנה שעברה, ואולם היא בכל זאת העדיפה להיפרד מענקית בגדי הספורט.

נייקי מצידה הביעה אכזבה על ההחלטה וציינה כי המפעלים המדוברים הופעלו על ידי קבלי משנה, שהיו כפופים למדיניות נייקי. אי לכך, קבלני המשנה הם מי שאחראים לפיצויי העובדים.

פעילים המוחים נגד מפעלי ה"סווטשופ" אמרו כי הם מקווים שההחלטה של האוניברסיטה תהדהד באוניברסיטאות נוספות ברחבי ארה"ב, בהן סטודנטים קוראים למוסדות להפסיק גם הן את ההתקשרות עם נייקי.

לא בבית ספרנו (אילוסטרציה - יחצ)
לא בבית ספרנו (אילוסטרציה - יחצ)
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי