האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

מה אתה חש?

מכירים את האנשים שטוענים שכואב להם לראות מישהו אחר נפגע? חוקרים בריטים הוכיחו כי הם באמת מרגישים את הכאב

איתי קינן | 28-12-2009 12:39:00

יש אנשים שצמד המילים "תמונות קשות" מעורר בהם כאב פיזי, לפחות כך הם טוענים. קבוצת חוקרים בריטים מאוניברסיטת בירמינגהאם הצליחה להוכיח כי אותם אנשים שמתיימרים לחוש את כאבם של אחרים בעת שהם נפצעים או נפגעים, דוברי אמת.

קבוצת החוקרים עשתה שימוש בטכנולוגיה מתקדמת של סריקת מוח והוכיחה כי ישנה פעילות מוחית באזורים האחראים על הכאב אצל אותם אנשים, בעת שהם צופים במישהו אחר שחווה כאב. כך פורסם ברויטרס.

החוקרים בדקו כ-108 סטודנטים בקולג'. במסגרת המחקר הם הציגו בפניהם תמונות של מצבים שונים בהם למישהו נגרם כאב – מספורטאים הסובלים מפציעה כלשהי ועד חולים המקבלים זריקה. לפחות שליש מהנבדקים העידו כי לפחות עבור תמונה אחת, לא רק שהייתה להם תגובה רגשית אלא שהם גם הרגישו כאב פיזי, במקום בו נראתה הפציעה בתמונה לה הגיבו.

החוקרים מצאו כי בזמן צפייה בתמונות כואבות הנבדקים, גם אלו שהודו כי הם מרגישים כאב וגם אלו שלא, הראו פעילות בחלקים במוח האחראים על רגשות.

עם זאת, הנבדקים שאמרו כי הם מרגישים כאב הראו פעילות רחבה יותר באזורים הקשורים לכאב, בהשוואה לנבדקים שאמרו שלא ובהשוואה לתגובה המוחית שלהם.

"נבדקים בעלי כאב פעיל חווים כאב גם בהעדרה של מחלה או פציעה המסבירה את כאבם", אמר ד"ר סטיוארט דרבישיר, אחד החוקרים מאוניברסיטת בירמינגהאם. "אנחנו חושבים שזה מאשר כי לפחות לחלק מהאנשים חווים תגובה פיזית כשהם רואים מישהו אחר נפצע או חווה כאב".

בנוסף, דרבישר מציין כי אנשים המעידים על עצמם כי הם חשים כאב, לרוב גם נמנעים מצפייה בסרטי אימה או תמונות קשות ומטרידות בחדשות, "כדי להימנע מלהרגיש כאב".

אל תספר לי איפה כואב לך (צ' - ShutterStock)
אל תספר לי איפה כואב לך (צ' - ShutterStock)
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי