האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

הסטודנטים נאבקים על כספי המיסים

הצעת המונחת בפני ועדת הכספים של הכנסת קוראת לקצץ את הטבת המס שמקבלים בוגרי תואר ראשון מנקודה אחת לחצי נקודת זיכוי. המשמעות: כל בוגר יפסיד 3,600 ש"ח

יובל אל-אור | 06-07-2009 14:30:00

מאבק סטודנטיאלי חדש? מחר (ג') צפויה ועדת הכספים של הכנסת לדון בהצעה, לפיה תקוצץ הטבת המס שמקבלים בוגרי תואר ראשון מנקודה לחצי נקודת זיכוי.

משמעות המהלך היא שבשלוש השנים הראשונות שלאחר התואר, כל בוגר יקבל 3,600 ש"ח פחות. כלומר, הפחתה של כ- 100 שקלים מההחזר החודשי. הסטודנטים נרעשים וטוענים כי ניתן להקביל את המהלך הזה להעלאת שכר הלימוד ב-1,200 ש"ח בשנה.

ההצבעה הקרובה בוועדה היא חלק מחוק ההסדרים לשנת 2009, כאשר עמדת הממשלה היא שאין הבדל משמעותי בין בוגר תואר ראשון לבוגר תואר שני, ועל כן יש לקצץ את הטבת המס של מסיימי תואר ראשון לרמה זהה לזו של מסיימי תואר שני, העומדת על חצי נקודה.

הסטודנטים מצידם מתנגדים לכוונה וטוענים כי אי אפשר להשוות בין בוגרי תואר ראשון לאלו שסיימו תואר שני. במכתב מחאה שכתבה אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת ת"א ואמור להישלח לתיבות הדואר האלקטרוני של חברי וועדת הכספים נכתב כי לא ניתן להשוות בין בוגר תואר ראשון לבוגר תואר שני.

לדבריהם, סטודנט לתואר ראשון מתקשה יותר במציאת עבודה, רכישה והשכרת דירה. על כן הם מבקשים מחברי הוועדה "לא ללכת שולל אחר הכרזות האוצר ולחשוב לפני שאתם מצביעים. הקיצוץ במס שקול להעלאת שכר לימוד ויהווה עוד מכשול לצעירים משכילים בישראל להתפתח ולמצוא את מקומם בחברה", נכתב במייל.

"פקידי האוצר שמו להם למטרה להתעלל בצעירים במדינת ישראל", אומר יו"ר אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת ת"א, גיל גולדנברג, "מדובר במהלך אבסורדי שנועד להערים קשיים על חיי הציבור הכי יצרני בארץ, שלומד, עובד ותורם למדינה. קיצוץ הטבת המס הוא מכבסת מילים שנועדה לכסות על דרך עקיפה להעלאת שכר הלימוד".

גם נשיא האוניברסיטה העברית בירושלים, פרופ' מנחם בן-ששון, התייחס לכוונת הממשלה וציין כי הוא רואה זאת בדאגה. "הטבת מס לבוגרי תואר ראשון היא חלק ממדיניות של עידוד השכלה גבוהה ומקלה על בוגרי תואר ראשון בצעדיהם הראשונים בשוק העבודה". בן-ששון הוסיף כי יש למצוא דרך להקל על הבוגרים.

קיצוץ ההטבה לבוגרי BA (צ' - ShutterStock)
קיצוץ ההטבה לבוגרי BA (צ' - ShutterStock)
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי