האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

בעברית מעלים את שכר הלימוד

באוניברסיטה העברית בירושלים הודיעו לתלמידים כי בניגוד להבטחות, שכר הלימוד יועלה. באגודות הסטודנטים קוראים שלא לשלם את הכסף, ובמל"ג מבטיחים דיון בעניין

יעל ללום | 23-03-2009 14:17:00

במפתיע, ובניגוד להבטחה האחרונה לסטודנטים, קיבלו אתמול סטודנטים לתואר ראשון מהאוניברסיטה העברית בירושלים הודעה כי יחויבו בתוספת של 138 ש''ח לשכר הלימוד. נראה כי מדובר בסנונית ראשונה וכי בקרוב סטודנטים משאר האוניברסיטאות בארץ יקבלו הודעה דומה.

התפתחות זו באה למרות הודעתו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לפני מספר חודשים, כי בכוונתו להעביר כחצי מיליארד ש''ח להבראת מערכת ההשכלה הגבוהה, ושבעקבות תוספת זו יוקפא שכר הלימוד. עם זאת, עדיין קיימת חוסר הסכמה בעניין 40 מיליון ש"ח, בין משרד האוצר לבין הוועדה לתכנון ולתקצוב (ות"ת) במועצה להשכלה גבוהה, ולכן התוספת המאוחרת בשכר הלימוד.

"ראשי האוניברסיטאות פשוט אדישים לציבור הסטודנטים", אומר בן אראלי, סטודנט בתוכנית 'רביבים' באוניברסיטה העברית. "כשמתקבלות החלטות ברמה הארצית והמדינה נותנת מרחב נשימה כספי, אז באה האוניברסיטה העברית ומחליטה להעלות בכל זאת את שכר הלימוד. זה עצוב שדווקא בתקופה זו אדישים לציבור שנפגע בצורה קשה מהמצב הכלכלי".

ההודעה על התוספת התקבלה דרך המייל, ובה נמסר, בנוסף לברכת חג שמח, כי שכר הלימוד שעמד עד עתה על 9,202 ש''ח, יעלה ויסתכם ב-9,350 ש''ח. הסכום הנוסף ייגבה ב-15 לאפריל.

עוד כסף
עוד כסף

אגודת הסטודנטים: אל תשלמו
אגודת הסטודנטים של האוניברסיטה העברית מתנגדת להעלאה, וקוראת לציבור הסטודנטים שלא לשלם את הכסף. "אני אעשה מה שהחליטה האגודה", אומר אראלי. "אם בעקבות ההתפתחות הזו תתקיים שביתה נוספת אני אתמוך בה, ואעשה ככל שביכולתי כדי לתרום לה".

גם יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, בועז טופורובסקי, מגנה את ההחלטה: "לא ייתכן שהועברו חצי מיליארד שקלים להשכלה הגבוהה, תוך כדי הבטחה לסטודנטים כי שכר הלימוד יוקפא, וכעת ות"ת והאוצר מנסים להתחמק מהסיכום.

"אנו פועלים מול ות"ת, מל"ג, האוצר ושרת החינוך בכדי לבטל את הגזירה ולא נשלים איתה. בינתיים אנו קוראים לסטודנטים שלא לשלם את התוספת, שכן היא תבוטל", מוסיף טופורובסקי.

תגובות
האוניברסיטה העברית מסרה כי "לא מדובר בהחלטה בלעדית של האוניברסיטה כי אם של ועד ראשי האוניברסיטאות", עוד הוסיפו באוניברסיטה כי הם סופגים את עיקר הביקורת רק בגלל שהיו אחראים מספיק להעביר לסטודנטים את המידע. כמו כן, באוניברסיטה מוסיפים כי אם יוחלט לבטל את התוספת בשכר יזוכו הסטודנטים ששילמו בסכום המלא.

מהמועצה להשכלה גבוהה נמסר כי "ביום רביעי תתקיים ישיבה מיוחדת של הות"ת שתדון בעניין, יחד עם יו"ר התאחדות הסטודנטים ויו"ר ארגון הסטודנטים, ולאחר מכן תתקבל החלטה בקשר לשכר הלימוד".

ממהרים להודיע. האונ' העברית
ממהרים להודיע. האונ' העברית
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי
X
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים