האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

מפוטרי היי-טק עוברים להוראה

בעקבות המשבר הכלכלי החריף החל משרד החינוך בפרוייקט הסבה מקצועית למפוטרי היי-טק. "מדובר בניצול המשבר על מנת לשפר את מעמד המורה בישראל"

יעל ללום | 19-03-2009 17:47:00

המשבר הכלכלי החריף ממשיך לתת את אותותיו בכל תחומי חיינו, אך נראה כי לפחות בתחום אחד עשוי המשבר להביא לתועלת חברתית ארוכת שנים. כן, מדובר בפיתוח תחום החינוך וההשכלה בישראל.

משרד החינוך מתאים את עצמו למצב החדש שנוצר במשק ובמסגרת פרוייקט חדש מציע למפוטרים הטריים לעשות הסבה למקצוע ההוראה. כך, הרווח הוא כפול – מערכת החינוך זוכה להחייאה ולעדנה מחודשת, ומפוטרים רבים חוזרים למעגל העבודה.

"הוראה זה משהו שחשבתי עליו עוד בתיכון, אבל הלכתי על המקום שיש בו כסף", אומר יהונתן (שם בדוי), מפוטר היי-טק שאמור להשתתף בתוכנית ההסבה להוראת מתמטיקה. "החברה שלנו מכוונת את מלוא הכבוד והיוקרה לכיוון של היי-טק או ייעוץ פיננסי, הרבה יותר מאשר למקצוע ההוראה.

"מדובר בניצול המשבר על מנת לשפר את מעמד המורה בישראל", מסביר ראש הפרוייקט מהאגף להכשרת עובדי הוראה במשרד החינוך, נח גרינפלד. "כ-1,700 דורשי עבודה התעניינו בפרוייקט, שזה נתון מדהים. כחמישים אחוז מהם מגיעים מתחום ההיי-טק, אך באופן כללי יש דורשי עבודה אקדמאים רבים".

מעז יצא מתוק (צ' - ShutterStock)
מעז יצא מתוק (צ' - ShutterStock)

רוצים שינוי
גרינפלד מספר שבין הפונים לפרוייקט החדש הגיעו אנשים שרצו לעשות שינוי כיוון בקריירה, ומעונינים להרחיב את המעורבות והאחריות החברתית שלהם. "אנשים רבים רצו להיות מורים, אך מעמד הפרופסיה בישראל לא איפשר להם", הוא מוסיף.

ואכן, גם יהונתן מעיד כי כבר בעבר חשב על הסבה מקצועית "לפני שפוטרתי התחלתי להבין שהכיוון של היי-טק הוא לא בשבילי, והאמת שהפיטורים האלה היו חדשות טובות, בעיטה בישבן שדחפה אותי לעשות את הצעד".

משנים כיוון (צ' - ShutterStock)
משנים כיוון (צ' - ShutterStock)

ומה עם השכר?
עד כאן הכל טוב ויפה, אבל כיצד מרגיש שכיר היי-טק שהצליח להתפרנס בכבוד, וכעת יורד במדרג החברתי למקצוע הידוע ברמות השכר והתגמול הנמוכות שהוא מעניק לעובדיו?

"היו חששות כלכליים", אומר יהונתן, "כשסיפרתי לאנשים שזה הכיוון שלי, היו תגובות של זלזול ושל 'מה, השתגעת?', אבל יש לי תקווה. ברור לי שזו לא תהיה העבודה היחידה ושאשלב עם זה שיעורים פרטיים למשל, אבל חשוב לעשות משהו שאתה אוהב ופחות לחשוב על הכסף שאתה מקבל".

גרינפלד מודע לבעיה וטוען שהפרוייקט מאפשר לדורשי העבודה יכולת השתכרות נאה. "המשתתפים בפרוייקט מחייבים לעסוק במקצוע ההוראה במשך שלוש שנים, במהלכן הם ישתכרו כ-9,000 ש''ח, ויהיו זכאים למענק חתימה שיסתכם ב-24-36 אלף ש''ח לשנה, בהתאם למקום העבודה וישולם באופן רבעוני".

הפרוייקט החדש שמתחיל השבוע יועבר בשלוש מסגרות שונות – סמינר הקיבוצים, מכללת בית-ברל וחמדת הדרום שבנתיבות. ראשון יתקיים הקורס להכשרת מורים לאנגלית, ולאחר מכן צפויים להיפתח קורסים להוראת מתמטיקה ומדעים.

ירידה ברמת השכר? (צ' - ShutterStock)
ירידה ברמת השכר? (צ' - ShutterStock)
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי