האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

שמש נצחית בראש מסטול

אפשר להיפטר מזכרונות בעייתיים על ידי שימוש בסמים, כך עולה ממחקר חדש שהתקיים, איך לא, באוניברסיטת אמסטרדם

יעל ללום | 16-02-2009 11:55:00

מי שצפה בסרט 'שמש נצחית בראש צלול' ודאי התחבט בשאלה 'מחיקת זיכרונות רעים – כן או לא?'. חוקרים מהאוניברסיטה של אמסטרדם הפכו את השאלה לרלוונטית לאחר שמצאו כי שימוש בסם עשוי לאפשר מחיקת זיכרונות טראומטיים.

המחקר לא נועד למחוק עקבות של מערכות יחסים כושלות כמו בסרט, אלא לטפל בנפגעי טראומה שנכחו בפיגועי טרור או באסונות טבע. הגישה הטיפולית הזו משכה אליה כצפוי המון ביקורת מצד אנשי אתיקה, שמתנגדים למניפולציות בזיכרון האנושי.

המחקר התבצע על 60 נבחנים שצפו בתמונות של עכבישים בליווי זרם חשמלי עדין, מה שיצר במוחם טראומה בכל פעם שצפו בעכביש. לאחר שהנבדקים צרכו סם בשם 'פרופרנולול' תגובתם הטראומטית ירדה באופן משמעותי, והחוקרים מעריכים כי מדובר בתוצאה תמידית.

פרופ' מרל קינדט, שעומד בראש המחקר, טוען כי "הממצאים עשויים לקדם באופן משמעותי את הבנת הטיפול בזיכרונות 'עקשניים' בקרב מיליוני אנשים שסובלים מאי-סדרים רגשיים".

האקדמאים שמתנגדים לצורת הטיפול הזו מאמינים כי 'האדם הוא סך הזיכרונות שלו', ומכאן שכל עיוות בזיכרון האנושי הוא לא אתי.

"רוצח עלול לסבול מזיכרונות כואבים של המעשה שביצע – וראוי שכך יהיה!", אומר פרופ' יו מקלכלן מאוניברסיטת גלזגו. "הזיכרונות שלנו מרכיבים את מי שאנחנו ומכאן שחסימה של חלק אפילו קטן מהם, משמעותה חסימה של חלקים מהאישיות שלנו".

חשש נוסף מטיפול כזה מעלה פרופ' האריס מאוניברסיטת מנצ'סטר. "מורכבות מעניינת היא האפשרות שקורבנות של אלימות למשל, ירצו למחוק את הזיכרון הכואב, ואיתו הם ימחקו את היכולת לתת עדות נגד התוקף".

איפה אני ומה אני עושה פה?? (צ'- אתר רשמי)
איפה אני ומה אני עושה פה?? (צ'- אתר רשמי)
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי