האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

מוכשרים מדי

למעלה משליש מבעלי התואר הראשון בישראל הם בעלי השכלה העולה על מה שדורש התפקיד, כאשר שיעורים גבוהים של השכלה עודפת מאפיינים את בוגרי מדעי הרוח והלימודים הכלליים

יובל אל-אור | 23-10-2008 12:27:00

37 אחוזים מבעלי התואר הראשון המועסקים בישראל הם בעלי השכלה עודפת. כלומר, בעלי השכלה שעולה על מה שנדרש לצורך ביצוע עבודתו – כך עולה ממחקר שערכו הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה והמועצה להשכלה גבוהה.

ממצאי המחקר מעלים כי למידה כללית לתואר ראשון, ללא התמחות והתאמה לצורכי שוק העבודה, מגדילה את הסיכויים של הבוגרים למצוא את עצמם במצב של "השכלה עודפת".

מי שנמצאים בשיעור נמוך של השכלה עודפת הם בוגרי לימודי משפטים, רפואה, מתמטיקה, סטטיסטיקה ומדעי המחשב, הנדסה ואדריכלות. ומנגד, שיעורים גבוהים של השכלה עודפת מאפיינים את בוגרי מדעי הרוח והלימודים הכלליים.

כמו כן, האחוז הגבוה של בעלי השכלה עודפת נמצא בקרב בוגרים בעלי ותק במשרה לעומת עמיתיהם, שהתחילו לעבוד במשרותיהם אחרי תום הלימודים.

עוד טוענים עורכי המחקר כי במרוצת השנים העובדים שהשכלתם תואמת את עבודתם ירוויחו יותר מאלו הנמצאים במצב השכלה עודפת. לפי המחקר, שלוש שנים אחרי קבלת התואר הגיע הפער ל-27 אחוזים.

המחקר מבוסס על סקר מקבלי תואר ראשון מהמוסדות להשכלה גבוהה, שנערך בקרב מדגם מייצג של בוגרים כשנתיים אחרי קבלת התואר.

לדברי עורכי המחקר, ד"ר דמיטרי רומנוב, אביעד טור-סיני וגלית איזמן, חוסר השמה מקצועית בשוק העבודה אצל חלק ניכר מבוגרי מדעי הרוח, החברה, מדעי הניהול ולימודים כלליים, מעיד על הצורך בפיתוח תוכניות למידה איכותיות לתואר ראשון, ובניתוח צורכי שוק העבודה לתכנון מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל.

מצטיין החוג לפילוספיה 2004 (צ' - Shutterstock)
מצטיין החוג לפילוספיה 2004 (צ' - Shutterstock)
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי