האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

הלאה המוסר, קדימה להעתיק

מורים לעתיד לא מוצאים שום דבר רע או בלתי מוסרי בהעתקה מעבודות וספרים של אחרים - כך עולה ממחקר חדש

מורן ראדה | 15-04-2008 12:45:00

סטודנטים להוראה מגדירים מחדש את עקרונות המוסר וסבורים שאין שום דבר בעייתי בהעתקה מעבודות או מספרים של אחרים, מבלי לתת את הקרדיט המתאים. חשוב לציין כי מדובר בהפרת זכויות יוצרים, דבר הנחשב לעבירה פלילית.

מחקר עמדות שערכו ד"ר לאה ברץ מהמכללה האקדמית לחינוך "גבעת וושינגטון" וד"ר רוני ריינגולד ממכללת "אחוה" מעלה כי רוב הסטודנטים להוראה סבורים שהעתקה אינה בהכרח בלתי מוסרית. רוב גדול אף יותר של סטודנטים סבור כי העתקה אינה עבירה שיש להיענש עליה.

94% מהנשאלים חושבים כי העתקה מחבר היא איננה דבר בלתי מוסרי, אחוז אף יותר גבוה - 95%, סוברים כי העתקה מהרשת אינה לא מוסרית. לגבי ההעתקה מספרים, האחוז מעט יותר נמוך ועומד על 87% שחושבים שזה בסדר מוסרית.

בנוסף, החוקרים ביקשו לבחון אם קיים הבדל בין הסטודנטים החילונים לדתיים וגילו כי אין הבדל ועמדותיהם של שני המגזרים זהות, זאת בניגוד להערכתם שהסטודנטים הדתיים יהיו מודעים יותר לאיסור של “גניבת דעת".

"תוצאות המחקר גרמו לאי נחת", אומרת ד"ר ברץ, "מדובר בסטודנטים העומדים להוביל את החינוך בארץ בשנים הקרובות, והתוצאות מעלות את השאלה - האם הם אכן מוכנים לתפקיד הגדול והחשוב הזה".

לדבריה, ייתכן וצריך לבנות קוד אתי חדש שיוטמע בקרב הסטודנטים. "קוד כזה ישנה את עמדותיהם לגבי העתקה וגזילת זכויות יוצרים וכמובן גם יפחית את ההעתקות עצמן".

למה להתאמץ, אם אפשר להעתיק?
למה להתאמץ, אם אפשר להעתיק?
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי
X
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים