האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

חינוך לפערים

מספר התלמידים הישראלים המתחלקים בתקציב החינוך הוא הגדול ביותר בעולם המערבי. למעשה, הפער התקציבי בינינו לבין המדינות המפותחות התרחב ועומד על 30%-35%

הדר גילת | 23-03-2008 14:41:00

מספר התלמידים הישראלים המתחלקים בעוגת התקציב הוא גדול יותר מבכל מקום אחר בעולם המערבי - כך עולה ממסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת שהתייחס לתקציב החינוך לשנת 2007.

ב"מעריב" פורסם כי במחקר, שנכתב עבור ועדת החינוך בכנסת והסתמך גם על נתונים שהציגו מומחים, עולה שבשל היקף ההגירה שקלטה ישראל בשנות ה-90, היקף שאין דומה לו במדינות אחרות, יש צורך דחוף להגדיל את תקציב החינוך.

לטענת החוקרים, ב-12 השנים האחרונות, ההוצאה הציבורית על חינוך בישראל לא גדלה ביחס לגידול שהתקיים באוכלוסייה. יתרה מכך, בשנים מסוימות היא אפילו פחתה. שכן, למרות שחל גידול בתקציב לחינוך, הוא לא נעשה בהתאם לעלייה במספר התלמידים ולפערים החברתיים המתרחבים.

בדיון שנערך בנושא תקציב החינוך לשנת 2007 בוועדת החינוך, אמר יו"ר הועדה, ח"כ מיכאל מלכיאור, כי היום, אחרי הקיצוצים, הפער התקציבי בינינו לבין העולם המערבי התרחב וככל הנראה עומד על 30%-35%. לדבריו, פער כזה יהיה יותר קשה תקציבית לסגור.

בנוסף, ציין יו"ר הוועדה כי ישנו מחסור אדיר בכיתות לימוד וצפיפות קשה בחלק גדול מהן. מלכיאור הוסיף כי ישנו קיצוץ וסגירה של המוסדות להוראת מורים, ירידה בתוצאות מבחני הידע של הילדים עד לרמה של מדינת עולם שלישי, וכי שכר המורים בישראל הנו הנמוך מכל שכר של עובד ציבור אחר בישראל ומהנמוכים בעולם.

"החינוך ככלי לצמצום פערים בחברה הופך להיות הפוך. מה שקורה כרגע הוא הפרטה של המערכת", הזהיר מלכיאור.

יותר תלמידים, פחות תקציבים (צ' -  Shutterstock)
יותר תלמידים, פחות תקציבים (צ' - Shutterstock)
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי