האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

בקרוב: מחסור בפסיכולוגים של הילד

בישראל מתחיל להיווצר מצב של מחסור בפסיכולוגים של הילד, בטכנאי שיניים ובטכנאי רנטגן - כך קובע דוח חדש

הדר גילת | 17-03-2008 16:36:00

האם גדל הסיכוי להתקבל לתואר שני בפסיכולוגיה, במגמה הקלינית של הילד? דוח חדש של הוועדה לבחינת צרכי כוח האדם העתידיים במערכת הבריאות טוען כי בישראל מתפתח מחסור בפסיכולוגים של הילד, ואי לכך יש לדאוג שבשנים הקרובות יוכשר מספר גדול יותר של עובדים בתחום זה.

בעיתון "מעריב" דווח כי מהנתונים של סוף 2006 עולה שבישראל פועלים 2,787 פסיכולוגים מומחים במקצועות השונים, שיעור של 0.38 פסיכולוגים לאלף איש.

להערכת הוועדה, בשנת 2020 שיעור הפסיכולוגים צפוי להישאר דומה, אך עם זאת הם סוברים שיהיה מחסור בפסיכולוגים המתמחים באבחון וטיפול בילדים, ועל כן הם ממליצים להגדיל את מסגרות ההתמחות בפסיכולוגיה של הילד.

עוד קובע דוח משרד הבריאות כי תוך כעשור אנו עתידיים לעמוד בפני מחסור בטכנאי שיניים ורנטגן. הוועדה גורסת כי אם רוצים לעצור את המגמה גם במקצועות אלו, יש לדאוג שבשנים הקרובות יוכשרו יותר אנשים בתחומים אלו.

בתחום טכנאות הרנטגן צפויה להיות עלייה בביקוש. כיום יש בישראל 1,542 טכנאי רנטגן מוסמכים, שיעור של 0.23 טכנאי רנטגן לאלף איש, וההמלצה היא להגדיל את מספר האנשים שמוכשרים למקצוע מדי שנה מ- 100 איש ל- 140 אנשים.

תחום נוסף שחוזים בו מחסור בכוח אדם הוא - טכנאות השיניים. מספר טכנאי השיניים בישראל עד גיל 65 עומד כיום על 3,461, כלומר 0.49 טכנאי שיניים לאלף איש. ההערכה היא שבשנת 2020 תחול ירידה לשיעור של 0.35 טכנאי שיניים לאלף איש. בעקבות תחזית זו ממליצה הוועדה להגדיל את מסגרות ההכשרה לטכנאי השיניים החל משנת 2010.

דווקא בתחום רפואת השיניים המצב טוב וקיים שיעור של 1.09 רופאי שיניים עד גיל 65 לאלף תושבים, למעשה רק שבדיה עוקפת את ישראל עם 1.52 רופאי שיניים לאלף איש. מהתחזיות שהציגה הוועדה עולה כי בשנת 2020 יירד מעט השיעור לכ- 0.95 רופאי שיניים, אולם הוא עדיין נחשב גבוה ואינו דורש התערבות.

מי יטפל בילדי הגן? (צ' -  Shutterstock)
מי יטפל בילדי הגן? (צ' - Shutterstock)
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי