האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

'בריחת המוחות' מגיעה לכנסת

ועדת החינוך של הכנסת דנה במעבר אקדמאים ישראליים לחו"ל. בדיון הוצג מחקר עם נתונים מדאיגים, אבל האוצר והסגל הבכיר בעיקר התווכחו בשאלה מי אשם

הדר גילת | 04-03-2008 11:14:00

בעיית בריחת המוחות של אקדמאים ישראליים אל מחוץ לגבולות המדינה העסיקה אתמול (ב') את ועדת החינוך של הכנסת. בדיון שערכה בנושא הוצג מחקר חדש של ד"ר דן בן דוד העוסק בבריחת המוחות הישראלים לאקדמיה המערבית. בנוסף, הועברה בדיון ביקורת על איכות מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל.

מהמחקר התברר עד כמה עגום מצבה של האקדמיה בישראל. לדברי בן דוד, כרבע מחברי הסגל האקדמי הישראלי נמצאים בארה"ב, לעומת 12% מחברי הסגל של קנדה. בקרב חברי הסגל ממדינות אירופה האחוזים נמוכים אף יותר ועומדים על 1%-4%.

החוקר הוסיף כי ישראל הענייה של שנות ה- 50 וה-60 הצליחה לעלות עד אמצע שנות ה- 70 את מספר חברי הסגל הבכיר, פר תושב, לרמות האמריקניות. לעומת זאת, ישראל העשירה שינתה את סדר העדיפויות וכבר לפני שלושה עשורים היא הורידה את מספר התקנים האקדמאים בשליש, לעומת גידול בשיעור דומה בארה"ב. "השחיקה הקבועה בשכר המרצים והיעדר ראיה אסטרטגית לאומית גרמו לבריחת המוחות בהיקפים שאינם מוכרים במדינות אחרות, ממדינה נטולת משאבי טבע מלבדם", אמר.

בן דוד ציין כי אל מול בריחת המוחות, חל גידול של 355% במספר התארים שהעניקו האוניברסיטאות והמכללות. בתגובה אמר יו"ר המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג), פרופ' יצחק גלנור, ש"ניתן היום לקבל תואר כמעט ללא תשלום של לימודים". בכך למעשה העבירו במל"ג ביקורת נוקבת לגבי רמת הלימודים בארץ.

גלנור אמר עוד כי "הרחבת מערכת ההשכלה הגבוהה הביאה אותנו מ- 20% נגישות ל- 43% בתוך 15 שנה. עם זאת, ובצירוף הקיצוץ, נוצרה תחרות פרועה אשר הובילה להורדת הרמה. בעצם נוצר מצב בו השכלה גבוהה מוחלפת בתארים, והיום ניתן לקבל תואר כמעט ללא תשלום של לימודים"

לעצור את בריחת המוחות (צ' -  Shutterstock)
לעצור את בריחת המוחות (צ' - Shutterstock)

אז מי אשם במצב?
אחת השאלות המרכזיות בדיון היתה מי אשם בבריחת המוחות: האוצר או הסגל האקדמי הבכיר. מחזיקת תיק החינוך באגף התקציבים באוצר, ריקי הרמן, ניסתה לגלגל את האשמה לפתחם של המרצים הבכירים וטענה כי הבעיה טמונה בסירובם לדון ביישום המלצות ועדת שוחט. אולם, יו"ר הסגל האקדמי הבכיר, פרופ' צבי הכהן, שנכח בדיון גרס אחרת ואמר כי "זוהי אי אמירת האמת, שלא לומר שקר. היתה הסכמה שלא לדון בנושא במסגרת ההסכמים, אך בכל מסגרת אחרת אין בעיה שכזו".

בתגובה לדבריה של הרמן בוועדה אמר היו"ר, ח"כ מיכאל מלכיאור (עבודה), כי "אנו שומעים מד"ר בן דוד שאנו הופכים להיות מדינת עולם שלישי והתגובה של משרד האוצר והממשלה הינה התחשבנות על שביתת המרצים. אני רוצה לדעת אחת ולתמיד כיצד משרד האוצר נערך אסטרטגית למה שקורה באוניברסיטאות בשל הקיצוצים. אתם צריכים להיות אחראים לתוצאות של מעשיכם".

ח"כ מלכיאור הוסיף ש"צריכה לקום זעקה על כך שכבר שנה שוועדת שוחט תקועה. בינתיים סיימנו את השביתות וכל מה שאנו שומעים זה רק תירוצים".

כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי