072-3300504

כל חיילת שביעית הוטרדה מינית

כך עולה מסקר שנערך השנה בצבא. לדברי צה"ל, בהשוואה לחמש השנים הקודמות, מדובר בירידה במספר החיילות שדיווחו על הטרדה

ניר קוסטי | 03-03-2008 10:40:00

אחת מכל שבע חיילות בצה"ל טוענת כי הוטרדה מינית במהלך שירותה - כך עולה מסקר אנונימי שערך מטה יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים (יוהל"ן) במהלך השנה האחרונה.

הנתונים מצביעים על ירידה במספר החיילות שחוו פגיעה על רקע מיני, לאחר שסקרים דומים שבוצעו בחמש השנים הקודמות, הצביעו על כך ש- 20 אחוז מהמשרתות בצה"ל סבלו מהטרדה מינית. "צה"ל פועל בגישה מחמירה ביותר באופן שבו מטופלים מקרים של הטרדות מיניות", מבהירה רמ"ד הפרט במטה היוהל"ן, רס"ן מירי בן שמעון.

לאורך השנה שחלפה נתקבלו במטה היוהל"ן 350 פניות העוסקות בהטרדה מינית – מספר שנותר יציב זה כבר כמה שנים. מרבית המתלוננים הם חיילים בשירות חובה. על פי הנתונים שרוכזו בצה"ל עולה כי 65 אחוז מהדיווחים על פגיעה נגעו להטרדה מינית פיזית. בנוסף, נמצא כי רק חמישה אחוזים מהנפגעים על רקע מיני המשרתים בצה"ל הנם גברים.

במטה היוהל"ן הדגישו השבוע כי מספר הפניות אליהם אינו משקף בהכרח את היקף התופעה, שכן רבים מהמשרתים בוחרים להימנע מדיווח לגורמי הצבא הרלוונטיים. במשטרה הצבאית החוקרת ציינו כי 88 תיקים נפתחו אשתקד בגין הטרדות מיניות – חמישה יותר מאשר ב- 2006. מקרים העוסקים בפגיעות על רקע מיני מהווים שלושה אחוזים בלבד מתיקי מצ"ח שנפתחו בשנה האחרונה.

במסגרת מאמצי הצבא למיגור התופעה, יערכו מעתה היחידות הסברה מרוכזת בנושא הטרדות מינית – מדי חצי שנה, ולא אחת לשנה כפי שהיה נהוג עד עתה. צעד זה ייצא לפועל כחלק מרענון פקודות המטכ"ל המורה על קיום הפעילות, במטרה לעלות את המודעות לנושא בקרב החיילים. גם הגופים האחראים לטיפול בהטרדות מיניות, בהם מצ"ח, מטה היוהל"ן ומפקדת הפרקליט הצבאי הראשי, צפויים לקיים דיון מיוחד מדי ארבעה חודשים, שמטרתו זירוז ההליכים בתיקים מורכבים במיוחד. נוהל זה נקבע על ידי ראש אגף משאבי אנוש, האלוף אלעזר שטרן, עקב הטיפול הנהוג כיום בתיקים רבים, הנמשך לרוב מספר חודשים.

בימים אלו בוחנים במטה היוהל"ן את האפשרות לפתוח קבוצות טיפול ותמיכה בעבור חיילים חיילים וחיילות שחוו הטרדה מינית. במקביל, בשנה הקרובה יורחבו שעות הפעילות של העובדות הסוציאליות בצה"ל, העוסקות בעזרה לנפגעות על רקע מיני, וכן לחיילות שהרו ולמשרתים שחווים אלימות במשפחה.

אילוסטרציה
אילוסטרציה
אנחנו ניתן לך את כל
המידע שיחסוך לך
הרבה זמן וכסף!
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
  • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
  • לימודי תואר ראשון
  • הנדסאים
  • לימודי תואר שני
  • קורסים ולימודי תעודה
  • לימודים בחו"ל
  • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד