072-3300504

לוחמים נגד כורתי העצים

לוחמי סיירת מטכ"ל, לוחמי מגלן וחטיבת הניוד סייעו לפקחי רשות הטבע והגנים במרדף אחר בדואים שכרתו עצים בנגב

כתבת "במחנה" לענייני סביבה | 20-02-2008 10:30:00

חיילים המשרתים באזור הדרום סייעו בשבועות האחרונים לפקחי רשות הטבע והגנים בלכידת כורתי עצים בדואים שפעלו באזור הערבה. שיתוף הפעולה בין הרשות ליחידות צה"ל נועד לבלום את התופעה המתגברת, בה נכרתים עצים ושיחים על-ידי בני העדה הבדואית המתגוררים בדרום הנגב, לצורך הסקת תנורים בחורף.

גם לוחמי יחידת מגלן, סיירת מטכ"ל וחטיבת הניוד השתתפו במבצעים המיוחדים שערכה הרשות לתפיסת העבריינים. כורתי העצים נהגו להימלט עם רכביהם אל עבר שטחים פתוחים, לאחר שגילו כי הפקחים עלו על עקבותיהם, ולא אחת התפתחו מרדפים. פעמים רבות חדרו החשודים, במהלך מנוסתם, לתוך שטחי אש צבאיים, וגרמו לפגיעה במתקנים במקום ואף לשיבוש אימונים, תוך סיכון חייהם.

במקביל למבצעי האכיפה, הציבו הלוחמים מארבים בשטחים המועדים לכריתה, ונתבקשו לדווח לנציגי הרשות על תנועה חשודה של כלי רכב ועל כל מקרה שזיהו ככריתה מכוונת. "שיתוף הפעולה עם הכוחות הניב תוצאות טובות במיוחד, ואנו מצפים להרחבתו", סיפר מתאם צה"ל במחוז הדרום של רשות הטבע והגנים, עודד נחמיה. "עזרת החיילים נחוצה לנו בייחוד באזורים כמו הערבה. הלוחמים מכירים את מערכת החוקים האזרחית ומסוגלים לסייע מאוד באכיפתם, ולכן תרומתם חשובה וניכרת". עד כה, הצליחו פקחי הרשות ללכוד עשר חוליות של כורתי עצים בדואים, ובקרוב הם צפויים לעמוד לדין בגין פגיעה בערכי טבע מוגנים.

ענפי עצי השיטה ושיחי הרותם משמשים מקור חימום פופולרי ביותר. צמחייה זו שכיחה יחסית בדרום הארץ, אולם מוגדרת בחוק כצמחים מוגנים שאין לפגוע בהם. בשנים האחרונות התרחבה תופעת כריתת העצים בשל העלאת מחירי הנפט בעולם, ובעקבות הירידה בטמפרטורה הממוצעת בחודשי החורף.

"השיטה והרותם הם חלק חשוב מאוד במארג המזון של המערכת האקולוגית בנגב. לא ניתן לשקמם לאחר כריתה, ולכן הנזק שנגרם לסביבה עלול להיות בלתי הפיך", הדגיש פקח אזור הערבה התיכונה ברשות הטבע והגנים, יורם חמו. "הצמחייה בדרום נמצאת במצב קשה, משום שלא ירדו גשמים רבים השנה ולא היו שיטפונות. לאור זאת, עצוב לחשוב שגורלו של צמח שהצליח לשרוד את הקיץ המדברי הוא להיכרת בחורף".

אילוסטרציה. צילום: חדשות HOT
אילוסטרציה. צילום: חדשות HOT
אנחנו ניתן לך את כל
המידע שיחסוך לך
הרבה זמן וכסף!
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
  • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
  • לימודי תואר ראשון
  • הנדסאים
  • לימודי תואר שני
  • קורסים ולימודי תעודה
  • לימודים בחו"ל
  • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד