האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

מערכת החינוך מזדקנת

ציבור המורים בישראל מתבגר וכיום 38% ממורי התיכונים הם למעלה מגיל 50, כך עולה מדו"ח חדש. החשש: בעתיד צפויה פרישה מסיבית

מורן ראדה | 13-02-2008 13:45:00

ציבור המורים מתבגר וגיל המורים בבתי הספר עולה בהתמדה, כך עולה מהדו"ח השנתי שמפרסם מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראל. על פי המחקר, כיום 37.4% מהמורים בבתי הספר התיכוניים הם בני 50 או למעלה מכך. לשם השוואה, לפני 12 שנה, בשנת 1995, רק 22.2% מהמורים בחטיבה העליונה היו בטווח הגילאים הזה.

מחבר הדו"ח, נחום בלס, סבור כי לעלייה בגיל יהיו השלכות על הביקוש הצפוי למורים. הטענה היא כי התבגרותם תביא בעתיד הקרוב לפרישה מסיבית מהוראה, ולכן חייבים להתכונן לאפשרות שיווצר מחסור חמור במורים.

הפתרונות המוצעים במחקר בשביל להתמודד עם המחסור הצפוי הם יצירת תמריצים להרחבת היקף המשרה ואף דחיית פרישה של מורים. בנוסף, הועלתה האפשרות להחזיר לשורות מקצוע ההוראה מורים שעזבו. בטווח הארוך, מציע בלס, יש לדאוג לכך שמספר הסטודנטים להוראה יתאים לצרכים.

ולא רק בתיכונים ישנה הזדקנות של עובדי ההוראה, אלא גם בגני הילדים ובבתי הספר. בשנת 2007 עמד שיעור הגננות שהיו מעל גיל 50 על 32.6%, לעומת זאת, לפני 12 שנה רק 10.4% מהן היו בגיל זה. גם בבתי הספר היסודיים חל גידול של מורים מעל גיל 50. ב-1995 עמד המספר על 12.4%, ואילו שנה שעברה הם היוו - 25.4%. בחטיבות הביניים עמד מספרם של המורים שעברו את גיל 50 בשנת 1995 עמד על 14%, אולם ב- 2007 הם כבר היו - 34.3%.

במקביל, ניתן לראות גם כי ישנה ירידה באחוז המורים שטרם מלאו להם 30. כמו כן, בקרב המורים במגזר הערבי חל תהליך דומה, אך שם מדובר באחוזים נמוכים יותר.

הנתון החיובי במחקר הוא העלייה בשיעור האקדמאים בקרב המורים, הן במגזר היהודי והן במגזר הערבי.

מורה טוב, מורה לחיים (אילוסטרציה)
מורה טוב, מורה לחיים (אילוסטרציה)
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי