האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

משפחה וקריירה זה הכי היי-טק

חושבים שעבודה בהיי-טק באה על חשבון המשפחה? תחשבו שוב. מחקר חדש: דווקא בתחום זה הולכים לקראת האמא העובדת

מורן ראדה | 06-02-2008 13:10:00

נהוג להניח שאמהות וקריירה אלו שני דברים שלא ממש הולכים ביחד, וכי המצב מחמיר אם את אמא שבחרה לעבוד בתחום היי-טק, הידוע בהיותו תובעני הדורש עבודה מסביב לשעון, זמינות תמידית וריבוי נסיעות לחו"ל.

אולם, מחקר חדש של ד"ר מיכל פרנקל מהחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית מגלה כי מבין תחומי העיסוק התובעניים, דווקא בהיי-טק בישראל נשים יכולות לנהל משא ומתן מוצלח על תנאי עבודתן ובכך להגיע להסדרים שיאפשרו להן לעבוד בתחום מבלי להקריב את צרכי המשפחה. הדבר נובע בין היתר בשל הביקוש הגבוה לעובדים מקצועיים שקיים בתחום.

המחקר, שיופיע בכתב העת “Gender, Work and Organization”, מתבסס על ניתוח דיונים בקבוצות מיקוד של עובדי היי-טק ומהם עולה כי הסדרי עבודה כגון: גמישות בשעות, חלוקת השבוע לימי עבודה קצרים וארוכים ואפשרות לעבוד מדי פעם מהבית, מקלים על הנשים לנהל גם קריירה וגם משפחה. עם זאת, בהרבה מהמקרים ההסדרים הללו באים על חשבון קידום או משכורת גבוהה יותר.

"בישראל התפישה המסורתית של המשפחה מהווה קלף במשא ומתן עם המעסיקים לקידום התמודדות טובה יותר עם האיזון בין עבודה ומשפחה", מסבירה ד"ר פרנקל, "לעומת זאת, בארה"ב מעסיקים מעמידים בפני עובדיהם ועובדותיהם בחירה בין מסירות לעבודה למסירות למשפחה".

בהיי-טק אפשר גם וגם (צ' - ShutterStock)
בהיי-טק אפשר גם וגם (צ' - ShutterStock)
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי