072-3300504

כישלון אחרון ודי

כצפוי, נכשלו גם אמש השיחות בין המרצים לור"ה ולאוצר. בתגובה, ינסו נציגי ור"ה להוציא היום את צווי המניעה בבית הדין. התאחדות הסטודנטים יצאה להפגנה מול בית הדין

רוי רגב | 13-01-2008 10:50:00

נשיאי האוניברסיטאות פונים בשעות אלו בבקשה לצווי מניעה עבור המרצים השובתים, לאחר שאתמול שוב התפוצצה פגישה לילית בין המרצים לנשיאים ולאוצר. הצדדים לא הגיעו להסכמה גם לקראת המועד הסופי שנקבע על ידי נשיאי האוניברסיטאות, ואשר נקבע להיום ה-13 בינואר. כפי שאיימו לעשות נשיאי האוניברסיטאות כדי להציל את הסמסטר, הם פונים היום לבית הדין לעבודה.

חלק מהמרצים טוענים כי גם אם יוצאו צווי המניעה, הם לא יחזרו ללמד, ובת"א משך נשיא האוניברסיטה את תמיכתו בהוצאת צווי המניעה בעקבות לחץ המרצים. נשיאי האוניברסיטאות, בראשות היו"ר פרופ' משה קוה, מספרים כי אם לא יינתנו היום הצווים יבוטל הסמסטר הנוכחי באופן סופי. לדברי הפרופ' קוה, הדבר יביא לאסון, בו לא יצאו עשרות אלפים לשוק העבודה, ועשרות אלפים נוספים לא יוכלו לפתוח את שנת הלימודים הבאה. זאת מפני שלא יהיה להם מקום על ספסלי האוניברסיטאות.

הדיון שהתפוצץ אמש הסתיים לאחר שהצעה שהגישו המרצים השובתים לנשיאי האוניברסיטאות לא התקבלה. נשיאי האוניברסיטאות טוענים כי היו מוכנים לבטל את הפניה לבית הדין, במידה והיה מדובר בהצעה ריאלית שיכלה לצאת אל הפועל. לטענת ור"ה הצעת המרצים הייתה רחוקה מלהיות ריאלית ולכן לא נותרה להם כל ברירה אלא לפנות שוב לבית הדין בלב כבד.

המרצים התגמשו במעט מדרישתם המקורית, הצעה שרחוקה מאוד ממה שהאוצר מוכן לתת. לדברי המרצים, הם דורשים רק את מה שמגיע להם על פי החוק עבור שחיקת שכרם מ-1997 ועד עכשיו. בשישי הציעו הנשיאים הצעה משופרת במעט מזו של האוצר, אך אתמול כבר משכו אותה, לטענתם, בעקבות התנגדות האוצר. כפי שצוין בעבר, המרצים דורשים פיצוי מיידי של 35% ומציאת פתרון לשחיקה עתידית של שכרם, בעוד האוצר מוכן לפיצוי מיידי של עד-21% (לא לכל המרצים) והמשך פיצוי המרצים דרך בוררות.

יו"ר ור"ה, פרופ' משה קוה. מנסה להציל את הסימסטר.
יו"ר ור"ה, פרופ' משה קוה. מנסה להציל את הסימסטר.

התאחדות הסטודנטים דורשת
בתגובה לפניית הנשיאים לבית הדין לעבודה, מפגינים היום משעה 10:00 בבוקר סטודנטים מכל הארץ, ביוזמת התאחדות הסטודנטים הארצית, מול בית הדין לעבודה. הסטודנטים ממשיכים להפגין תמיכה במלחמתם של המרצים באוצר. מההתאחדות נמסר כי לא ייתנו יד לפגיעה כה חמורה באקדמיה, בדמוקרטיה ובמדינה.

לדברי ההתאחדות, כ-100,000 סטודנטים נפגעים מדי יום מהשביתה, אך מתן צווי המניעה אינה הדרך הנכונה והדמוקרטית לפתרון הבעיה. "אנחנו מאמינים כי הפתרון הכולל למצב הבעייתי בו נמצאת מערכת ההשכלה הגבוהה, הוא בהקצאת משאבים מהממשלה ולא צווי המניעה", מציין יו"ר ההתאחדות, איתי שונשיין.

בנוסף, דורשת ההתאחדות מנשיאי האוניברסיטאות כי יתחייבו כלפי הסטודנטים כי ישמרו על זכויותיהם במידה וייעשו שינויים בעקבות השביתה. ההתאחדות שלחה מסמך לור"ה בו מפורטים כל הסעיפים ביניהם: קיום סמסטר השלמה על החומר של הסימסטר המבוטל; כל סמסטר יערך בין 10 ל-11 שבועות (למעט סמסטר קיץ); תקופת הבחינות תכלול חופשה של 3 שבועות ללא לימודים או השלמות; אפשרות לסטודנטים לבחור בין עבודה למבחן וכיום של 3 מועדי בחינה שונים, מהם יבחרו הסטודנטים שניים.

בהמשך מבקשת ההתאחדות זכויות גם עבור הסטודנטים תואר השני שכוללים גם: תקופת שינויי קורסים; חוסר ציון בקורסי קדם לא ימנע מהסטודנט לקחת את שיעורי ההמשך; ביטול הלימודים – מתן אפשרות לסטודנטים לבטל את לימודיהם ולדחות אותם לשנה הבאה מבלי לקנוס אותם.

אנחנו ניתן לך את כל
המידע שיחסוך לך
הרבה זמן וכסף!
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
  • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
  • לימודי תואר ראשון
  • הנדסאים
  • לימודי תואר שני
  • קורסים ולימודי תעודה
  • לימודים בחו"ל
  • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד