האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

ה"דד-ליין" מתקרב

לאחר ששוב לא הגיעו נציגי הסגל הבכיר והאוצר להסכמה בנוגע לגובה הפיצוי לו זכאים המרצים, החליטו בור"ה לחזור לצווי המניעה ולהפעילם ביום ראשון הקרוב. הצדדים מחים כרגע להחלטת בית הדין לעבודה

רוי רגב | 10-01-2008 10:31:00

לאחר שנדמה היה כי הצעת בית הדין לעבודה תביא לסיכום בין המרצים השובתים לאוצר, חזרו הצדדים להתבצר בעמדותיהם. בעקבות כך, החליטו בועד ראשי האוניברסיטאות לחזור ולבקש את הוצאת צווי המניעה מבית הדין. הצווים צפויים להיכנס לתוקף ביום ראשון הקרוב ולהחזיר את המרצים לכיתות. זאת למרות הביקורת הרבה שהועברה על ור"ה בעקבות ההחלטה, מצד המרצים וחבריהם לאקדמיה.

בור"ה רצו להראות בשבועיים האחרונים כי הם נותנים קדימות למשא ומתן בין המרצים לאוצר, וכי הם מעדיפים פתרון שלא בכפיה על המרצים. עם זאת, משאלת ליבם של המרצים, כי השביתה תסתיים לאחר סיכום בין האוצר למרצים לא צלחה. המרצים השובתים בכל האוניברסיטאות בארץ, מאיימים כי הוצאת צווי המניעה תביא להתפטרותם של אלו מכל הוועדות האקדמיות, תפקיד אותו הם עושים בהתנדבות. כעת נמצא הכדור בידיו של בית הדין, שצריך להחליט אם לקבל את הדרישה לצווי המניעה ולהכריח את המרצים לשוב ללמד כבר ביום ראשון הקרוב.

נשיאי האוניברסיטאות טוענים, כי יום ראשון הקרוב הוא התאריך האחרון בהחלט בו יוכלו להציל עדיין את שנת הלימודים. זאת על ידי דחיית חופשת הסמסטר והקיץ וקיצור הסמסטרים באופן משמעותי. פרופ' משה קווה, נשיא ור"ה, טוען כי הם היו רוצים להגיע למצב בו המרצים יחזרו ללמד מרצונם החופשי, אך הם נמצאים על סף אסון. "אנו נוקטים בצעד זה מתוך תחושת אחריות עמוקה וחרדה גדולה לעתידם של 120,000 סטודנטים, כמו גם ליציבותה של מערכת ההשכלה הגבוהה בכללותה", אמר אתמול פרופ' קווה.

חברי סגל בכיר מאוניברסיטאות כמו: העברית, חיפה ובר-אילן, הודיעו כי אם יתבקשו על ידי חברי הסגל הבכיר, להתפטר מוועדות ותפקידים התנדבותיים באקדמיה, הם יעשו זאת מיד.

בת"א המצב שונה
במקרה של אוניברסיטת תל-אביב המצב קצת שונה, לאחר שנשיא האוניברסיטה, לא חתם על הבקשה. כתוצאה מהמהלך, לא מחויבים למעשה המרצים בתל-אביב לחזור ללמד במידה ויוצאו צווי המניעה ליתר המרצים בארץ.

הניסוח הסופי של הצעת בית הדין מדברת על פיצוי מידי של 16% ובוררות שתקבע את גובה הפיצוי בעתיד. נציגי הסגל הבכיר הסכימו כבר לפיצוי מיידי של 21% במקום 35% עבור שחיקת השכר, אבל באוצר מוכנים רק לפיצוי בבוררות שיתן למרצים על פי ותק פיצוי של בין 11% ל-21% ובפריסה עד שנת 2009. המרצים לא מוכנים לקבל את תנאי האוצר בשום אופן.

כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי