האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

רבע מאנשי האקדמיה עוזבים את ישראל לארה''ב

זאת בהשוואה ל- 1.5 - 4% מאנשי האקדמיה באירופה. הנתון פורסם בפאנל שעסק בתופעת "בריחת המוחות" מישראל

ליאור ליוואק | 08-11-2007 10:30:00

25% מחברי הסגל האקדמי עוזבים את ישראל לארצות הברית, לעומת שיעור של 1.5%-4% באירופה - את הנתון הזה ציין ד"ר דן בן-דוד מהחוג למדיניות ציבורית באוניברסיטת תל-אביב במהלך פאנל בנושא תופעת "בריחת המוחות" שנערך אתמול (ד') במסגרת כנס שדרות לחברה.

"הגירת אזרחים משכילים ומיומנים כרוכה באובדן משאבי אנוש החיוניים למדינה", אמר נשיא אוניברסיטת תל-אביב, פרופ' צבי גליל, שהנחה את הפאנל . גליל עצמו התמנה לנשיא האוניברסיטה לאחר שכיהן החל מ-1982 במספר תפקידים בכירים באוניברסיטת קולומביה בניו-יורק.

גליל הוסיף כי "הבעיה אינה ייחודית לישראל, אך אנו עומדים בראש טבלת ייצוא מוחות לארצות-הברית יחסית לגודל האוכלוסייה. למרות שאחדים מבין המהגרים שבים מחו"ל, כמוני, על ישראל לפעול נמרצות כדי לעודד את חזרתם ארצה של המהגרים".

ח''כ מיכאל מלכיאור (העבודה – מימד), יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ביקר בפאנל את הרוח הקפיטליסטית המתחזקת בישראל וקרא להחלת שכר לימוד חינם למוסדות להשכלה גבוהה. לדברי מלכיאור, מצבה של מערכת החינוך בישראל פוגע בנכונותם של רבים לעלות לישראל.

חתן פרס נובל לכלכלה, הפרופ' ישראל אומן, דווקא הביע תמיכה בקו שהובילה ועדת שוחט, שהציעה להעלות את שכר הלימוד באוניברסיטאות. הוועדה היתה לדברי אומן "הזדמנות פז" לשינוי מערכת החינוך שפוספסה. אומן הציע להוריד מהפיקוח על האוניברסיטאות ולאפשר להן לקבוע בעצמן את תנאי הקבלה ואת גובה שכר הלימוד.

פרופ' צבי גליל. בראש טבלת הייצוא
פרופ' צבי גליל. בראש טבלת הייצוא
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי
X
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים