האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

אין עבודה לכולם

מתברר כי בישראל של שנות ה-2000 יש יותר מדי אקדמאים ופחות מדי עבודות. דו"ח חדש חושף כי לרבים מהאקדמאים אין עבודה

רוי רגב | 02-10-2007 12:42:00

דו"ח חדש שיפורסם בקרוב קובע כי בישראל אין מספיק עבודות לכל האקדמאים. את הנתונים מספק "מדדים למדע, לטכנולוגיה ולחדשנות בישראל", דו"ח אשר יפורסם ע"י מוסד נאמן של הטכניון וע"י הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. לפי הדו"ח, למרות שבשנת 2004, 45% מבני ובנות 25-64 היו בעלי השכלה על-תיכונית (שיעור גבוה בהשוואה למדינות אחרות בעולם המערבי), 29% בלבד מכלל המועסקים במשק הועסקו במקצועות אקדמיים, חופשיים וטכניים (מקצועות הדורשים לימודים מתקדמים).

עיתון הארץ מפרסם היום, כי הדו"ח אשר חובר על ידי הד"ר דפנה גץ והפרופ' דן פלד, מצביע על כך שבישראל כיום יש יותר מדי אקדמאים ופחות מדי עבודות. החוקרים ניסו להסביר את התופעה בכך שבין היתר עולים רבים מבריה"מ לשעבר עלו עם תארים אקדמיים אך הועסקו בעבודות אחרות.

לפי הנתונים, שיעור המועסקים, מכלל המועסקים, נמוך מאוד בהשוואה לשוויץ העומדת בראש הטבלה עם 37.7% והולנד השניה עם 36.1% שעוסקים במקצועות חופשיים. ישראל נמצאת בין קנדה עם 29% לבריטניה העומדת על 25.7% בלבד. עם זאת, שיעור בעלי התארים בישראל הוא גבוה מאוד ועומד על 45%, שיעור דומה לזה שבקנדה וגבוה מארה"ב ויפאן.

הדו"ח מפרסם עוד חדשות לא טובות, הפעם מהכיוון המגדרי. למרות שהנשים מהוות כ-50% מסך בעלי התארים, עדיין יהיה קל יותר לגברים למצוא עבודות בתחומים הללו. עוד מוסיפים עורכי הדו"ח, כי למעשה, משנת 2000 ולמרות העלייה החדה בכמות הסטודנטים בארץ, נעצר למעשה הגידול במספר כלל חברי הסגל האקדמי באוניברסיטאות. לאחרונה אף נרשם גידול שלילי של 2%-5%. זאת למרות שאיפתה של ישראל להפוך למעצמה טכנולוגית.

סטודנטים. העתיד התעסוקתי לא ורוד. (ShutterStock)
סטודנטים. העתיד התעסוקתי לא ורוד. (ShutterStock)
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי