072-3300504

האוצר לא סופר את חוק טל

ביום ראשון תקבל ממשלת ישראל הצעה חדשה הטורפת את הקלפים בנושא גיוסם של בני ישיבות בהמלצת משרד האוצר

רוי רגב | 31-07-2007 14:33:00

הצעה חדשה של משרד האוצר לממשלה באה לפתור את בעיית התעסוקה במגזר החרדי על חשבון שאלת גיוסם של אברכים לצה"ל. ההצעה מבטלת לחלוטין את הבנות חוק טל וקובעת כי כל אברך בן 23 עם שני ילדים (נתון נפוץ במגזר החרדי) לא יעשה שירות צבאי כל עוד ילך לעבוד. זאת בניגוד למצב כיום בו מקבל כל אברך דחיית שירות עד לגיל 41. עוד מציע האוצר כי אברך היוצא לעבוד יוכל ללמוד במסגרת חלקית בלבד. ההצעה תוצג לממשלה ביום ראשון הקרוב במסגרת חוק ההסדרים.

הצעת האוצר מגיעה בסמוך להחלטת הממשלה על הארכת חוק טל בחמש שנים נוספות, חוק אותו כינה בג"ץ כישלון. החוק סותר בבסיסו את המצב כיום, בו האברכים שלא התגייסו לא יכלו לעבוד באופן חוקי אלא יכלו ללמוד בישיבה בלבד, או לשלב עבודה חלקית ביותר עם לימודיהם. למעשה, מוותר האוצר על שנת ההכרעה אליה יכלו האברכים לצאת בגיל 22 בה יכלו להחליט אם להתגייס לצה"ל או לעשות שירות אזרחי מקוצר.

האוצר מעוניין לשלב כמה שיותר עובדים מהמגזר הדתי בשוק הדתי, דבר שלטעמו יחסוך כספים רבים למדינה. במסגרת ההצעה, מציע המשרד להוריד את היקף הלימודים בישיבה של אברכים בגיל 23 ומעלה מ-45 שעות שבועיות ל-30 שעות שבועיות בלבד. זאת בתנאי שבמקום הלימודים יצאו האברכים לעבוד בשעות שהתפנו להם במהלך היום. משרד האוצר, שיצא בעבר נגד חוק טל ולא העביר תקציבים למימון שנת שירות לאוכלוסייה החרדית, מעונין להפוך את אותו שירות אזרחי לסמלי בלבד ולקצרו משנה לחצי שנה בלבד. עם זאת, יש להניח שאם וכאשר תתקבל הצעת האוצר, גם ככה לא יהיה ביקוש רב לשנת השירות כאשר אותם אברכים יוכלו לקבל בגיל 23 שחרור מלא.

שר האוצר, רוני בר-און. משרדו ימליץ לשחרר את האברכים משירות.
שר האוצר, רוני בר-און. משרדו ימליץ לשחרר את האברכים משירות.

ברק נגד ההשתמטות
בתוך כך, יצא אתמול שר הביטחון, אהוד ברק, נגד תופעת ההשתמטות לאור נתוני גיוס אוגוסט האחרון. ברק נאם באוניברסיטת ת"א אמש במסגרת כנס לזכרו של הפרשן הביטחוני של עיתון "הארץ", זאב שיף. לדברי ברק, צה"ל המכונה צבא העם, הופך בהדרגה להיות צבא של חצי מהעם.

במהלך נאומו בכנס אמר ברק: "אני מהרהר היום לא מעט במה זאב, כעיתונאי וכישראלי, היה כותב לאור ההשתמטות מהצבא, מה הוא היה חושב מהדה-לגיטימציה שזוכה לה השירות הצבאי מצד גורמים בחברה הישראלית, החל ממרצים באקדמיה שלא מוצאים פתרון למבחני מועד ב' לסטודנטים המשרתים במילואים, דרך מעצבי דעת קהל, או מעסיקים שמפטרים מילואימניקים שיצאו לשירות מולדתם".

אנחנו ניתן לך את כל
המידע שיחסוך לך
הרבה זמן וכסף!
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
  • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
  • לימודי תואר ראשון
  • הנדסאים
  • לימודי תואר שני
  • קורסים ולימודי תעודה
  • לימודים בחו"ל
  • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד