072-3300504

האקדמיה האפריקנית קורסת

מדיניות של אי הקצבת משאבים, שחיתות והזנחה גרמה לאוניברסיטאות האפריקניות לרדת מנכסיהן

רוי רגב | 03-06-2007 18:01:00

מצב האוניברסיטאות במדינות אפריקה מעולם לא היה גרוע יותר, כך מדווח השבוע ה"ניו-יורק טיימס". כ- 70% מהסטודנטים האפריקנים שמתחילים את לימודיהם פורשים בשנה הראשונה או השניה. הסיבות הן מגוונות: מכיתות צפופות במיוחד, דרך מעונות בהם ישנים הסטודנטים על הרצפה ועד למחסור בהגברה במהלך ההרצאות. כולם אגב תוצאות של תקציבים נמוכים מאוד איתם צריכות האוניברסיטאות באפריקה להסתדר.

כמה מהאוניברסיטאות הטובות באפריקה, שיצרו דורות של מנהיגים, אנשי רוח ובעלי מקצועות חופשיים, קורסות בשנים האחרונות. למרות ששחיתות וניהול לא תקין של המוסדות תרמו למצבן העגום של אלו, חוסר התקצוב והעברת כספים מהעולם בעיקר לחינוך היסודי הם הגורמים העיקריים למצב הקיים. כתוצאה, ישנה תופעה של בריחת מוחות מאפריקה למדינות המערב, ולמעשה האנשים שמסוגלים לעזור לחלץ את אפריקה מהעוני והבורות הקיים בורחים ממנה.


בעבר, נחשבו רבות מהאוניברסיטאות האפריקניות דוגמת: "איבאדן" בניגריה (ממנה יצא זוכה פרס הנובל וולה סוינקה), אוניברסיטת מקררי באוגנדה (נקראה "הרווארד" של אפריקה) ו"שייח אנתה דיופ" בסנגל לאוניברסיטאות מובילות בעולם במחקר ובהוראה.

גבר אפריקני. לדור הסטודנטים החדש אין עתיד.
גבר אפריקני. לדור הסטודנטים החדש אין עתיד.

איך יוצאים מהעוני?
הסטודנטים האפריקנים נמצאים במלכוד, בו למרות שהם לומדים באוניברסיטאות, הם צפויים לחיי עוני בדיוק כמו הוריהם שלא יודעים אפילו קרוא וכתוב. באוניברסיטה הסנגלית שהייתה מושכת סטודנטים רבים מרחבי אפריקה הצרפתית מצטופפים היום 60,000 סטודנטים במעונות המיושנים הכוללים כ - 5000 מיטות בלבד.

קריסת האוניברסיטאות באפריקה החלה בשנות ה – 70, בהן ממשלות ציניות וריכוזיות ניהלו את המדינה וחשו איום מן הרוח הפלורליסטית שנשבה מן האוניברסיטאות. בכך, צומצמו עוד תזרימי המזומנים העלובים שקיבלו האוניברסיטאות עד אז.

המסמר האחרון בארונה של ההשכלה הגבוהה האפריקנית ננעץ כאשר חובן של ממשלות אפריקה למערב "נמחק" על ידי הבנק הבינלאומי. כתוצאה החל מהלך של הפרטה, פיחות המטבע ורפורמות שלא התייחסו כלל לשאלת ההשכלה הגבוהה האפריקנית. בכך, הפכה דמותה של אפריקה לנזקקת כרונית ונכשלת. מדינה בה צריך ללמד קרוא וכתוב כדי להיחלץ מהעוני ולא את כתביהם של ניטשה ופרויד.

אנחנו ניתן לך את כל
המידע שיחסוך לך
הרבה זמן וכסף!
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
  • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
  • לימודי תואר ראשון
  • הנדסאים
  • לימודי תואר שני
  • קורסים ולימודי תעודה
  • לימודים בחו"ל
  • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד