072-3300504

המדריך לקניית קטנוע

הקטנועים הם הכלי העירוני המושלם לנסיעות לאוניברסיטה, לעבודה ולבילוי. המדריך השלם לקניית כלי הרכב הזול ביותר שהיד משגת

נדב פלג | 13-05-2007 18:02:00

נמאס לכם לחפש חניה? באוטובוסים חם וצפוף, עברתם כבר לאופניים אבל אין סיכוי שתשרדו את הקיץ בפידול תחת השמש הקופחת? אם עניתם כן על לפחות אחת מהשאלות הללו אולי כדאי שתחשבו על רכישת קטנוע. עכשיו, אחרי שהצלחתם לתת עוד כמה משמרות ולחסוך עוד כמה שקלים בזמן השביתה, הכנו בשבילכם מדריך מתומצת לרכישת קטנוע 125 סמ"ק משומשים (דרגת הרישוי הנמוכה והזולה ביותר), שיתאים כמו כפפה ליד לדרישותיו של הסטודנט התפרן.

דבר ראשון יש להחליט על תקציב. ממנו מורידים את עלות הביטוח, הקסדה, המעיל הממוגן, הכפפות וכמובן המנעול - כדי שהבייבי החדש שלכם יישאר מתחת לבית כשאתם הולכים לישון. בלי כל אלה, אין לכם טעם להתחיל את יומכם הראשון כאופנוענים. לעומת רוכבי האופנועים, רוב רוכבי הקטנועים נוטים לזלזל במיגון, לא משנה עד כמה הטוסטוס שאתם רוכבים עליו נראה מצחיק או איטי, נפילה במהירות של 80 קמ"ש בטוסטוס תגרום את אותו הנזק שבנפילה מאופנוע ספורט אחר באותה המהירות. עלות מיגון פשוט ויעיל מתחילה בסכום של אלף שקלים, קחו זאת בחשבון ואל תתפשרו על פחות. בחירת המיגון המתאים לסגנון הרכיבה היא תורה שלמה שי לפרטה בכתבה נפרדת.

ביטוח: לצערנו יש רק חברה אחת בארץ שמבטחת בביטוח חובה כלי רכב דו-גלגלי וזו "הפול". עלות ביטוח לקטנוע 125 סמ"ק לנהג מעל גיל 25 שמחזיק ברישיון מעל לארבע שנים היא 3,274 שקל. אם אתם צעירים יותר או שהרישיון שלכם טרי יותר, אתם תאלצו להוסיף כמה שקלים, עד ל-10 אחוז במקרה הגרוע. נשים כמובן, ישלמו קצת פחות. מומלץ מאוד גם שתבטחו את עצמכם בביטוח צד ג' - ביטוח שמופעל במקרה שאתם גורמים נזק רכוש לרכב אחר או סתם לאיזו שמשה של חנות. עלות מראה של רכב ממוצע יכולה בקלות להגיע לאלפיים שקל ואחרי יומיים של רכיבה עירונית, אתם תבינו שמראות של מכוניות זה עסק נזיל והרומן בינן לבין קטנועיסטים הולך הרבה אחורה, עוד מהימים שהבריטים טיסטסו להם בשבילי הארץ. בניגוד לביטוח חובה, בביטוח צד ג' יש מקום לסקר שוק. ההבדלים בעלות הביטוח בין החברות יכולים להגיע עד ל-20 אחוז, כשהמחיר הממוצע עומד על 500 שקל.

רוכב קטנוע. רק חברה אחת מבטחת.
רוכב קטנוע. רק חברה אחת מבטחת.

לעבוד לפי המחירון
או.קיי. ביטוח-יש, מיגונים-יש, שרשרת לקשור את הטוסטוס-יש. יאללה, תעלו על האוטובוס - נוסעים לקנות קטנוע.

קחו איתכם מחירון מעודכן. בעולם האופנועים הישראלי נהוג לעבוד לפי מחירון "מוטו", חברות הביטוח עובדות לפיו, כל הסוכנויות וכך גם אנחנו. את המחירון תקבלו חינם בכל בתי העסק שקשורים בעולם הדו-גלגלי. כמו שאתם בטח כבר יודעים, כמו לכל כלי הרכב האחרים גם לקטנוע מומלץ לעשות בדיקה במוסך לפני הקניה. למרות שיכול להראות לכם מיותר להוציא 350 על בדיקה של קטנוע שעולה 4,000, הסיכוי שקטנוע בן 5-6 שנים יהיה עם מנוע גמור הוא סביר, ואתם לא רוצים להיות אלו שיקנו אותו.

בעולם האופנועים יש נוהג די קבוע להחלטה על המחיר בין המוכר לקונה. דבר ראשון מסכימים על מחיר ראשוני, שלרוב יתבסס על המחירון מינוס או פלוס המצב הכללי של הקטנוע, קילומטרז', מספר בעלים וכו'. משם ממשיכים לבדיקה. אחרי הבדיקה יש להוריד את המחיר בהתאם לעלות התקלות. תקלות, שבעולם שאליו אתם נכנסים נקראות ריג'קטים (תלמדו להגיד את זה, ככה תשמעו רציניים הרבה יותר) מתחלקות לשתיים: בטיחותי ולא בטיחותי. על תקלות שקשורות בבטיחות הנסיעה שלכם (אלו שחובה לטפל בהן באופן מיידי) כמו: צמיגים יבשים/שחוקים או בלמים גמורים נהוג לקזז 50 אחוז מעלות התיקון/החלפה. על כל השאר, זה כבר תלוי בכישורי המשא ומתן שלכם.

סקרנו בשבילכם כמה קטנועים שלא תצטרכו לשבור תוכנית חיסכון כדי לקנות אותם. לא נלאה אותם בפרטים טכניים אלא נגיד אם זה טוב או רע, זול או יקר ואם סבבה לאסוף דייט עם הטוסטוס או שעדיף להחנות אותו מאחורי הבניין ולהמשיך ברגל.

קטנועים בת"א. הכלי העירוני המושלם.
קטנועים בת"א. הכלי העירוני המושלם.

קימקו, סופר ג'וקי
אותו אין סיכוי שפספסתם. רוב השליחים בעיר מתזזים להם בין המכוניות וצולחים מדרכות עם הטוסטוס הזה וזה אומר המון.

אם השקעה בעיצוב נראית לכם מיותרת והנדסת אנוש זה מקצוע שבחרתם להתעלם מקיומו, קימקו ייצרה בשבילכם את החבילה המושלמת. הסופר ג'וקי הוא קטנוע פשוט וזריז שישתחל כמעט בכל שביל צר שיפתח לכם בין המכוניות. עם מנוע מקורר אוויר (המנוע מתקרר ברוח שעוברת דרך צלעות קירור תוך כדי נסיעה - מה שאומר: פחות דבר בקטנוע שיכול להתקלקל ואתם צריכים לתקן) בעל רוח קרב של פנתר, הוא יטיס אתכם למקום הראשון בכל פעם שתעמדו במבחן הרמזור מול שאר הקטנועיסטים שלידכם. מצד שני, אתם יכולים לשכוח מכביש מהיר. בחוסר יציבות ועם 95 קמ"ש כמהירות מקסימאלית (לא משנה כמה מראה לוח השעונים) אתם תזחלו לכם בצידי הכביש המהיר, כשנהגי פחיות השימורים חולפים על פניכם ברוח סערה - מסוכן.

במדרס, בין הרגליים יש לכם מקום להעביר ארגזים ושק כביסה בלי שום בעיה, מלפנים יש וו-תליה שעושה עבודה נפלאה בלהחזיק את השקיות עם הקניות מהסופר ומתחת למושב יש מקום בדיוק לקסדה מלאה.

האחזקה השוטפת (טיפולים תקופתיים, צמיגים, בלמים וכו') שלו זולה, בכ-15 אחוז מרוב קטנועי ה-125 שהשוק מציע.

במחיר מחירון של 5,500 טובין ותקילין לג'וקי שנת 2000 ו-8,600 לשנת 2005 (תעשו בעצמכם את החישוב על השנים שבניהם) אתם יכולים להיות הבעלים הגאים של אחד כזה.

סאן יאנג, שארק 125
אחד הטאיוואנים עם ה"פוזה" היותר ספורטיבית שתמצאו. השארק של סאן יאנג הוא חיה רעה מבית טוב, בגבול התקציב כמובן. היציאה מהמקום טובה מאוד, כזאת שלא תבייש אתכם ברמזור והשתחלות בין מכוניות היא לא בעיה רצינית בשביל השארק. בהתנהלות עירונית, המתלים הקשיחים והגלגלים הגדולים שלו יטפסו מדרכות בקלות אבל יעבירו את הזעזוע מהמהמורות בכביש ישירות לישבן שלכם. מחוץ לעיר הוא יעשה עבודה נאה, אבל רק כשבאמת צריך, עם מהירות סופית של קצת יותר ממאה קמ"ש, השארק לא בדיוק בנוי לעליות של ירושלים.

המושב רחב ומפנק אך עם נטייה לזווית קלה קדימה, מה שאומר שהגבוהים שבנינו עלולים למצוא את תנוחת הרכיבה מעיקה קלות על הגב התחתון. לבחורות שבניכן לעומת זאת, זאת תנוחת רכיבה מעולה, אך אל תמהרנה לסוכנות האופנועים, לחיצה על ידית הבלם הקדמי (זאת שעושה את רוב עבודת הבלימה) מגלה שצריך לא מעט כח להפעילו. מתחת למושב תצליחו לדחוף בכח קסדה שלמה ובמדרס את כל השאר.

עם מגוון רחב של חלקי חילוף תחליפיים (לא מקוריים), השארק הוא אופנוע זול יחסית לאחזקה בעל אמינות משביעת רצון.

כמה הוא עולה? 6,300 ש"ח לשנת 2003 והוא שלכם.

סאן יאנג, דיוק 125 קלאסיק
מכוער. הברווזון הזה הוא אחד הקטנועים היעילים בשוק. הוא ייקח אתכם מנקודה אחת לשנייה בשיטת ה"תדלק וסע". האמינות שלו נחשבת לנצחית אבל זה הכל. כמו אחיו הכריש לבית סאן יאנג, גם לדיוק לא תתקשו למצוא חלקי חילוף תחליפיים מה שיוזיל לכם את עלויות האחזקה. קסדה תכנס מתחת למושב ויש המון מקום לאחסון על המדרס. יש גם "סופר דיוק" ו"ניו-דיוק" שהם אחים של הברווזון ואתם יכולים להתייחס להמלצה ככוללת. ב-5,000 שקל לשנת 2000 ו-8,000 שקל לשנת 2004 והדוכס אצלכם בחניה. מה שכן, כשאתם מזמינים מישהי לסרט - קחו מונית.

פיג'ו ג'ט פורס
אותו הבאנו בשביל הפוזה. אם אתם סטודנטים לאווירונאוטיקה זה הטוסטוס בשבילכם. הוא לא בדיוק מטוס אבל הוא נראה כמו מיליון דולר. עם שלדת אלומיניום, הזרקת דלק, ספויילר אחורי ועיצוב חללי אתם מקבלים חבילה... לא משהו. כמו לרוב יוצאי צרפת גם האמינות של הטוסטוס קרב הזה שנויה במחלוקת. הוא די גבוה ומאוד כבד, מה שיקשה עליכם לשמור על היציבות כשאתם משתחלים במהירויות נמוכות וטיפוס על מדרכה יכול להיות בעייתי כיוון שהמרכב התחתון שלו יחסית נמוך. המנוע לא נמרץ כמו שהעיצוב מתיימר שהוא יהיה ואפשר לשכוח מלנסוע עם הכלב לים כי אין בכלל מקום לאחסון בין הרגליים.

הקטנוע דמוי מכונית ספורט נחשקת הזה עולה רק 6,500 שקל לשנת 2004 ויש לכך סיבה טובה מאוד. הוא לא מומלץ. שהוא נראה מדהים כבר אמרנו?

אנחנו ניתן לך את כל
המידע שיחסוך לך
הרבה זמן וכסף!
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
  • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
  • לימודי תואר ראשון
  • הנדסאים
  • לימודי תואר שני
  • קורסים ולימודי תעודה
  • לימודים בחו"ל
  • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד