072-3300504

לימודי סוציולוגיה - תואר ראשון בסוציולוגיה

לימודי סוציולוגיה מקנים לסטודנטים את הכלים להכיר ולנתח את ההשפעות ההדדיות שיש להתנהגות האדם על הקבוצה אליה הוא משתייך, ולקבוצה על האדם. סוציולוגים עוסקים בכל הקשור לתהליכים שמשמרים התנהגויות מסוימות ואלה שמשנים אותן. זאת, מתוך הבנה כי המסגרות החברתיות בהן אנחנו חיים הן אלה שמכתיבות ומווסתות את ההתנהגות שלנו כפרטים.

באופן טבעי, בשל העיסוק בהתנהגות אנושית, הלימודים כוללים קורסים מתחומי לימוד שונים אך משיקים כמו פסיכולוגיה, אתרופולוגיה, קרימינולוגיה ומדעי ההתנהגות.

בלימודי סוציולוגיה הסטודנטים מקבלים כלים ומיומנויות לעריכת מחקרים שמטרתם היא להבין את האופן בו פרטים וחברה פועלים ואת ההשפעה של זה על הכלכלה, התרבות, הפוליטיקה, ועל עוד היבטים בחיינו. המחקרים נעשים באמצעות בדיקת יחסי הגומלין של מה שמרכיב אותנו כחברה כמו אוכלוסיות ומגזרים, קבוצתות מגדר, גיל ועוד. 
 
 
לימודי סוציולוגיה
"לימודי תואר בסוציולוגיה פותחים עולם שלם בפני הסטודנטים" | תמונה: shutterstock
 


למי מתאימים לימודי תואר ראשון בסוציולוגיה?


הלימודים מתאימים למי שההתנהגות האנושית מעניינת אותו ושהחברה בה אנחנו חיים מעניינת אותו. לימודי סוציולוגיה שייכים אומנם למדעי הרוח, אך יש בה חלק לא מבוטל של ססטיסטיקה שדורשת יכולות אנליטיות. הלימודים עצמם כוללים הרבה חומרי לימוד בכתב, כך שחייבת להיות לסטודנטים הנכונות לקרוא ולכתוב הרבה, לסכם והבדיל בין עיקר וטפל. הסוציולוג עוסק בחקר התנהגויות אנושיות  ובתוכן התייחסות למגדר, גזע, גיל, מעמדות חברתיים, עדות ורבדים אחרים באוכלוסייה - ולכן כל סטודנט צריך לגלות ולהפגין פתיחות, אתיות וסובלנות. 


תנאי הקבלה ללימודי סוציולוגיה


תנאי הקבלה משתנים בין מוסד לימודים למשנהו. 

  • ממוצע בגרויות של 85 ומעלה. בעלי ממוצע בגרויות של 90-110 יוכלו להתקבל ללא פסיכומטרי בחלק מהמוסדות
  • מכינה קדם אקדמית
  • בעלי ניסיון רלוונטי או תעודת הנדסאי


מה לומדים בתואר ראשון בסוציולוגיה
?

תוכנית הלימודים בסוציולוגיה לתואר ראשון, כוללת מגוון רחב של תיאוריות ביניהן ניתן למנות ביצוע מחקרים כמותניים ואיכותניים, שיטות מחקר, סטטיסטיקה, פיקוח חברתי, סוציולוגיה של המשפחה, סוציולוגיה בתחום הספורט וקורסים נוספים. חלק מהקורסים מהווים את הבסיס לתואר ומהווים קורסי חובה ואחרים הם קורסי בחירה המאפשרים להעשיר את הידע במגוון רחב של תתי תחומים בעולם הסוציולוגיה.

 

כיום, יש מגוון רחב של קורסים חדשים הנוגעים לאתגרים השונים של חוקרי החברות. למשל, קורס "דיגיטליות בתרבות ובחיי היום יום" מעניק ראייה רחבה יותר על האופן בו הטכנולוגיה הסובבת אותנו, מעצבת ומכתיבה היבטים רחבים בחיינו. בקורס נבחנות סוגיות כמו "איזו משמעות חברתית ותרבותית יש לטכנולוגיה על חיינו?" או "מהי ההשפעה התרבותית של חדירת טכנולוגיה חדשנית לקבוצה?".

 

קורס חדש נוסף ב"חברה, פוליטיקה וכלכלה" וביחסים בין השלושה. נלמדים בו אספקטים הרלוונטיים למציאות חיינו כיום כמו אי־שיוויון, כלכלה מדינית, ההשפעות החברתיות של הכסף, מדיניות רווחה מול מדיניות קפיטליסטית והשלכות נוספות של הגלובליזציה על הקשרים בין הפוליטיקה, הכלכלה והחברה.

קורסים נוספים שסטודנטים לסוציולוגיה יכולים לבחור עוסקים ביחסים בין-לאומיים ויישוב סכסוכים בזירה הבינלאומית, רגולציה והקשר המעניין בין אוכל לתרבות.

 

לימודי סוציולוגיה באוניברסיטה הפתוחה

הקורסים נלמדים במתכונת גמישה, המאפשרת לימודים מרחוק באמצעות ממשק מקוון. חלק מהקורסים מוקלטים מראש, ואחרים נלמדים במפגשי תגבור בהם ניתן לצפות על המסך ולהשתתף בשיעור באופן פעיל או לראות הקלטה מאוחרת של השיעור. כפי שמעידה ד"ר הירש, ראש תחום סוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה הפתוחה "מרבית התלמידים המגיעים ללמוד את תחום הסוציולוגיה בפתוחה, מעדיפים להגיע למפגשי התגבור באחד הקמפוסים הפזורים ברחבי הארץ. המפגש האישי מעניק הזדמנות לחקור לעומק את הנושא הנלמד ביחד ולשאול שאלות".

 

ד"ר הירש מסכמת "סוציולוגיה הוא תחום מרתק המלמד אותנו הן על החברה בה אנו חיים והן על תרבויות אחרות. אנו לומדים איך אנו פועלים בתוך החברה, איך אנו תופשים את העולם ומעניקים לו משמעות. את הידע הזה אפשר להחיל על כל תחום, הן במדעי ההתנהגות והן בתחומים נוספים. כל אחת מהתופעות שמתרחשות סביבנו כיום, עשויות להיות תופעות סוציולוגיות או אנתרופולוגיות והסטודנטים לומדים לאורך שנות התואר להשתמש בתאוריות ולזהות את התופעות". במוסד זה תנאי הקבלה גמישים יחסית, ביחס למוסדות לימוד אחרים מתוך רצון לאפשר לכל פרט להוכיח את עצמו במהלך הלימודים ולא להתבסס רק על הצלחה בלימודי התיכון או במבחן הפסיכומטרי.
 

לימודי סוציולוגיה בלי פסיכומטרי

פסיכומטרי זהו מבחן שלא מתאים לכל אחד, הלימודים לקראת הבחינה דורשים זמן, הרבה השקעה ומאמץ. ישנם אנשים אשר אינם מצליחים להשיג את הציון הרצוי, לכן ישנם מוסדות לימוד בהם ניתן להתקבל ללימודים ללא צורך בציון הפסיכומטרי, לדוגמא: באוניברסיטה הפתוחה. במידה והתקבלתם ללא פסיכומטרי במוסד מסוים חשוב שתדעו שאין זה אומר שמדובר בלימודים קלים יותר מלימודים במוסד הדורש ציון פסיכומטרי. חשוב לעמוד בכל המטלות, להגיע להרצאות ולהשקיע.  
 

אפשרויות תעסוקה לבוגרי תואר ראשון בסוציולוגיה - והשכר

תואר בסוציולוגיה פותח מגוון אפשרויות להמשיך בתחום המחקר האקדמי וכן מגוון משרות הדורשות ידע על מבנה החברה וניהול המשאב האנושי בגופים וארגונים שונים. כפי שמתארת ד"ר דפנה הירש, "ארגונים רבים שמים דגש מיוחד על סוג הידע של תלמידי הסוציולוגיה בהבנה מעמקה של החברה והעובדים". מלבד תחום משאבי האנוש בחברות ניתן להשתמש בידע ובתואר הנלמד, גם במשרות בתחום התקשורת בהן נדרשת הבנה של הזירה האנושית והחברתית. כיום לצד לימודי הסוציולוגיה נלמדים בתחום גם קורסים מתקדמים באנתרופולוגיה, והתואר משלב את שני התחומים.


התואר מאפשר לעבוד במגוון רחב של משרות, החל מתחום משאבי האנוש בארגונים, כאשר מנהל/ת משאבי אנוש מרוויח/ה שכר התחלתי של 19,000-16,000 שקלים ויכול/ה להגיע בעתיד למשכורות החוצות את ה-27,000 ₪ בתפקיד השלישי או הרביעי וכן בתפקידי מנהל מחלקה. עובדים זוטרים במחלקות משאבי האנוש מתחילים משכר התחלתי של 7,000 ש"ח כרכזי רווחה ועד לשכר של 20,000 ₪ לאחר מספר שנות ניסיון בתחום.

תחום נוסף קשור לניהול בעמותות וארגונים חברתיים. כיום עמותות רבות משלבות בעלי תארים בסוציולוגיה בתפקידים ניהוליים, מתוך ההבנה כי יוזמות חברתיות אינן מהוות ניגוד לפעילות כלכלית. בנוסף לעמותות ללא מטרות, גם ארגונים רבים למטרת רווח מוסיפים אספקט חברתי לפעילות שלהם. כך הם יוצרים ארגון שבו טובת הפרט מועילה לחברה. תחומים ניהוליים אלה מאפשרים להגיע למשכורות המתחילות מ-15,000 ₪ בניהול זוטר ו-30,000 ₪ ומעלה לניהול בתפקידים בכירים יותר.


מעניין אותך לימודי סוציולוגיה - תואר ראשון בסוציולוגיה?
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
מעניין אותך לימודי תואר ראשון בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה בישראל?
השאר/י פרטים לייעוץ לימודים חינם!

מוסדות לימוד סוציולוגיה ואנתרופולוגיה לפי איזור

כל התארים והמסלולים במקום אחד! ניתן לראות את כל מוסדות הלימוד המציעים את מה שחיפשת. ניתן לנווט על ידי לחיצה על האזור המבוקש לרשימת המוסדות באותו אזור בלבד.
כל התארים והמסלולים במקום אחד! בחרו את הלימודים שחלמתם עליהם ונעזור לכם בבחירת המוסד ע"י היועצים הלימודים שלנו - בחינם!
באר שבע והדרום
גוש דן
הגליל והגולן
השרון
חיפה והסביבה
ירושלים והסביבה
מישור החוף והדרום
תל אביב
ישראל
חוות דעת של
סטודנטים על
תואר ראשון
הלל צבי
אוניברסיטת אריאל בשומרון
הגעתי לאריאל מלכתחילה כי זה המקום היחיד שבו יכולתי לשלב לימודים ועבודה. הופתעתי מכך שמדובר במוסד באיכות מאוד גבוהה
רונן דביר
אורנים המכללה האקדמית לחינוך
הקשר הבין אישי עם המרצים והסגל במכללת אורנים הוא מעולה, ומאוד תורם להווי בתוך המכללה. הסטודנט לא מרגיש כמו תעודת זהות, אלא כמו בנאדם, והוא מקבל המון תמיכה ועזרה
רועי רשף
המכללה האקדמית ספיר
בגדול, מכללת ספיר היא מקום שנעים ללמוד בו. מכללה מטופחת עם אחלה חבר'ה, מתקדמת ומלאה במרחבים ירוקים.
רננה אלבג
הבינתחומית לעיצוב ואדריכלות
התעניינתי באדריכלות הרבה זמן, עד שנרשמתי למכינה הבינתחומית לאדריכלות ועיצוב – שם נחשפתי לתחום התקשורת החזותית והתאהבתי. מבחינה מעשית בלימודים, אני מתמקדת יותר בתקשורת חזותית ופחות באדריכלות, וברגע שאסיים את המכינה אנסה להתקבל ללימודי תקשורת חזותית
דנה מויסון
האוניברסיטה הפתוחה
הרמה מאוד גבוהה בעיני באוניברסיטה הפתוחה, הספרים מעניינים וכיפים והתמיכה מהמרצים היא מדהימה. התחלתי ללמוד כשעוד הייתי תיכוניסטית, וידעתי כבר בגיל צעיר שאלך ללמוד באוניברסיטה.
שני צדיקריו
המכללה האקדמית ספיר
אני מאוד מרוצה ונהנית מהמכללה האקדמית ספיר ומהחוויה של הלימודים שהם לא באזור הבית ולא בפינה המוכרת. זו חוויה שבה צריך פתאום לשכור דירה ולהתמודד עם דברים של גדולים וספיר זה גם מקום שמתרכזים אליו סטודנטים מכל הארץ וכולם באים ללמוד פה, דבר שהופך את החוויה ליותר מיוחדת בעיני. בנוסף, המרצים פה הם מנחים ומורי דרך לכל דבר
גיורא זינגר
סמינר הקיבוצים
לימודים בסימנר הקיבוצים הם ברמה גבוהה ויש יחס אישי, אבל שום דבר אף פעם לא מושלם. בשביל המקצוע שבחרתי ללמוד זה המקום הכי מתאים בשבילי
לילך מיטלמן
האוניברסיטה הפתוחה
כל ההתנהלות של האוניברסיטה הפתוחה מסודרת, תמיד יש מענה ולמי לפנות, זמינים מאד לסטודנטים
מיקי פיינשטיין
המכללה האקדמית תל חי
זה בדיוק מה שדמיינתי, המקום, האווירה והאנשים עושים חשק לקום בבוקר ולהגיע. ברמה האקדמית יש פה מרצים מהבכירים ביותר, שגם יודעים להעביר את החומר האקדמי בצורה גבוהה וגם יוצרים איתנו קשרים אישיים
מתן פוטשניק
האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה מאפשרת לך לעשות המון דברים במקביל ורמת הלימוד היא גבוהה
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
  • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
  • לימודי תואר ראשון
  • הנדסאים
  • לימודי תואר שני
  • קורסים ולימודי תעודה
  • לימודים בחו"ל
  • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד