072-3300504

לימודי חינוך לגיל הרך

הכשרה בגיל הרך

גן הילדים הוא מקום להתאמן ולהתנסות, לחוות חוויות משמעותיות בתוך הקשרי החיים והסביבה הקרובה שלהם. החוויה של השהות בגן היא חוויה הוליסטית, אינטגרטיבית, חושית ומאד רלוונטית עבור כל אחד מילדי הגן. קבוצת הילדים היא קבוצה אחת בה יש ביטוי למגוון הצרכים האישיים של ילדי הגן. כלומר, למידה משמעותית לילדים ולצוות הגן שאיננה קשורה לשינון של תכנים או להישגים אחידים.

הלמידה בגן הילדים מתרחשת בעיקרה באופן א-פורמלי. היא מתנהלת במסגרת לימודים גמישה, בכל מקום בגן (ולא רק במפגשים!) כל היום וכל הזמן: בחצר, בסדנא, באוכל, בשירותים, במפגש, בארגז החול ואפילו כשילד, או ילדה, תולים את התיק שלהם בבוקר.

תוכניות הלימודים בגן הילדים אינן מוגדרות בתוך דיסציפלינות, אינן תחומות בזמן או במקום. הלמידה של הילדים מנוהלת ברובה ע"י הילדים עצמם תוך תיווך ואינטראקציה עם המבוגר, ולא באופן בלעדי על ידי ה'מבוגר האחראי'. הגמישות, ההתנסות בהרכבים קבוצתיים שונים, בהזדמנויות מגוונות ובניהול עצמי, מאפשרת לילדי וילדות הגן לפתח חוסן אישי, ללמוד להתמודד עם תסכול, להתנסות באינטראקציה ביניהם ובין הסמכות האחראית עליהם בגן, לפתח מיומנויות בין אישיות ותוך אישיות, להבין מצבים חברתיים ועוד.

תקופת הגן עומדת בפני עצמה, היא איננה הכנה לביה"ס, או לחיים. היא בעלת השפעה רבה על הילדים והילדות, על הוריהם ועל הקהילה אליה הגן משתייך.

האתגרים של לימודי חינוך לגיל הרך

מחלקת לימודי חינוך לגיל הרך (מלידה עד גיל שש) ב- מכללת סמינר הקיבוצים שמה דגש על מרכיבים חשובים בהתפתחותה המקצועית של הגננת: בניית חוסן מקצועי – אישי, חשיבה ביקורתית, יוזמה, יכולת עבודה במצבים עמומים, עבודה עם המשפחה והקהילה ועם מורכבות תרבותית וחברתית, פיתוח יכולות רפלקטיביות עמוקות, בקרה עצמית ולמידה לאורך החיים. תוכניות ההכשרה של הגננות רואות את הגננת הבוגרת שלנו כמשפיעה על המציאות של הילדים והוריהם, משפיעה על המציאות החברתית הקרובה שבסביבתה.

תהליכים אלה מחייבים הבנה עמוקה של עקרונות הלימודים בגן הילדים מחד ושל הצרכים של הסטודנטיות והסטודנטים מאידך. הם מחייבים ראיה, הכרות עמוקה וליווי משמעותי לכל אחת ואחד מהסטודנטים והסטודנטיות. תוכניות ההכשרה במחלקה לגיל הרך מעוגנות בהבנה של תהליכי בניית הזהות המקצועית של נשות ואנשי המקצוע – הגננות והגננים. תהליכים אלה נעשים במשותף עם צוות המחלקה, הסטודנטיות, הסטודנטים והבוגרים. לדוגמה:

הפרלמנט, ועדת היגוי לגיל הרך ששותפים בה סטודנטיות, סטודנטים, מדריכות ומרצים, שמבנה את המדיניות במחלקה.

המחלקה לגיל הרך עוסקת בבניית קוד אתי לגני ילדים. תוכנית שמתקיימת שלוש שנים בשיתוף בין סטודנטיות וסטודנטים, מרצים ומדריכות פדגוגיות. בשנת הלימודים הנוכחית, תש"פ, נרקם שיתוף עם עיריית רמת השרון: מנהלת גני הילדים, מפקחת משרד החינוך, הגננות, הסייעות וההורים והילדים.

תוכנית ההכשרה לגיל הרך פלורליסטיות ומתקיימות בשלושה נתיבי לימוד:

יצירתי – המשלב אומנויות בהכשרה ובהוראה, חשיבה יצירתית והכרות עמוקה של הסטודנטית עם עצמה ובקבוצה.

דיאלוגי – המכשיר לפדגוגיה של יחסים, לבניית תוכניות לימודים מיתוך הקשבה לילדים ולילדות השותפים בגן.

החינוך המיוחד לגיל הרך – מוביל השקפת עולם של לימודי מוגבלויות והכלה מלידה ועד גיל שש. הסטודנטיות והסטודנטים מוכשרים (ומקבלים תעודה) לעבודה בגנים כלליים (רגילים) ובגני חינוך מיוחד.

ד"ר נירה ואלה, ראש המחלקה לגיל הרך ב- מכללת סמינר הקיבוצים: "הגננת היא מומחית בגיל הרך. היא סוכנת תרבות ושינוי המחוברת להקשרי החיים של הילדים, של ההורים ושל הקהילה שבה נמצא הגן. ראייה רחבה זו מנחה אותנו בהכשרת הגננות במחלקה לגיל הרך".

למי מתאימים לימודי חינוך לגיל הרך ?

עבודה כגננות ומטפלות מבטיחה עבודה בשעות קבועות, הן משגיחות על ילדים בגיל הרך (מגיל שישה חודשים ועד חמש) משעות הבוקר ועד שעות הצהריים או אחר הצהריים, ומספקות למעשה מסגרת חינוכית ראשונית. על מנת לעבוד כגננות ומטפלות יש צורך בסבלנות רבה, אהבה לילדים ובעלות סמכות. הגננות הן אלו שלמעשה מקנות לילדים הרגלי חינוך בשלבים הראשונים שלהם בדרך להיות "גדולים", השתלבות בקבוצה ועוד. בנוסף הגננות עורכות מעקב אחרי הילדים ומשתפות את ההורים בכל מה שצריך על מנת לעודד התפתחות תקינה של התינוקות/ילדים.

מה לומדים במהלך לימודי חינוך לגיל הרך?

במהלך לימודי חינוך לגננות ומטפלות מקבלות הסטודנטיות (רוב הלומדות למקצוע הזה הן נשים) כלים מקצועיים לעבודה חינוכית עם ילדים ולהוראה. בשנים הראשונות ללימודים מדובר בידע תיאורטי, ובשנת הלימודים האחרונה מקיימות הסטודנטיות סטאז' מעשי, בו הן מתנסות בחינוך בגיל הרך, בעבודה בתוך גני הילדים. ישנם מספר מוסדות לימוד המאפשרים התנסות באופן מעשי בגננות כבר בשנת הלימודים הראשונה.

איפה אפשר לעבוד לאחר לימודי חינוך לגיל הרך ?

בכל מסגרת של גן ילדים (ציבורי או פרטי) מגיל 6 חודשים ועד חמש.

קרא עוד: לימודי חינוך, לימודי חינוך מיוחד   

מעניין אותך לימודי חינוך לגיל הרך?
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
מעניין אותך לימודי תואר ראשון בחינוך לגיל הרך, גננות בישראל?
השאר/י פרטים לייעוץ לימודים חינם!

מוסדות לימוד חינוך לגיל הרך, גננות לפי איזור

כל התארים והמסלולים במקום אחד! ניתן לראות את כל מוסדות הלימוד המציעים את מה שחיפשת. ניתן לנווט על ידי לחיצה על האזור המבוקש לרשימת המוסדות באותו אזור בלבד.
כל התארים והמסלולים במקום אחד! בחרו את הלימודים שחלמתם עליהם ונעזור לכם בבחירת המוסד ע"י היועצים הלימודים שלנו - בחינם!
באר שבע והדרום
גוש דן
הגליל והגולן
השרון
חיפה והסביבה
ירושלים והסביבה
מישור החוף והדרום
תל אביב
ישראל
חוות דעת של
סטודנטים על
תואר ראשון
הלל צבי
אוניברסיטת אריאל בשומרון
הגעתי לאריאל מלכתחילה כי זה המקום היחיד שבו יכולתי לשלב לימודים ועבודה. הופתעתי מכך שמדובר במוסד באיכות מאוד גבוהה
רונן דביר
אורנים המכללה האקדמית לחינוך
הקשר הבין אישי עם המרצים והסגל במכללת אורנים הוא מעולה, ומאוד תורם להווי בתוך המכללה. הסטודנט לא מרגיש כמו תעודת זהות, אלא כמו בנאדם, והוא מקבל המון תמיכה ועזרה
רועי רשף
המכללה האקדמית ספיר
בגדול, מכללת ספיר היא מקום שנעים ללמוד בו. מכללה מטופחת עם אחלה חבר'ה, מתקדמת ומלאה במרחבים ירוקים.
רננה אלבג
הבינתחומית לעיצוב ואדריכלות
התעניינתי באדריכלות הרבה זמן, עד שנרשמתי למכינה הבינתחומית לאדריכלות ועיצוב – שם נחשפתי לתחום התקשורת החזותית והתאהבתי. מבחינה מעשית בלימודים, אני מתמקדת יותר בתקשורת חזותית ופחות באדריכלות, וברגע שאסיים את המכינה אנסה להתקבל ללימודי תקשורת חזותית
דנה מויסון
האוניברסיטה הפתוחה
הרמה מאוד גבוהה בעיני באוניברסיטה הפתוחה, הספרים מעניינים וכיפים והתמיכה מהמרצים היא מדהימה. התחלתי ללמוד כשעוד הייתי תיכוניסטית, וידעתי כבר בגיל צעיר שאלך ללמוד באוניברסיטה.
שני צדיקריו
המכללה האקדמית ספיר
אני מאוד מרוצה ונהנית מהמכללה האקדמית ספיר ומהחוויה של הלימודים שהם לא באזור הבית ולא בפינה המוכרת. זו חוויה שבה צריך פתאום לשכור דירה ולהתמודד עם דברים של גדולים וספיר זה גם מקום שמתרכזים אליו סטודנטים מכל הארץ וכולם באים ללמוד פה, דבר שהופך את החוויה ליותר מיוחדת בעיני. בנוסף, המרצים פה הם מנחים ומורי דרך לכל דבר
גיורא זינגר
סמינר הקיבוצים
לימודים בסימנר הקיבוצים הם ברמה גבוהה ויש יחס אישי, אבל שום דבר אף פעם לא מושלם. בשביל המקצוע שבחרתי ללמוד זה המקום הכי מתאים בשבילי
לילך מיטלמן
האוניברסיטה הפתוחה
כל ההתנהלות של האוניברסיטה הפתוחה מסודרת, תמיד יש מענה ולמי לפנות, זמינים מאד לסטודנטים
מיקי פיינשטיין
המכללה האקדמית תל חי
זה בדיוק מה שדמיינתי, המקום, האווירה והאנשים עושים חשק לקום בבוקר ולהגיע. ברמה האקדמית יש פה מרצים מהבכירים ביותר, שגם יודעים להעביר את החומר האקדמי בצורה גבוהה וגם יוצרים איתנו קשרים אישיים
מתן פוטשניק
האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה מאפשרת לך לעשות המון דברים במקביל ורמת הלימוד היא גבוהה
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
  • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
  • לימודי תואר ראשון
  • הנדסאים
  • לימודי תואר שני
  • קורסים ולימודי תעודה
  • לימודים בחו"ל
  • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד