האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

לימודי חינוך לגיל הרך

ייעוץ אישי חינם
//
מתעניין בלימודי חינוך לגיל הרך
מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם

הכשרה בגיל הרך

גן הילדים הוא מקום להתאמן ולהתנסות, לחוות חוויות משמעותיות בתוך הקשרי החיים והסביבה הקרובה שלהם. החוויה של השהות בגן היא חוויה הוליסטית, אינטגרטיבית, חושית ומאד רלוונטית עבור כל אחד מילדי הגן. קבוצת הילדים היא קבוצה אחת בה יש ביטוי למגוון הצרכים האישיים של ילדי הגן. כלומר, למידה משמעותית לילדים ולצוות הגן שאיננה קשורה לשינון של תכנים או להישגים אחידים. הלמידה בגן הילדים מתרחשת בעיקרה באופן א-פורמלי. היא מתנהלת במסגרת לימודים גמישה, בכל מקום בגן (ולא רק במפגשים!) כל היום וכל הזמן: בחצר, בסדנא, באוכל, בשירותים, במפגש, בארגז החול ואפילו כשילד, או ילדה, תולים את התיק שלהם בבוקר.

 

תוכניות הלימודים בגן הילדים אינן מוגדרות בתוך דיסציפלינות, אינן תחומות בזמן או במקום. הלמידה של הילדים מנוהלת ברובה ע"י הילדים עצמם תוך תיווך ואינטראקציה עם המבוגר, ולא באופן בלעדי על ידי ה'מבוגר האחראי'. הגמישות, ההתנסות בהרכבים קבוצתיים שונים, בהזדמנויות מגוונות ובניהול עצמי, מאפשרת לילדי וילדות הגן לפתח חוסן אישי, ללמוד להתמודד עם תסכול, להתנסות באינטראקציה ביניהם ובין הסמכות האחראית עליהם בגן, לפתח מיומנויות בין אישיות ותוך אישיות, להבין מצבים חברתיים ועוד.

 

תקופת הגן עומדת בפני עצמה, היא איננה הכנה לביה"ס, או לחיים. היא בעלת השפעה רבה על הילדים והילדות, על הוריהם ועל הקהילה אליה הגן משתייך. 

 

איך מכשירים גננות וגננים שיכולים לעבוד בגנים כאלה?

 

המחלקה לגיל הרך (מלידה עד גיל שש) במכללת סמינר הקיבוצים שמה דגש על מרכיבים חשובים בהתפתחותה המקצועית של הגננת: בניית חוסן מקצועי – אישי, חשיבה ביקורתית, יוזמה, יכולת עבודה במצבים עמומים, עבודה עם המשפחה והקהילה ועם מורכבות תרבותית וחברתית, פיתוח יכולות רפלקטיביות עמוקות, בקרה עצמית ולמידה לאורך החיים. תוכניות ההכשרה של הגננות רואות את הגננת הבוגרת שלנו כמשפיעה על המציאות של הילדים והוריהם, משפיעה על המציאות החברתית הקרובה שבסביבתה.

 

תהליכים אלה מחייבים הבנה עמוקה של עקרונות הלימודים בגן הילדים מחד ושל הצרכים של הסטודנטיות והסטודנטים מאידך. הם מחייבים ראיה, הכרות עמוקה וליווי משמעותי לכל אחת ואחד מהסטודנטים והסטודנטיות. תוכניות ההכשרה במחלקה לגיל הרך מעוגנות בהבנה של תהליכי בניית הזהות המקצועית של נשות ואנשי המקצוע – הגננות והגננים. תהליכים אלה נעשים במשותף עם צוות המחלקה, הסטודנטיות, הסטודנטים והבוגרים. לדוגמה:

 

הפרלמנט, ועדת היגוי לגיל הרך ששותפים בה סטודנטיות, סטודנטים, מדריכות ומרצים, שמבנה את המדיניות במחלקה.  

המחלקה לגיל הרך עוסקת בבניית קוד אתי לגני ילדים. תוכנית שמתקיימת שלוש שנים בשיתוף בין סטודנטיות וסטודנטים, מרצים ומדריכות פדגוגיות. בשנת הלימודים הנוכחית, תש"פ, נרקם שיתוף עם עיריית רמת השרון: מנהלת גני הילדים, מפקחת משרד החינוך, הגננות, הסייעות וההורים והילדים.

 

תכנית ההכשרה לגיל הרך פלורליסטיות ומתקיימות בשלושה נתיבי לימוד:

 

יצירתי – המשלב אומנויות בהכשרה ובהוראה, חשיבה יצירתית והכרות עמוקה של הסטודנטית עם עצמה ובקבוצה.

 

דיאלוגי – המכשיר לפדגוגיה של יחסים, לבניית תוכניות לימודים מיתוך הקשבה לילדים ולילדות השותפים בגן. 

 

החינוך המיוחד לגיל הרך – מוביל השקפת עולם של לימודי מוגבלויות והכלה מלידה ועד גיל שש. הסטודנטיות והסטודנטים מוכשרים (ומקבלים תעודה) לעבודה בגנים כלליים (רגילים) ובגני חינוך מיוחד.

 

ד"ר נירה ואלה, ראש המחלקה לגיל הרך: "הגננת היא מומחית בגיל הרך. היא סוכנת תרבות ושינוי המחוברת להקשרי החיים של הילדים, של ההורים ושל הקהילה שבה נמצא הגן. ראייה רחבה זו מנחה אותנו בהכשרת הגננות במחלקה לגיל הרך".

קרא עוד: לימודי חינוך, לימודי חינוך מיוחד

סטודנטים ממליצים על חינוך לגיל הרך, גננות

  • 2022
    טל פליישר
    בתום שלוש שנים במכללה אתה מגלה שהפכת להיות אדם שמנהל דיאלוג עם הסביבה שלו, עם הילדים ובעיקר עם עצמו. פתאום ברור לך שילדים יכולים ללמד אותך הרבה מאוד דברים ע ל העולם, ואם תדע להקשיב – הם יהיו המורים הכי טובים שלך
    דירוג
בואו להמליץ >
המידע בעמוד עזר לכם? דרגו אותנו
542 גולשים דירגו אותנו בציון ממוצע 4.51 מתוך 5

לימודי תואר ראשון בחינוך לגיל הרך, גננות בכל האזורים

סינון מתקדם - בחר את האיזור או אזורים שלך
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי
X
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים