האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

הזדמנות שנייה: מכינות ייעודיות, מכינות קדם אקדמיות ומכינות קדם הנדסאים

הציונים שלכם לא מספיק לקבלה למוסד או למסלול הלימוד בו אתם מעוניינים. היום יותר מתמיד, קיימות מכינות רבות שנמצאות שם במיוחד עבורכם. אז מהי מכינה קדם אקדמית? מכינה ייעודית? קדם הנדסאים?
יורם לימודים |
כולנו יודעים שאחד המדדים הנבחנים לקראת קבלה ללימודים כלשהם הוא ציוני בחינות הבגרות, אם במשוקלל עם ציון הפסיכומטרי ואם לא, דבר שהופך את תקופת לימודי התיכון לכאלה שעשויים להשפיע על עתידכם ההשכלתי והתעסוקתי. עם זאת, מסיבות שונות, לא כולם צולחים את תקופת הבגרויות בהצלחה ולעתים תלמידים מסיימים את לימודיהם ללא תעודת בגרות ואף ללא שנים-עשר שנות לימוד.

לא הלך לך התיכון? הנה ההזדמנות השנייה שלך! (צילום: Pexels)
לא הלך לך התיכון? הנה ההזדמנות השנייה שלך! (צילום: Pexels)

כאמור, עשויות להיות סיבות רבות לכך, החל מעניינים אישיים הקשורים במצב הסוציואקונומי של התלמיד (שמתמודד עם זה כנער) ואם בשל אי התאמה של שיטות הלימוד בבית הספר. לעתים גם לא קיימים מעגלי תמיכה להם התלמיד זקוק כדי ללמוד ולקבל מוטיבציה. לכן, קמו ברחבי הארץ ובמוסדות לימוד רבים מכינות קדם אקדמיות, מכינות ייעודיות ומכינות קדם הנדסאים, שמטרתם להעניק למועמדים ללימודים שונים הזדמנות להשתלב באקדמיה, בבתי ספר מקצועיים.

כמה דגשים בנוגע למכינות קדם אקדמיות:


1. משכן של רוב המכינות היא שנה אקדמית אחת (9 חודשים), ובסיום המכינה מוענקת לסטודנט תעודת סיום מכינה.
2. קיימות מכינות ייחודיות אחרות כמו לימודי קדם מכינה, מכינות לעולים חדשים ומכינות לבני 30 פלוס. אנו נתמקד בשלושה סוגי המכינות המוכרים. יש לבדוק כי תעודת המכינה מהמוסד בו למדתם תואם את מסלול הלימודים אותו תרצו ללמוד, ושיאפשר לכם ללמוד במוסד בו תרצו ללמוד בעתיד. חלק מהתעודות מאפשרות מעבר ללימודים במוסד אחר מזה שהמכינה התקיימה בו, ויש תעודות מכינה שלא. לעתים מדובר ביתרון מכיוון של שמכינות קדם אקדמיות של המוסד אליו תרצו להתקבל בסופו של דבר יגדילו את הסיכויים שלכם להתקבל אליו.  
3. ניתן לוותר על המכינה האקדמית במידה שתרצו להשלים בגרויות בעצמכם, ולעתים זה ישתלם לכם, כי אם עשיתם חיל ברוב המקצועות אך נכשלתם בבגרות בתנ"ך, אולי לא כדאי לבזבז זמן ומשאבים על מכינה קדם אקדמית שתעודתה מחליפה תעודת בגרות. להתייעצות עם המומחים של יורם לימודים, השאירו פרטים.

כל סוגי המכינות לרשותך (צילום: Pexels)
כל סוגי המכינות לרשותך (צילום: Pexels)


מכינה קדם אקדמית


מטרת המכינות הקדם אקדמיות היא להכין את הלומדת בהן ללימודי תואר ראשון. המכינות הללו מצויות באוניברסיטאות הגדולות ותנאי הקבלה אליהם (כן, גם במכינות יש תנאי קבלה) משתנות. חלקן דורשות ציון פסיכומטרי מינימלי וציוני בגרות. למשל, מכינות רבות דורשות 7 יחידות לימוד בציון עובר לפחות וציון פסיכומטרי גבוה מ-500.  לעתים מכינו  ידרשו ציון מינימלי בחלק המילולי או הכמותי של הפסיכומטרי. מכינות קדם אקדמיות מלמדות, בדרך כלל, שלוש מקצועות במשך שנה ברמות שונות: מתמטיקה, אנגלית ואוריינות אקדמית, ובנוסף גם מקצוע בחירה. שימו לב שקיימים מסלולים שונים בחלק ממוסדות הלימוד. למשל, מסלול מדעי הטבע או מסלול מסלול מדעי החברה. 

תתחילו לעשות חיל (Pexels)
תתחילו לעשות חיל (Pexels)

מכינה ייעודית


אם המכינה הקדם אקדמית היא מכינה יותר כללית (למרות קיום המסלולים הייעודיים) המלמדת מקצועות כלליים, המכינות הייעודיות מכינות את הלומדים בה לתארים ראשונים במסלולים ספציפיים במוסדות בו מתקיימות המכינות כמו מכינה ללימודי משפטים או ללימודי חינוך או למדעי המחשב או ללימודי סיעוד. בשל המסלולים השונים גם תנאי הקבלה מגוונים. כאמור, היתרון במכללות היעודיות לעומת המכינות כלליות (שתיהן מכוונות ללימודי תואר ראשון) היא שמוסד הלימודים "זוכה" להכין את המועמדים לתואר לפי ראות עיניו. 

מכינה קדם הנדסאים


בשנים האחרונות הלימודים יותר ויותר אנשים מתעניינים וניגשים ללימודי הנדסאות. לימודי הנדסאים לתעודה הם לימודים טכנולוגיים המוצעים בדרך כלל במכללות טכנולוגיות. מכינות קדם הנדסאים הן מכינות ייעודיות המכינות את הסטודנטים את המקצועות הנדרשים להצלחה במסלולי ההנדסאים השונים. תנאי הקבלה הם בדרך כלל שתים-עשרה שנות לימוד. לעתים יתאפשר לעבור וועדת קבלה למכינה. כאמור, קיים אינטרס למשק להגדיל את מספר ההנדסאים בתעשייה, כי יש בכך צורך, דבר שמביא לריבוי מכללות להנדסאים ולמכינות בהתאם. שווה לבדוק היטב מה הן המכללות האיכותיות אליהן תוכלו להתקבל. 

המשק צמא להנדסאים, ומספר המכינות בהתאם (צילום: Pexels)
המשק צמא להנדסאים, ומספר המכינות בהתאם (צילום: Pexels)

לסיכום, קיימות הרבה מסגרות שישמחו להעניק לכם הזדמנות שנייה לשפר את ציוני הקבלה שלכם למוסדות הלימוד השונים ולסוגי הלימודים השונים, מלימודי הנדסאים ועד לרפואה, מתואר ראשון ספרות ועד לימודי חינוך והוראה, אך אל לכם לקחת בקלות ראש את הבחירה שתעשו. בצעו סקירה של מוסדות לימוד רבים, התייעצו ולבסוף בחרו את המכינה שהכי תתאים ללימודים אליהם תרצו להגיע. כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי
X
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים