האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

דיני עבודה

ייעוץ אישי חינם
//
מתעניין בדיני עבודה
מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם
תיאור המקצוע
מה זה בכלל?
עורכי דין לענייני עבודה מייצגים מעסיקים או עובדים, בתביעות הקשורות בענייני עובד-מעביד (למשל, תביעות פיצויים, הלנת שכר וכו'). כמו כן עובד עורך הדין מול חברות גדולות בעניינים הקשורים לשביתות, תביעות של ההסתדרות ואיגודים מקצועיים וכו'.
מה הן דרישות הקדם?
רשיון עורך דין. לשם כל יש לסיים תואר ראשון במשפטים, לעבור שנת התמחות וכן לעמוד בהצלחה בבחינה בכתב ובבחינה בעל פה שעורכת לשכת עורכי הדין.
זה מתאים לי?
העבודה מאתגרת ובדרך כלל כוללת ייצוג של שכבות חלשות שמנסות לעמוד על שלהן. לעיתים על עורך דין לייצג לקוח בבית משפט ("ליטיגציה"). לשם כך עליו להיות בעל בטחון עצמי גבוה, וכן לדעת להפריד את העיקר מהטפל ולהציג בפני השופט את העובדות החשובות בלבד.
מידע על הענף
מספר מועסקים:
בישראל רשומים למעלה מ-30 אלף עורכי דין, וההערכה היא ש-20,000 מתוכם פעילים.
משכורות:
צעירים צפויים להשתכר כ-5,000-6,000 שקלים בחודש נטו; בעלי וותק יכולים לצפות למשכורות בטווח של 10,000-12,000 שקלים בחודש (נטו).
הכשרה ותעודות
נרשמים חדשים
כ-3,000 תלמידים חדשים החלו את לימודי המשפטים בשנת 2005 במוסדות להשכלה גבוהה - אוניברסיטאות ומכללות. מספר זה הינו הערכה המתבססת על מספר תלמידי השנה הראשונה ללימודי משפטים באוניברסיטאות (כ-730), ועל חלקם היחסי בין כלל תלמידי המשפטים (25%, על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה).
הכשרה ולימודים
ניתן ללמוד משפטים בכל אחת מהאוניברסיטאות וכן במספר מכללות. כדי להתקבל לחוג יש לעמוד ב"ציון תקן" שקבע מוסד הלימוד. בדרך כלל הדבר דורש בגרות בממוצע 90 ומעלה, וציון 700 בבחינה הפסיכומטרית.
מה לומדים שם?
שנת הלימודים הראשונה מוקדשת לקורסי בסיס במשפטים: דיני עונשין, דיני נזיקין, דיני קניין, דיני חוזים, סדר דין אזרחי, מבוא למשפט עברי, משפט בין לאומי וכו'. במוסדות לימוד מסוימים מלמדים גם פילוסופיה של המשפט (מה מקור הסמכות של החוק). בהמשך הלימודים בוחרים הסטודנטים קורסים בנושאי לימוד ספציפיים שמעניינים אותם: דיני משפחה, דיני עבודה, מנהל ציבורי, סדר דין פלילי, מיסים ותאגידים וכו'. כמו כן יש חובה לבחור בקורסים בין-תחומיים, כמו למשל משפט וחברה, משפט ופילוסופיה פוליטית, משפט ומגדר או אפשרויות אחרות. עם סיום התואר וכדי לקבל רשיון עריכת דין על הסטודנט להתמחות במשרד עורכי דין, וכן לעבור את בחינות הלשכה. עם זאת, אין חובה להתמחות או לעבור את בחינות הלשכה (לדוגמה, לא כל מרצה למשפטים עשה זאת).
השתלבתי, מה הלאה?
עורך דין מוצלח יכול להפוך לשותף ברווחי המשרד או לפתוח משרד משלו. שכרו של עו"ד שותף עומד על עשרות אלפי שקלים בחודש.
כרטיס ביקור
הכשרה ולימודים
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי