072-3300504

עורך דין - התואר מחייב

מערכת החוק משמשת בסיס לחיי החברה ומספקת קווים מנחים שאנו פועלים על פיהם. המקצוע עצמו נשמע זוהר: השפעה על מהלך החיים, עזרה לנדכאים ולחימה חסרת מורא בפשע - במיוחד אם אתה עורך דין ביום, וגיבור-על בלילה. המציאות קצת פחות זוהרת, אך למרות זאת אלפי תלמידים מבקשים מדי שנה להתקבל ללימודי המשפטים ולהפוך לעורכי דין. אחרי הכל, כל אמא פולניה רוצה שהבן שלה יהיה עורך דין (אבל גם על רופא אפשר להתפשר). חשוב להדגיש כי לימודי משפטים אינם מבטיחים תואר "עורך דין" - ניתן גם להיות משפטנים מבלי להשלים את ההתמחות או את בחינות הלשכה. עם זאת, כמעט תמיד המינוח "לימודי משפטים" מתייחס לעריכת דין והמשפטנים נטולי התואר "עורך דין" הם היוצאים מהכלל. עורכי הדין הם אלו שמקשרים בין המערכת החוקתית לבין החברה, ודבקים בקוד האתי. הם מייצגים אזרחים במשפטים פליליים או בתביעות אחרות (כנגד אזרחים אחרים, כנגד המדינה או במקרים בהם המדינה היא התובעת). במקרים אחרים הם מייעצים ללקוחותיהם בהקשר לזכויותיהם החוקתיות ומציעים להם דרכי פעולה בעניינים פרטיים או עסקיים.
שוחים בגווניו של החוק
לימודי משפטים אמנם לחוצים ודורשים שינון רב של חומר בזמן קצר, אך הם מעניינים מאד. הסטודנטים לומדים לא רק את גווניו השונים של החוק, אלא גם יכולות שימושיות כמו הפרדה בין עיקר לטפל, התמודדות לוגית עם סוגיות וניתוח בעיות. הבוגרים משכללים את יכולת הביטוי שלהם בכתב ובעל פה ומתמחים בניהול משא ומתן. החיים בעידן המודרני מציעים בעיות משפטיות סבוכות חדשות לבקרים, ותחום עריכת הדין מתרחב. כך, לדוגמה, לפני מספר שנים לא היו עורכי דין שמתמחים ברמאויות ברשת או בנושאי תביעות כנגד מפיצי דואר זבל. אך גם תחום עריכת הדין הקלאסית אינו קופא על שמריו. העידן המודרני גם מקל על חייהם של עורכי הדין ומאפשר להם למצוא טקסטים הקשורים בחוקים ותקנות ביתר יעילות, באמצעות חיפוש ממוחשב בטקסטים דיגיטליים ובאמצעות רשת האינטרנט. גם פסקי דין עולים לרשת האינטרנט ומאפשרים חיפוש בהם, בפסיקות תקדימיות וכו'.
השוק רווי, והביקוש נמשך
מדי זמן מה מתפרסמות בעיתונים כתבות על השוק המוצף, שאינו מאפשר לעורכי דין חדשים להתקבל לעבודה, ואם הם כבר מוצאים עבודה - הרי שזו בשכר רעב. לא נטען כי המציאות וורודה יותר ממה שמציגות הכתבות, אך בכל זאת התחום ממשיך למשוך עוד ועוד צעירים, שבטוחים שהם יכבשו את העולם, ולשם כך הם מוכנים לסבול את השעות הארוכות שמאפיינות את תחילת הדרך ואת השכר הזעום. עם זאת, עורכי דין נדרשים לא רק בתחום הצר של עריכת דין ופרשנות החוק, אלא מספקים ערך מוסף למי שמחפשים עבודה בתפקידי ניהול או תפקידים עסקיים בבנקים, בחברות הביטוח, חברות נדל"ן וכו'.

כאמור, ניתן להיות משפטנים גם מבלי להשלים את ההתמחות ו/או את בחינות הלשכה, שיאפשרו לכם להוסיף את התואר "עורך דין" לפני שמכם. משפטנים שסיימו את חוק לימודיהם אך לא השלימו את הנדרש על מנת להירשם בפנקס עורכי הדין (בחינות והתמחות, כאמור) יכולים למצוא עבודה כמרצים בחוג למשפטים, ולאחר אי אלו שנות ניסיון אף להפוך לשופטים בבית המשפט.
משפטים

כל המקצועות בתחום המשפטים

אנחנו ניתן לך את כל
המידע שיחסוך לך
הרבה זמן וכסף!
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
  • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
  • לימודי תואר ראשון
  • הנדסאים
  • לימודי תואר שני
  • קורסים ולימודי תעודה
  • לימודים בחו"ל
  • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד