לייעוץ אישי חינם, התקשרו:
072-3300504

שמאי

ייעוץ אישי חינם
//
מתעניין בשמאי
מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם
תיאור המקצוע
מה זה בכלל?
שמאי עוסק בהערכת השווי הכספי של רכוש או של נזק הנגרם לרכוש. מקצוע השמאות נחלק למספר תחומים: שמאי המקרקעין, שמאי ביטוח, שמאי רכוש, שמאי רכב, שמאות ימית ושמאות חקלאית. שמאי מקרקעין מתמחה בבדיקת כדאיות השקעה בפרוייקטים נדל"ניים, וכן מבקר בנכסים (דירות, שטחי קרקע פרטיים, ציבוריים או ממשלתיים) ומעריך את שווים; שמאי ביטוח עוסק בהערכת שוויו של רכוש לצורך ביטוח או מכירה; שמאי רכוש עוסק בהערכת רכוש ונזקים שנגרמו לו לאחר שריפה, רעידת אדמה או פריצה; שמאי רכב עוסק בתמחור כלי רכב משומשים, בהערכת נזק ושווי כלי רכב ובהערכת עלות התיקון לרכב שנפגע בתאונה לשם הסדרת חלקו של ביטוח הרכב בתשלום למוסך; שמאי ימי עוסק בהערכת כלי שיט, והנזק הנגרם למטענים המובלים בים באוויר וביבשה; שמאי חקלאות מתמחה בהערכת גידולים חקלאיים ונזקים לגידולים כמו גם בהערכת נזקים ופציעות של בעלי חיים; שמאי ציוד חקלאי עוסקים בהערכת שווי ושווי הנזק לציוד חקלאי.
מה הן דרישות הקדם?
על המועמדים להיות רשומים בפנקס השמאים של התחום בו בחרו להתמחות. כדי להגיע לכך עליהם לעבור מספר בחינות מוקדמות וכן להתמחות אצל שמאי מורשה במשך שנה. היקף שעות ההתמחות השבועיות משתנה בין תחומי השמאות השונים, וכך גם הסדר בו יעמוד השמאי בדרישות הקדם (לדוגמה, שמאי מקרקעין נבחנים ורק לאחר מכן עוברים התמחות, ואילו על שמאי הרכב לסיים את ההתמחות ורק לאחר מכן הם זכאים לעמוד בבחינות - דרך משרד התחבורה). כמו כן, יש לדאוג לתעודת יושר מהמשטרה. תחומים מסוימים דורשים תעודה אקדמית (שמאות מקרקעין), ואילו בתחומים אחרים של השמאות נדרש ידע בביטוח וידע בתחום ההתמחות (למשל, שמאות רכוש, שמאות חקלאית ושמאות ימית).
זה מתאים לי?
עבודה מחוץ למשרד בשעות גמישות. העבודה כוללת בדיקת נזקים, איסוף נתונים, דוקומנטציה, חקירה, עיבוד נתונים. נדרש זיכרון חזק וידע כללי רחב מאוד, בעיקר בתחום השמאות הספציפי. בחלק מהמקרים, ובעיקר בשמאות רכוש, יש צורך בסיוע וייעוץ של אנשי מקצוע ספציפיים - למשל בהערכת חפצי אמנות.
מידע על הענף
מספר מועסקים:
מספר השמאים נמוך יחסית. מספרם של שמאי הרכב מוערך בכ-800 איש; בתחום שמאות המקרקעין עובדים כ-550 איש; באיגוד שמאי הביטוח חברים 144 שמאי ביטוח, 52 שמאי חקלאות, 31 שמאי ציוד חקלאי ו-15 שמאים ימיים.
המעסיקים הבולטים:
מנורה, מגדל, AIG, הפניקס ושאר חברות הביטוח הגדולות, הבנקים
משכורות:
השכר נע בין כ-6,000 ש"ח נטו לחודש ועד כ-20,000 ש"ח נטו לחודש. השכר משתנה בהתאם לתחום השמאות, הניסיון ומעמד השמאי (שכיר או עצמאי).
הכשרה ותעודות
הכשרה ולימודים
לימודי שמאות מתקיימים במרכזי לימודי חוץ אקדמיים של האוניברסיטאות והמכללות ובבתי ספר מקצועיים ללימודי תעודה. משך הלימודים משתנה ויכול להגיע עד לשנתיים. לשמאות מקרקעין נדרש תואר אקדמי. בתחומי שמאות הרכוש, שמאות חקלאות ושמאות ימית יש צורך בהתמחות אצל שמאים ותיקים.
כרטיס ביקור
הכשרה ולימודים
ייעוץ אישי חינם
//
מתעניין בשמאי
מלא פרטיך ונחזור אליך בהקדם
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי
X
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים