האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

כל מה שצריך לדעת על לימודי הנדסת תעשייה וניהול באונ' אריאל

חושבים על לימודי הנדסת תעשיה וניהול? החלטה מעולה! אז מה חשוב לדעת רגע לפני שבוחרים באיזה מוסד אקדמי מומלץ לכם ללמוד? ד"ר ינון צוקרמן, ראש המחלקה להנדסת תעשיה וניהול באוניברסיטת אריאל איתנו כדי לענות על השאלות הכי חשובות.

יורם לימודים |
שלום דוקטור צוקרמן, אז שאלה ראשונה ולדעתי המתבקשת. מה זה בכלל "מהנדס תעשיה וניהול"?

שאלה טובה, ובדר"כ זו השאלה הראשונה שאני נתקל בימים פתוחים שאני מעביר באוניברסיטה. הרי כולם יודעים, באיזשהו אופן מהו מהנדס חשמל, מהנדס בניין או מהנדס מכונות, אבל מהנדס תעשיה? זה פחות מוכר. אז מהנדס תעשיה אחראי על שיפור תהליכים בארגונים. ארגון יכול להיות מפעל פלסטיק, יכול להיות חברת היי-טק וגם יכול להיות חברת ייעוץ פיננסי. ארגון הוא מושג גדול ורחב, בפעל תעשייתי, ברגון כלכלי, מוסד רפואי או גוף הנותן שירותים, הן במגזר הפרטי והן במגזר הציבורי. בתוך אותו עולם, מהנדסי תעשייה וניהול משתמשים בכלים מדעיים כדי לפתור בעיות שונות בארגון, תוך שימוש בידע מתחומים שונים ביניהם: חקר-ביצועים, סימולציה, מדעי המחשב, סטטיסטיקה, כלכלה, ניהול, חקר עבודה, ותחומים נוספים. 
דוגמה עדכנית: נניח ואתם מנהלים של קופת חולים מסוימת ואתם צריכים לפרוס עמדות שירות למתן חיסונים, (לאיזשהו עולם דמיוני עתידי שקיים בו ווירוס שמתפשט באוכלוסייה). אתם צריכים להחליט מה יהיו כמות עמדות השירות על מנת שלא יהיה תור גדול יותר מאשר 5 דק' המתנה לאדם. זו בעיית חקר ביצועים שניתן להפעיל עליה כלים מתמטיים (תחום שנקרא תורת התורים) או סימולציית מחשב על מנת לדמות את המצב ולקבל החלטות על כמות העמדות הרצויה. 
מהנדסי תעשיה וניהול נמצאים בכל מקום, מייעלים רצפות תפעול של מפעלים, מטפלים בנתוני של חברות היי-טק, מנהלי פרויקטים, או יועצים בתחומי מערכות המידע. 

 אז מה למעשה לומדים בפועל הסטודנטים בתואר להנדסת תעשיה וניהול אצלכם באוניברסטית אריאל?

אז כפי שהבנתם מהגדרת המקצוע, הנדסת תעשיה וניהול הוא המקצוע המגוון ביותר הקיים לתואר הראשון. זהו תואר מגוון שמשלב לימודים אנליטיים חזקים: מתמטיקות ופיסיקות למיניהם כיאה למהנדסים שמהווים לימודי בסיס למקצועות הליבה של התואר: חקר ביצועים, מודלים סטוכסטיים, ניהול הייצור, מערך מפעלים ועוד. אבל באותה עת מהנדס תעשיה וניהול גם לומד מקצועות מתחום הכלכלה והניהול כגון: מיקרו ומקרו כלכלה, ניהול משאבי אנוש, התנהגות ארגונית, ניהול פיננסי, שיווק. וגם כמובן, בתקופה הזו עם העליה בצורך ביכולות עיבוד ידע ונתונים ישנם גם קורסים שמכשירים את הבוגרים שלנו בתחום הזה ומלמדים חטיבת קורסים שלוקחת את הבוגר מקורס תכנות אינטנסיבי (בפייתון), דרך קורס מבוא להנדסת ידע ונתונים לקורסים מתקדמים ביותר בעולם למידת המכונה וכריית המידע.
אז אם נסכם, המהנדסים שלנו יוצאים לעולם עם סל רחב ביותר של יכולות: יכולת לגשת לבעיות בצורה אנליטית דרך מודלים מתמטים שנלמדו בתואר (מודלים לניהול מלאי, מודלים של תורת התורים), יכולים לגשת לפתרון בעיות דרך עולם המחשבים והסימולציות, ובאופן כללי הסטודנטים בעלי הבנה עמוקה על הארגון והעולם העיסקי בו הוא נמצא. 
סל היכולות הזה נותן למהנדסי תעשיה וניהול את היכולת הטובה ביותר לקפוץ קדימה בקריירה. אין עוד בוגרי תואר ראשון עם הבנה כל כך הוליסטית, מושלמת של הארגון. הם גם יודעים לפתור בעיות הנדסיות ולשפר את ביצועי הארגון, וגם מכירים את העולם העסקי ואופן התנהלותם של ארגונים. בקיצור, הם אלה שיתפסו בסולם הדרגות הארגוני בצורה המהירה ביותר.
ניתן דוגמה קצרה, בשנה האחרונה לתואר (הרביעית) הסטודנטים מבצעים פרויקט גמר בקבוצות של שלושה סטודנטים במגוון חברות וארגונים במשק. בשנה החולפת, לדוגמה, היה צוות סטודנטים שעשה פרויקט בחברת אלביט מערכות, באחד ממפעלי הייצור שלה שהיקף הפעילות שלו מוערך ביותר ממיליארד דולרים בשנה. החברה מפעילה באופן שוטף וועדה, וועדת ה-MRB מתכנסת על מוצרים שהוגדרו כפסולים ומחליטה כיצד יטופלו, כאשר כמות הועדות רק גדלה עם הזמן. חשוב לציין שעלות כינוס וועדה ודיון בפריט הינה גבוהה, עקב העובדה שחבריה מהדרג הניהולי. בפרויקט הזה הסטודנטים נכנסו לחברה, למדו על פעילות הוועדה, זיהו את צווארי הבקבוק שלה והצליחו לייעל את עבודת הוועדה ולייצר כלי ממוחשב שמסוגל לתת לחברי הוועדה מידע עדכני ורלוונטי על החלקים השונים וגם בנו מודל למידת מכונה אשר יבצע תחזית להחלטת הועדה הצפויה.

נשמע מאוד מעניין נושא הפרויקט, יש עוד פרויקטים מעניינים שאולי ישפכו עוד אור על המקצוע?

כן בהחלט, דוגמה נוספת שככה קופצת לי לראש היא פרויקט שזכה השנה במקום הראשון בכנס הלאומי להנדסת תעשיה וניהול. פרויקט בהובלת ד"ר חג'ג' מהמחלקה שלנו. הפרויקט עסק בחיזוי החמרה במצב חולי טיפול נמרץ באמצעות יישום שיטות מדעי הנתונים (דאטה סיינס) על נתונים רפואיים. צוות המחקר (שלושה סטודנטים משנה רביעית לתואר) בחן מדד לחיזוי החמרה במצבי הלם זיהומי בקרב חולי טיפול נמרץ. המחקר בוצע באמצעות יישום מודלים של למידת מכונה על נתוני רשומה רפואית ממוחשבת, (באופן אנונימי לשמירת הפרטיות) , של מטופלי המחלקה לטיפול נמרץ בבי"ח בלינסון בעשור האחרון (הנתונים כוללים מדדי בדיקות, נתוני קצב נשימה, לחץ דם, תרופות, טיפולים ועוד). במחקר נבנו מודלים לחיזוי התדרדרות במצב החולים. 
פרויקט נוסף, אולי מהתחומים הקלסיים יותר של הנדסת תעשיה הוא פרויקט שבו סטודנטים שלנו תכננו מחדש את ריצפת המחסן של חברת גלידות גדולה בצורה כזו שאפשרו לשלוף פריטים בצורה מיטבית ודרך זה לחסוך כסף רב לחברה.

רגע, אז אני רואה שישנם פרויקטים מאוד שונים ומגוונים, לדוגמה הראשון עסק וטיפל במידע רפואי והשני בארגון מחדש של מחסן. איפה בא לידי ביטוי השוני והמגוון הזה במהלך התואר?

זו הערה מצוינת. במהלך השנתיים הראשונות לתואר אנחנו בעיקר לומדים יסודות וקורסי ליבה (מודלים דטרמיניסטיים, סטוכטיים, ניהול הייצור). לקראת השנה השלישית הסטודנטים צריכים לבחור התמחות: היינו חטיבת קורסים שתניב להם ידע ממוקד יותר באחת משלושת ההתמחויות הבאות: הפופולארית ביותר היום היא התמחות "מערכות מידע" – בהתמחות זו לומדים קורסים שרלוונטיים לעולם מערכות המידע כמו מערכת לקשרי לקוחות (CRM), מסדי נתונים מתקדמים, בינה עיסקית ועוד. המסלול השני שלנו, והחדש ביותר שנפתח רק לפני שנתיים הוא "ידע ונתונים". זהו מסלול המתאים לחובבי התכנות שבו לומדים לעבוד עם נתונים, לעבד אותם ולהסיק מסקנות בעזרת אלגוריתמים של למידת מכונה. זהו ללא ספק התחום החם ביותר היום, ותחום שלפחות לשלושים שנה הקרובות לא תהיה בעיה לאף אחד למצוא בו עבודה.  המסלול השלישי שלנו, שהוא יותר תעשיה וניהול הקלאסי הוא "ייצור ושירות" בהתמחות זו ניתן דגש לניהולן של מערכות יצרניות המושתתות על תהליכים שבהם אנשים, הון, טכנולוגיה, ידע, ציוד וחומרים משתלבים כדי לספק מוצרים ו/או שירותים. הנושאים העיקריים הנכללים בהתמחות הם : חיזוי, תכנון המוצר והיצור, תכנון קיבולת, תכנון כוח אדם, תזמון פעולות ומשאבים, שיפור ביצועים, ניהול חומרים ומלאי וניהול פרויקטים. המסלול הזה גם עובר שינויים בימים אלו והולך להתווסף לתוכו נושא של ייצור בסביבה ירוקה וקיימות. 
שלושה מסלולים ולכן אנחנו יכולים לראות פרויקטים מגוונים ביותר במגוון אדיר ורחב של חברות וגופים במשק.

אז יופי, נשמע מעניין, אבל נשארה שאלה חשובה נוספת. למה לבחור באוניברסיטת אריאל?

יש המון סיבות לבחור בנו והראשונה שבהם היא שאנחנו האוניברסיטה הצעירה ביותר ולכן חובת ההוכחה עלינו. אנחנו צעירים ובועטים (אפשר לראות את כמות חברי הסגל הצעירה אצלנו) ומסוגלים לבצע שינויים מאוד מהירים. לדוגמה, אנחנו הראשונים בארץ שזיהינו את הצורך והכנסנו את המסלול ידע ונתונים לתוכנית הלימודים, גם בתואר הראשון וגם בתואר השני. אם משהו לא עובד נכון, אנחנו יודעים לתקן ומהר. אם תחום נוסף נדרש, אנחנו הראשונים שנעשה זאת. 
חוץ מזה, אנחנו מדברים על אוניברסיטה עם חיי חברה תוססים, יחס אישי, וחווית לימודים נהדרת. אנחנו אפילו גאים בכך שאנחנו מסלול הלימודים שהוציא הכי הרבה זוגות נשואים, ואפשר לראות את כמות התינוקות שמגיעים לטקסי הסיום. בניגוד להנדסות האחרות, אצלנו בהחלט תמצאו איזון מגדרי. 
מי שטרם היה באריאל, מומלץ להגיע לבקר. יש לנו קמפוס חדש, מעונות משודרגים והעתיד עוד לפנינו. 

דיברת על פרויקטים של התואר הראשון, אולי תוכל להרחיב עוד קצת על מחקרים של חברי הסגל שנמצאים במחלקה?

בשמחה, יש לנו מספר מעבדות במחלקה להנדסת תעשיה וניהול. מעבדת רובוטיקה שהיא גם מעבדת הוראה וגם מחקר בו מייצרים, מפתחים ומתכנתים רובוטים לביצוע מטלות שונות. אחד מהחברי הסגל שלנו בנה לפני מספר שנים רובוט לניתוחים גניקולוגיים שמאז נמצא בפיתוח וקיבל אישור FDA לא מזמן וכרגע הוא חלק מחברה ששווה יותר מ 100 מליון דולר.
פרוייקט נוסף ודי חדשני הוא בנושא הרכב האוטונומי. בהובלת ד"ר מוזיקנט מהמחלקה יש לנו כיום במחלקה רכב אוטונומי מחקרי (של חברה קיה) שנערכים עליו ניסויים שונים ומגוונים בעיקר בתחום של הפעלה מרחוק על ידי נהג אנושי. בימים אלה מתחיל פיילוט לקורס ראשון (שלוקחים אותו סטודנטים לתואר הראשון במחלקה שלנו) של נהיגה מרחוק. הסטודנטים לומדים על הרכב, לומדים את מערכי הניסוי ומתכננים ומבצעים ניסויים בפועל בפלטפורמה הזו. 
מעבדות נוספת שישנם היא מעבדה של גורמי אנוש שבה יש לנו יכולת לעקוב אחרי תנועות עיניים ופיקוס המבט למערכת של ניסויים בתחום גורמי האנוש ומעבדה חדשה נוספת שמחברת בינה מלאכותית עם חקר המח בעזרת ניסויי EEG מגוונים.
המחקר מאוד מגוון אצלנו במחלקה והסטודנטים שלומדים את התואר השני יכולים לחבור לחברי הסגל ולהתנסות במחקר בתחומים השונים הקיימים שם.


אז לסיכום, אין ספק שתואר ראשון בהנדסת תעשייה וניהול באוניברסיטת אריאל הוא החלטה חכמה בצעד ראשון בדרך לקריירה, אז רגע לפני שאתם בוחרים היכן ללמוד, מומלץ שתבדקו היטב – ותעשו את הבחירה הנכונה. דוקטור ינון צוקרמן תודה רבה על הראיון, וניפגש על ספסל הלימודים.


X


כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי
X
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים