072-3300504

לימודים ברומניה

רקע
סטודנטים ישראלים רבים בחרו בשנים האחרונות ללמוד במדינה מזרח אירופאית זו, בעלת הניחוח האירופאי שמציעה גם מחירים נוחים מאוד ותנאי מחייה ברמה גבוהה. רבים מהסטודנטים הישראלים שהגיעו לרומניה בחרו ללמוד בעיר מודרנית כמו בוקרשט. רומניה מארחת כיום סטודנטים רבים מכל העולם שלומדים במוסדות מושקעים להשכלה גבוהה. בנוסף ניתן כיום למצוא ברומניה עולם תרבותי עשיר כולל מסעדות טובות, מוזיאונים איכותיים וחיי לילה סוערים. סטודנט ישראלי שיגיע ללמוד ברומניה יוכל למצוא את כל המוצרים האהובים עליו ולא ירגיש כיום שהוא נמצא במדינה מזרח אירופאית. מיקומה של רומניה מאפשר הגעה זולה בעזרת רכבת או רכב לכל מדינות מערב אירופה.
יתרונות הלימודים ברומניה
היתרונות הבולטים בלימודים לתואר ברומניה הם המחירים הנוחים מאוד עבור סטודנט מישראל. מחירי הלימודים, המחייה והוצאות על תרבות ואוכל הם יותר מסבירים. שיקול נוסף בעד הלימודים במדינה זו הוא רמת הלימודים הגבוהה. ממשלת רומניה משקיעה רבות בהשכלה הגבוהה והאוניברסיטאות המקומיות הן בעלות מסורת של מאות שנים. יתרון בולט נוסף הוא הימצאותה של רומניה באירופה כך שחופשות במרכז ומערב אירופה הן אפשריות אפילו בלי צורך בטיסה. שירות רכבות יעיל למדינות אירופה השונות ותשתית כבישים יעילה יאפשרו לכם להגיע לכל מקום באירופה במחיר זול יחסית. בנוסף, ולא פחות חשוב, העם הרומני נחשב לאחד הידידותיים ביותר על הגלובוס ויודע לארח בלבביות ובחום. הרומנים הם מכניסי אורחים מובהקים - הם יקבלו את פניכם ברצון בבתיהם הצנועים, יאכילו אתכם לשובע, ולא יצפו לתמורה, פרט לידידות.
אוכלוסיית רומניה
רומניה היא המדינה היחידה בעולם בה דוברים את השפה הרומנית, אך עם זאת אין לה רקע קתולי. 86 אחוז מן הרומנים הם נוצרים-אורתודוכסים, חמישה אחוזים קתולים, 3.5 אחוזים פרוטסטנטים, אחוז אחד יוונים-קתולים, 0.3 אחוז מוסלמים ו-0.2 אחוז יהודים. שלא כמו מדינות קומוניסטיות אחרות לשעבר, שבהן תפקדה הכנסייה כאופוזיציה למשטר, שימשה הכנסייה הרומנית-אורתודוכסית כלי בידי השלטון. גם כיום נותרה הכנסייה הירארכית מאוד, דוגמאטית ועשירה. אוכלוסיית רומניה מונה כ 23 מליון איש. הערים הגדולות הן - בוקרשט (2.5 מליון תושבים), יאש Iasi (חצי מליון תושבים), קונסטאנטה Constanta (חצי מיליון תושבים), קלוז'-נאפוקה Cluj-Napoca 400,000. 55% מהתושבים חיים בעיר ו- 45% חיים באזורים כפריים. 90% מהתושבים הם רומנים, 7% הונגרים, וכל השאר מהגרים ממדינות בסביבה. 87% מהתושבים אורתודוכסים, פרוטסטנטים, 6% קתולים והשאר בעיקר מוסלמים. השפה המדוברת היא רומנית. עובדה מעניינת נוספת היא שכיום כ- 9 מיליון רומנים חיים מחוץ לגבולות המדינה.
יהדות רומניה
בסוף שנות ה- 80 של המאה הקודמת, מנתה הקהילה היהודית ברומניה כ- 25,000 איש כאשר יותר ממחציתה מעל גיל 65. הקהילה נהנתה מאוטונומיה והיו לה מעל 120 בתי כנסת אשר עברו שיפוץ ושחזור במימון ממשל רומניה. הקהילה ניהלה מגזין דו שבועי אשר נכתב ב- 4 שפות, 4 רבנים מוסמכים עמדו בראש הקהילה. בנוסף, פעלו ברומניה בתי ספר להשכלה דתית יהודית. הממשלה הרומנית אפשרה גם את קיומם של בתי אבות יהודים ומסעדות כשרות. יחד עם זאת, היו בעבר התפרצויות אנטישמיות בתקשורת ובאמצעים אחרים אשר לא זכו לתגובה מהממשל.
גיאוגרפיה
רומניה היא רפובליקה בצפון-מזרח חצי האי הבלקני, בדרום-מזרח אירופה. המדינה גובלת עם אוקראינה ומולדובה בצפון, הונגריה במערב, סרביה ובולגריה בדרום לאורך נהר הדנובה. כמו כן, בחלק המזרחי של המדינה יש רצועת חוף לאורך הים השחור. היא המדינה המזרח אירופאית השנייה בגודלה. רומניה לא משתבחת במזג האוויר שליו דווקא. ממוצע הטמפרטורות השנתי עומד על 11 מעלות בדרום ובחוף ועל שתי מעלות בלבד בהרים, והחורף עלול להיות קר מאוד וערפילי, עם שלג רב מדצמבר עד אפריל. בקיץ, מזג האוויר בחוף הים השחור חם בדרך-כלל ושטוף שמש. רוב הגשמים יורדים באביב - הכמות הרבה ביותר בהרים, והמעטה ביותר בדלתא של הדנובה.
הבדלי שעות
בין ישראל לרומניה אין הפרש שעות
מערכת ההשכלה
ההשכלה ברומניה היא נושא בעל קדימות לאומית ומערכת ההשכלה, על כל שלביה, מוגנת על ידי חוקים, החלטות ממשלה והוראות קפדניות של משרד החינוך הרומני. החקיקה הניחה את התשתית לרפורמה במערכת ההשכלה הרומנית ואפשרה את העלייה המשמעותית ברמת ההשכלה בכלל וההשכלה הגבוהה בפרט, ביחס למדינות אחרות. על אף שהאוניברסיטאות הן גוף אוטונומי עצמאי, משרד החינוך הרומני מטפל גם הוא ברישום למוסדות ההשכלה הגבוהה והצבת הסטודנטים באוניברסיטאות השונות. ב-1997 רומניה חתמה על אמנה להכרה הדדית בין תארי האוניברסיטאות הרומניות לבין תארי ההשכלה הגבוהה ממדינות אירופה השונות. החתימה על האמנה, בנוסף לוועדות אירופאיות הבודקות מעת לעת את איכות הלימודים, השקיפות הקיימת בנוגע לתכניות הלימודים, כולם כאחד, מבטיחים כי התארים האקדמיים הנרכשים באוניברסיטאות ברומניה יהיו ברמה האירופאית הנדרשת, מקובלים ומוכרים בעולם כולו. שנת לימודים אקדמית באוניברסיטאות מתחילה בין אמצע ספטמבר לאמצע אוקטובר, על פי החלטתה של כל אוניברסיטה. שנה אקדמית מחולקת כנהוג, לשני סימסטרים, כל אחד בן 14 שבועות. במהלך שנת הלימודים נהנים הסטודנטים מחופשת חג מולד, חופשת פסחא, חופשה בסוף הסימסטר הראשון וחופשת קיץ. בסוף כל סימסטר נערכות בחינות, בעל-פה ו/או בכתב, ובתחילתה של שנה אקדמית חדשה ניתן מועד נוסף לבחינות חוזרות, לסטודנטים המבקשים לשפר את ציוניהם. -מספר שעות הלימוד השבועיות עומד על כ- 22-28, כאשר בשנים הראשונות הלימודים אינטנסיביים יותר וככל שמתקרב הסטודנט לסיום התואר מספר שעות הלימוד קטן. - מדעים, מדעי החברה והרוח, כלכלה, משפטים, אומנות וספורט – 4 שנים (8 סימסטרים). - הנדסה, רוקחות, חקלאות- 5 שנים (10 סימסטרים). - רפואה כללית, רפואת שיניים, רפואה וטרינרית וארכיטקטורה – 6 שנים (12 סימסטרים). בסיום תואר ראשון מקבלים הסטודנטים B.A או B.Sc. - תואר שני, הנמשך שנה עד שנתיים מזכה את הסטודנט ב- M.A או M.Sc. - לימודי דוקטורט אורכים 6 שנים. שפת הלימוד באוניברסיטאות במרבית תחומי הלימוד היא רומנית, בחלק מהאוניברסיטאות תוכניות ייחודיות לזרים בשפה האנגלית. בשנים האחרונות מוסיפות האוניברסיטאות עוד ועוד תארים בשפה האנגלית, בכדי למשוך לחיקם סטודנטים זרים. כיום לומדים ברומניה כ-1400 סטודנטים ישראלים. המקצועות הפופולאריים ביותר בקרב הישראלים הם מקצועות הרפואה: רפואה כללית, רפואת שיניים, רוקחות ווטרינריה. מרבית הסטודנטים לומדים באוניברסיטת בוקרשט.
בחירת מוסד לימודים
לפני שאתם בוחרים במוסד הלמודים אותו תרצו לפקוד ברומניה ישנם כמה שיקולים שכדאי שתיקחו בחשבון. מערכת ההשכלה הגבוהה ברומניה מורכבת מ - 49 אוניברסיטאות ציבוריות, בהן 324 פקולטות שונות, ו-20 אוניברסיטאות פרטיות. מוסדות ההשכלה הגבוהה מתואמים על ידי משרד החינוך הרומני האוניברסיטאות מחולקות על פי תחומים: אוניברסיטאות לרפואה ורוקחות, אוניברסיטאות לאגרונומיה ווטרינריה, אוניברסיטאות ללימודי הנדסה ועוד. מכיוון שהגישה לבוקרשט נוחה ביותר ומכיוון שבעיר מתרכזות אוניברסיטאות מהטובות ברומניה, מעדיפים הסטודנטים הישראלים את האוניברסיטאות בעיר, נובע מכך שמספרם בעיר הוא הגבוה ביותר ביחס לשאר הערים.
הכרה בתואר
לפני הבחירה במוסד הלימודים, ייתכן שכדאי לברר קודם האם התואר מוכר בישראל, לצרכים שונים: הכרה לצורך לימודי המשך, זכאות לגשת לבחינות רישוי מקצועי, או הכרה לצורך קביעת דירוג ושכר בשירות המדינה ובשירות הציבורי. אם אחד מהצרכים הללו רלוונטי לגביך, מומלץ לברר האם התואר מוכר בארץ. בקישור המצורף בתחתית העמוד ישנן הוראות כיצד לבדוק את ההכרה בתואר.
גודל המוסד
ברומניה תוכל למצוא מוסדות לימודים בכל הגדלים. ממכללות קטנות באזורים הכפריים ועד לאוניברסיטאות ענקיות עם אלפי תלמידים. לכל אחת מהבחירות היתרונות שלה. בדוק האם אתה מעדיף אוניברסיטה גדולה שיש לה יותר משאבים ושירותים הניתנים לסטודנטים אך בה אתה אנונימי, או מוסד לימודים קטן יותר שהיחסים בין מרצים לסטודנטים אישיים והקשרים החברתיים בתוך המוסד קרובים יותר.
בעיר או בכפר
בעיר יש יותר אפשרויות למציאת עבודה, אבל באזור כפרי העלויות נמוכות הרבה יותר. בנוסף, העיר היא יותר רועשת ויש אופציות רבות לבילויים, בעוד באזור הכפרי שקט יותר אין כל כך הרבה פיתויים שיפריעו לך להשקיע את כל הריכוז בלימודים.
מה מציע המוסד בנוסף
יש לבחון היטב מהם השירותים הנוספים שמציע מוסד הלימודים לסטודנטים שלו. לעיתים יש לכך משמעויות כלכלית לא מבוטלת למשל: מעונות, ספריות, אולמות ספורט ועוד מגוון שירותים שעשויים לחסוך לך הרבה כסף כשאינם ניתנים כחלק מהסל הבסיסי של המוסד.
קבלה ללימודים
דרישות הקבלה למוסדות הלימודים ברומניה אינן גבוהות. עם זאת, המבחן האמיתי שלכם יהיה במהלך שנת הלימודים עצמה שם תדרשו להוכיח את עצמכם ובחוגים מסוימים גם לשלוט בשפה הרומנית.
מסמכים ותעודות
למרות שלכל מוסד יש דרישות קבלה משלו ישנם כמה מסמכים שתהיו חייבים לשלוח על מנת להתקבל למוסד לימודים רומני. את המסמכים יש לשלוח עד לתאריך מסויים, תלוי במוסד.
מבחנים וראיונות
למקצועות מסוימים, כגון אדריכלות, אומנויות וספורט דורשת הצגה של תיק עבודות. סטודנטים זרים נדרשים להוכיח ידיעה טובה בשפת הלימוד (רומנית או אנגלית), סטודנטים זרים במסלול הלימודים באנגלית, לומדים את השפה הרומנית במהלך השנה הראשונה באוניברסיטה. סטודנטים אשר יכולים להוכיח 4 שנות לימוד של השפה הרומנית אינם חייבים בבחינת שפה. מועמדים שלמדו רומנית במהלך קורסי הכנה במוסדות שקיבלו היתר להכשיר את המועמדים, פטורים מלימודי השפה במהלך השנה הראשונה בתנאי שעברו מבחן שפה בסיסי ברומנית, וקבלתם למסלול הלימודים בשפה האנגלית (שהינו מוגבל במספר המתקבלים מידי שנה) הינו בעדיפות על פונים שלא עברו את קורס ההכנה כאמור. ניתן להמשיך לימודים אקדמיים אשר החלו במדינה אחרת, בהתחשב בהכרה והשווי הערכי של התעודות. במהלך הלימודים נבחנים הסטודנטים מעת לעת בכישורי הכתיבה והדיבור בשפת הלימוד. במקצועות הרפואה מקיימים ראיון אישי, לא מקצועי.
טופס רישום -
יש לבקש את טופס הרישום מהמוסד בו אתם רוצים ללמוד
תעודת בגרות -
(או שווה ערך לה) מאושרת ללימודי תואר ראשון
תארים רלוונטיים -
מאושרים, למבקשים להתקבל ללימודי המשך
תרגום של תעודות אקדמיות -
לרומנית, אנגלית, צרפתית או גרמנית
צילום של תעודת הלידה -
מאושר וחתום
צילום של הדרכון -
מאושר וחתום
אישור רפואי -
לצורך הביטוח הרפואי
עלויות לימודים ומחייה
שכר הלימוד ברומניה דומה לשכר הלימוד באוניברסיטאות בישראל. עם זאת, יוקר המחייה ברומניה זול באופן משמעותי לעומת יוקר המחייה בישראל.
שכר הלימוד
שכר הלימוד הממוצע באוניברסיטה לתואר ראשון נע בין 3200 ל- 7600 דולרים לשנת לימודים (2 סמסטרים) בהתאם לתחום הלימודים אותו מעוניין הסטודנט ללמוד. - לימודים טכניים, כלכלה, מדעי הרוח, אגרונומיה, ספורט: 3200 דולרים - מרפואה ולימודים פרה רפואיים: 3600 דולרים - אמנויות ומוסיקה: 4700 דולרים - אמנויות הבמה, תיאטרון, בימוי והפקת קולנוע: 7600 דולרים - שכר הלימוד הממוצע באוניברסיטה לתארים מתקדמים נע בין: 3400 ל- 8000 דולרים לשנת לימודים (2 סמסטרים) בהתאם לתחום הלימודים אותו מעוניין הסטודנט ללמוד. - לימודים טכניים, כלכלה, מדעי הרוח, אגרונומיה, ספורט: 3400 דולרים - רפואה ולימודים פרה רפואיים: 3600 דולרים - אמנויות ומוסיקה: 4950 דולרים - אמנויות הבמה, תיאטרון, בימוי והפקת קולנוע: 8000 דולרים
עלויות מחייה
האוניברסיטאות מחייבות את הסטודנט בעלות הביטוח הרפואי לתקופת לימודיו במסגרת שכר הלימוד. עלויות המגורים והמחייה לתקופת שנת הלימודים הן כ-600 דולרים אמריקאים לחודש ומתייחסות לממוצע בין מספר מרכזים אוניברסיטאיים ברומניה. באוניברסיטאות קיימת מחלקה המתמחה במתן ייעוץ ומציאת פתרונות טובים לסטודנטים זרים, והסטודנטים יכולים לבחור לגור מחוץ לקמפוס. הוצאות על ספרים ועזרי לימוד מוערכות בכ: 1200 דולרים בשנה. סך כל העלות הממוצעת של שנת לימוד באוניברסיטה ברומניה מוערכת בכ- 8,000 - 9,000 דולרים.
מקורות תעסוקה ומלגות
מציאת עבודה ברומניה לסטודנטים שאינם בעלי אזרחות רומנית היא בעייתית מאוד, זאת בגלל הסיבה הפשוטה מאוד שברומניה מרוויחים שכר נמוך מאוד. לכן, רוב הסטודנטים הישראלים פשוט מעדיפים שלא לעבוד ולהשקיע יותר זמן בלימודים. הדבר אפשרי היות ומחיר המחייה ברומניה הוא זול מאוד. אפשרויות עבודה בהם עוסקים לרוב סטודנטים ישראליים שבחרו כן לעבוד הם: צוות קרקע של אל-על בבוקרשט, שגרירות ישראל בבוקרשט, משרדים של אנשי עסקים ישראלים ברומניה שמחפשים אנשים עם כישורים דו-לשוניים (עברית-רומנית). כמובן שניתן גם לעבוד בכל עבודה סטודנטיאלית מקומית "רגילה" ולהרוויח שכר זעום.
מלגות
אזרחים רומנים יכולים להגיש בקשה למלגות. כמו כן ישנן תוכניות מלגות עבור סטודנטים שהם אזרחים של מדינות האיחוד האירופי. כיום לא מוצעות מלגות לסטודנטים מחו"ל. .
מידע כללי
דרישות הקבלה ברומניה לתלמידים זרים מסתכמת לרוב בתעודת בגרות מלאה בלבד. בחלק מהמקצועות הפופולאריים כגון רפואה, יתבקש הסטודנט לעתיד לעבור ראיון אישי ומבחנים בהתאם להשכלה התיכונית שלו וציוניו. לפקולטות שונות ברומניה תעריכי הרשמה שונים, סטודנטים חייבים להגיש את הטפסים ודרישת הקבלה לפני המועד האחרון שמציב המוסד.
מסמכים ותעודות
טפסים ודרישות קבלה למוסדות להשכלה גבוהה ברומניה:
דרישות קבלה
למקצועות מסוימים, כגון אדריכלות, אומנויות וספורט דורשת הצגה של תיק עבודות. סטודנטים זרים נדרשים להוכיח ידיעה טובה בשפת הלימוד (רומנית או אנגלית), סטודנטים זרים במסלול הלימודים באנגלית, לומדים את השפה הרומנית במהלך השנה הראשונה באוניברסיטה. סטודנטים אשר יכולים להוכיח 4 שנות לימוד של השפה הרומנית אינם חייבים בבחינת שפה. מועמדים שלמדו רומנית במהלך קורסי הכנה במוסדות שקיבלו היתר להכשיר את המועמדים, פטורים מלימודי השפה במהלך השנה הראשונה בתנאי שעברו מבחן שפה בסיסי ברומנית, וקבלתם למסלול הלימודים בשפה האנגלית (שהינו מוגבל במספר המתקבלים מידי שנה) הינו בעדיפות על פונים שלא עברו את קורס ההכנה כאמור. ניתן להמשיך לימודים אקדמיים אשר החלו במדינה אחרת, בהתחשב בהכרה והשווי הערכי של התעודות. במהלך הלימודים נבחנים הסטודנטים מעת לעת בכישורי הכתיבה והדיבור בשפת הלימוד. במקצועות הרפואה מקיימים ראיון אישי, לא מקצועי.
טופס רישום -
יש לבקשו ממוסד הלימודים ברומניה
תעודת בגרות (או שווה ערך לה) -
מאושרת ללימודי תואר ראשון
תארים רלוונטיים מאושרים -
לתארים מתקדמים ולימודי המשך
תרגום של התעודות האקדמיות -
לרומנית, אנגלית, צרפתית או גרמנית
צילום של תעודת הלידה -
מאושר וחתום
צילום של הדרכון -
מאושר וחתום
אישור רפואי -
לצורך הביטוח הרפואי
יש להעביר את כל הטפסים לאישור השגרירות הרומנית ואח"כ להוציא ויזת סטודנט. על סטודנטים לתואר ראשון ושני להעביר את הטפסים עד לתאריך 1/8/2007. אין הגבלת זמן לסטודנטים לדוקטורט. עבור סטודנטים לתואר שני בלימודי רפואה יש שני תאריכי יעד ה- 30 לנובמבר וה- 31 למרץ.
בחינות הסף
ברומניה אין מבחני קבלה נפוצים. תנאי סף לקבלה ללימודים ברומניה הם לרוב תעודת בגרות בלבד. סטודנט מחו"ל שמגיע ללמוד בתוכנית ברומנית ייבחן בשפה הרומנית ומי שלומד במסלול באנגלית ייבחן בשפה האנגלית. יתר מבחני הקבלה הם אישיים ונקבעים לפי הרכב תעודת הבגרות של כל מועמד ללימודים. המבחנים ברומנית נערכים מטעם מוסד הלימודים ולפי דרישותיו.
סידורי ויזה ודרכון
ויזה
ויזת הסטודנט מקנה אשרת עבודה חוקית הן לסטודנט והן לבן/בת הזוג. היא תקפה לכל תקופת הלימודים ואין צורך לחדשה משנה לשנה. ויזת סטודנט אינה מאפשרת אפשרויות עבודה בלבד. תהליך הוצאת הוויזה מורכב מכמה וכמה שלבים. בכל אחד מהשלבים על המועמד להציג את המסמכים הרלוונטיים ולעמוד בתנאים אותם מציבה השגרירות. אי דיוק עלול לגרום לעיכובים מיותרים ואף לפסילת המועמדות.
דרכון
חשוב לא לדחות את בדיקת תאריך התפוגה של תוקף הדרכון שלכם. לא הייתם רוצים להיזכר במשימה הזו שבועיים לפני הנסיעה, ולרוץ למשרד הפנים (שמדי פעם בפעם גם פורצות בו שביתות עובדים שעלולות להיות ממושכות). אם במועד הנסיעה המשוער לרומניה בדרכון שלכם יוותרו רק 6 חודשי תוקף - אנא דאגו להאריך את תוקפו בהקדם. כיום, הארכת דרכון היא פעולה פשוטה ביותר, שאינה כרוכה בתשלום: ניגשים לסניף הדואר הקרוב שבו יש תיבת שירות של משרד הפנים (פרטים באתרי משרד הפנים או חברת הדואר), ממלאים טופס, מכניסים אותו למעטפה עם תעודת הזהות והדרכון עצמו, ומשלשלים לתיבת השירות. בתוך מספר ימים הדרכון המוארך ותעודת הזהות יחזרו אליכם בדואר. כדי לקצר את התהליך עוד יותר, תוכלו להיכנס לאתר האינטרנט של משרד הפנים, להוריד את הטופס המתאים, ולבוא עם הטופס המלא לדואר.
מיד לאחר הגעת הודעת הקבלה מהאוניברסיטה או המכללה, ועוד לפני שמזמינים כרטיס טיסה, יש צורך להתחיל תכף ומיד בסידורי הויזה והדרכון. אלה הן שתי משימות בירוקרטיות - הראשונה מורכבת ודורשת זמן רב, והשנייה קצרצרה ופשוטה - ובדיוק משום כך נוטים לדחות אותה ולהיזכר בה ברגע האחרון, שבו כבר יש כל כך הרבה דברים אחרים לדאוג להם.
טיסות
זמן הטיסה מת"א לבוקרשט (בירת רומניה), שעתיים וחצי. טיסות ישירות בקו בוקרשט-ת"א מופעלות ע"י חברת התעופה הרומנית "טארום" ועל ידי חברת התעופה הישראלית "אל-על". הטיסות נוחתות בשדה התעופה הבינ"ל "אוטופן" בבוקשרט ובשדה התעופה הבינ"ל "בן גוריון" בת"א. מחיר כרטיס הלוך ושוב מת"א לבוקרשט עולה בממוצע 400 דולרים. עם זאת, חשוב לציין כי בעונת התיירות הקרובה צפויים להיכנס שחקני צ'רטר בקווים לרומניה, מה שיכול לגרום להוזלת כרטיסי הטיסה.
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
  • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
  • לימודי תואר ראשון
  • הנדסאים
  • לימודי תואר שני
  • קורסים ולימודי תעודה
  • לימודים בחו"ל
  • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד