072-3300504

לימודים בהונגריה

רקע
הונגריה, הנמצאת במרכז אירופה, משלבת בין שני אלמנטים שיקסמו לכל סטודנט: לימודים ברמה גבוהה מאד (ולראייה: 12 מזוכי פרס הנובל הם הונגרים), והוצאות מחייה זולות - אלו כוללות גם את שכר דירה והוצאות על אוכל. תנאי הקבלה הנוחים הופכים את המדינה לאידיאלית עבור הסטודנט הישראלי. הונגריה פתוחה לסטודנטים זרים ורגילה אליהם. מרביתם בוחרים לנצל את מה שיש לאוניברסיטאות ההונגריות להציע, כדי ללמוד רפואה. רק קחו בחשבון שהלימודים קשים ודורשים השקעה רבה. מצד שני, על סטודנטים זרים ממילא נאסר לעבוד בהונגריה, כך שאת הזמן הזה תוכלו לנצל ללימודים.
יתרונות הלימודים בהונגריה
האוניברסיטאות בהונגריה מצטיינות ברמה גבוהה מאד של הלימודים, ועם זאת - סיכויי הקבלה גבוהים. הלימודים במקצועות הרפואה והפסיכולוגיה מתקיימים באנגלית (היזהרו מלימודי מקצועות אחרים: שפת הלימוד שלהם היא הונגרית), התחבורה לאוניברסיטה יעילה ומהירה ולאווירה הנעימה תורמת העובדה שהרחובות העירוניים נקיים ומסודרים. הונגריה מאפשרת לסטודנטים שלה לחיות ברמה טובה - מעל הממוצע הסטודנטיאלי המוכר - ולעשות זאת תוך שמירה על עלויות מחיה נמוכות. הנ"ל תקף גם לגבי סטודנטים זרים, שהמדינה פתוחה וקשובה אליהם. אם אתם בכל זאת חוששים להרגיש בודדים, דעו כי במדינה לומדים כ-1,000 סטודנטים ישראלים, רובם באוניברסיטת בודפשט.
אוכלוסית הונגריה
אוכלוסית הונגריה מונה מעל עשרה מיליון תושבים. עיר הבירה, בודפשט, היא הגדולה והמאוכלסת ביותר במדינה - מתגוררים בה 1.9 מיליון תושבים, הרבה יותר מאשר בכל עיר אחרת בהונגריה. ערים גדולות אחרות בהונגריה הן דברצן (220,000 נפש) ומישקולץ (211,000 נפש). 90% מהאוכלוסיה הם הונגרים. עם המיעוטים הגדולים במדינה נמנים גרמנים, סלובקים ורומנים. מרבית התושבים הם נוצרים קתולים ורק מיעוטם פרוטסטנטים.
יהדות הונגריה
הקהילה היהודית בהונגריה היתה מהחשובות והעשירות שבקהילות אירופה לפני מלחמת העולם השניה. כשלשה רבעים מהקהילה, שמנתה באותה תקופה כ-800,000 איש, הושמדה בשואה. כיום חיים בהונגריה כ-100,000 יהודים, רובם המכריע מתגוררים בבודפשט.
גיאוגרפיה
הונגריה שוכנת במרכז אירופה. היא גובלת עם אוסטריה במערב, רומניה במזרח, אוקראינה בצפון מזרח, סלובקיה בצפון, סרביה בדרום מזרח, קרואטיה בדרום וסלובניה בדרום מערב. שטחה הוא 93,032 קמ"ר, רוב המדינה היא מישור פורה המשתרע ממזרח לנהר הדנובה המפורסם, שחוצה את רוב מדינות אירופה.
הבדלי השעות
ההבדל בין שעון הונגריה לישראל עומד על כשעה. כלומר, כשבישראל השעה 12:00 בצהריים, בהונגריה השעה 11:00.
מערכת ההשכלה
מערכת ההשכלה הגבוהה בהונגריה כוללת 17 אוניברסיטאות ציבוריות, 13 מכללות, 26 אוניברסיטאות של הכנסיה ו-9 מכללות פרטיות. משך זמן הלימוד באוניברסיטאות הוא 4-6 שנים, כשלאחר ההגנה על התיזה ועמידה בבחינות הסיום מוענק תואר Master המאפשר לעבוד במקצוע. משם אפשר להמשיך ל-Post University Specialization Degree שלוקח בין שנה לשנתיים או לחילופין להמשיך ללימודי הדוקטורט. המכללות לעומת זאת מעניקות דיפלומה מקצועית באורינטציה לשוק העבודה. עד שנת 1990 היתה מערכת ההשכלה הגבוהה בהונגריה קטנה ואליטיסטית, ויועדה לעשירים בלבד. באותן שנים, 12% בלבד מקבוצת הגיל 18-22 התקבלו לאוניברסיטאות. מאז 1990 פתחו האוניברסיטאות את שעריהן לכלל הציבור ההונגרי, ומספר הסטודנטים גדל בצורה משמעותית והוא עומד היום על כ-300,000 סטודנטים (שהם 28% מקבוצת גיל זו), מתוכם 11,800 סטודנטים זרים. סטודנטים הונגריים נהנים מלימודים חינם לתואר ראשון. מערכת ההשכלה הונגרית הפכה ליברלית יותר והסטודנטים נהנים מחופש גדול יותר בתחום האקדמי ואף זוכים לארוחות המסובסדות על ידי הממשלה. כמו כן, האוניברסיטאות החלו ללמד מקצועות מסוימים בשפות שאינן הונגרית, למשל אנגלית, גרמנית וצרפתית. על איכות ההוראה במוסדות מפקח גוף מקצועי עצמאי מטעם משרד החינוך - "Hungarian Accreditation Board" שמאשר קורסים חדשים ומבקר את מוסדות הלימוד פעם ב-8 שנים.
בחירת מוסד לימודים
לפני שאתם מחליטים באיזה מוסד לימודים לבחור, בידקו אם הוא מתאים לצרכיכם. בכלליות, האוניברסיטאות השונות בהונגריה מדורגות באופן דומה מאד, וגם תנאי הקבלה כמעט זהים. ההבדל היחיד יכול להתבטא בשכר הלימוד - הבדל של אלפי דולרים לשנה.
גודל המוסד
בהונגריה תוכל למצוא מוסדות לימודים בכל הגדלים. ממכללות קטנות באיזורים הכפריים ועד לאוניברסיטאות ענקיות עם אלפי תלמידים. לכל אחת מהבחירות היתרונות שלה. בדוק האם אתה מעדיף אוניברסיטה גדולה שיש לה יותר משאבים ושירותים הניתנים לסטודנטים אך בה אתה אנונימי, או מוסד לימודים קטן יותר שהיחסים בין מרצים לסטודנטים אישיים והקשרים החברתיים בתוך המוסד קרובים יותר.
בעיר או בכפר
בעיר יש יותר אפשרויות למציאת עבודה, אבל באזור כפרי העלויות נמוכות הרבה יותר. בנוסף, העיר היא יותר רועשת ויש אופציות רבות לבילויים, בעוד באזור הכפרי שקט יותר ואין כל כך הרבה פיתויים שיפריעו לך להשקיע את כל הריכוז בלימודים.
מה מציע המוסד בנוסף
יש לבחון היטב מהם השירותים הנוספים שמציע מוסד הלימודים לסטודנטים שלו. לעיתים יש לכך משמעויות כלכלית לא מבוטלת למשל: מעונות, ספריות, אולמות ספורט ועוד מגוון שירותים שעשויים לחסוך לך הרבה כסף כשאינם ניתנים כחלק מהסל הבסיסי של המוסד.
הכרה בתואר
לפני הבחירה במוסד הלימודים, ייתכן שכדאי לברר קודם האם התואר מוכר בישראל, לצרכים שונים: הכרה לצורך לימודי המשך, זכאות לגשת לבחינות רישוי מקצועי, או הכרה לצורך קביעת דירוג ושכר בשירות המדינה ובשירות הציבורי. אם אחד מהצרכים הללו רלוונטים לגביך, מומלץ לברר האם התואר מוכר בארץ. בקישור המצורף בתחתית העמוד ישנן הוראות כיצד לבדוק את ההכרה בתואר.
קבלה ללימודים
דרישות הסף של האוניברסיטאות בהונגריה נמוכות למדי, לפיכך לא יקשה עליכם להתקבל למי מהן (אך יש לקחת בחשבון שעדיף להירשם לאוניברסיטה המוכרת בארץ, ולא לכל אוניברסיטה בכפר נידח). עם זאת, גם אם התקבלתם, את המבחן האמיתי להמשך לימודיכם באוניברסיטה יהוו הציונים שתשיגו בשנה הראשונה ללימודיכם.
מסמכים ותעודות
גיליון ציונים
תעודת בגרות מלאה או פירוט ציוני התואר הראשון, עם דגש על מקצועות הקשורים לתחום הלימודים המבוקש. על התעודה להיות מתורגמת לאנגלית בחתימת נוטריון. לקבלה לתואר שלישי יש לצרף פירוט ציונים של התואר השני, ואת הניסיון המחקרי בתחום.
קורות חיים
מסמך קורות חיים כתוב אנגלית. קורות החיים צריכים לפרט את הרקע שלך, תחומי עניין, תחביבים, מטרותיך והשאיפות האקדמיות שלך, וכו'. כדאי להתאים את החיבור לפילוסופיה החינוכית של האוניברסיטה ולציפיותיה מהסטודנטים שלומדים בה, כפי שהם מתבטאים במידעון שלה. אי לכך, מומלץ לעשות קצת עבודת רקע לפני ולא לשלוח לכל מוסד את אותו המסמך. הדבר ישפר מאוד את סיכויי הקבלה שלך.
מכתבי המלצה
מבית הספר שבו למדת. עדיף שהמכתב יהיה באנגלית, אך אם זה לא ניתן - יש לתרגם את המכתב לאנגלית אצל נוטריון. אם בכוונתכם ללמוד את אחד ממקצועות הרפואה, יהיה עליכם לצרף מכתב המלצה ממורה למקצועות המדעיים.
ToEFL - מבחן אנגלית כשפה שנייה
המבחן בודק את יכולתו של המועמד להשתמש ולהבין את השפה האנגלית ברמה אקדמאית. הנבדק נבחן ב-4 תחומים שונים: האזנה, דקדוק, כתיבה (במתכונת של חיבור) ודיבור - חלק חדש שמחליף את הקריאה. המבחן נמשך בין 2.5-3.5 שעות, מול מחשב. טווח הציונים נע בין 0-120. בסיום הבחינה ניתן ציון משוער והציון הסופי ניתן לאחר כשלושה שבועות מביצוע המבחן. האוניברסיטאות בהונגריה דורשות ממועמדים לעבור את המבחן בציון 71 נקודות לכל הפחות.
מבחנים
מבחני קבלה
מבחנים אלו מתבצעים בהתאם לתחום שבחרתם, ומתקיימים באוניברסיטה ההונגרית בה אתם מתעתדים ללמוד. כך, למשל, אם ברצונכם ללמוד מנהל עסקים, יהיה עליכם לעבור מבחן במתמטיקה, ואם ברצונכם ללמוד הנדסה, יהיה עליכם לעבור מבחנים במתמטיקה ופיזיקה. במידה ובכוונתם להתקבל ללימודי רפואה, רפואת שיניים, רוקחות או וטרינריה, עליכם לעבור מבחנים בעל פה ובכתב במקצועות ביולוגיה, כימיה ו/או פיזיקה. המבחנים זהים ברמתם לזו של לימודי 5 יחידות תיכוניות במקצועות הנ"ל, והם נערכים פעמיים בשנה - בארץ או בהונגריה.
דרישות מיוחדות ללימודי רפואה ובריאות
במידה ובכוונתם להתקבל ללימודי רפואה, רפואת שיניים, רוקחות או וטרינריה, האוניברסיטה לא תסתפק במסמכים ותבקש מכם לעבור ראיון בעל פה, וכן להביא אישור בריאות, כי מצבכם הרפואי תקין וכי אינכם חולים בהפטיטיס B או באיידס.
עלויות לימודים ומחייה
בהשוואה למדינות מערב אירופה, המתקדמות יותר, ההוצאות על מזון וביגוד אינן כה יקרות בהונגריה. יש הבדל משמעותי בעלות המחייה בין ערים שונות בהונגריה. גם עלות שנת לימודים היא שונה ממקצוע למקצוע
עלויות מחייה
הונגריה זולה יותר בהשוואה למדינות מערב אירופאיות, ועלויות המחיה של הסטודנטים בה עומדות על 400 אירו בחודש בממוצע. עם זאת, סטודנטים המתכוונים ללמוד בבודפט צריכים לקחת בחשבון כי העלות החודשים של הלימודים ושל המחייה, תהיה גבוהה בכ-20 אחוזים, לעומת לימודים בערים אחרות בהונגריה. להלן מספר דוגמאות למחירים של פריטים מסוימים בהונגריה:
שכר הלימוד
הלימודים בהונגריה לתואר ראשון נמשכים בין 3 ל-4 שנים, בהתאם למקצוע הנבחר. זאת למעט תחומי הרפואה ולימודי אדריכלות. אורכם של לימודי האדריכלות הוא חמש שנים, ואילו בתחומי הרפואה החלוקה היא ללימודי רפואה, שנמשכים 6 שנים (או כי ניתן ללמוד בשנה האחרונה בארץ), ומולם לימודי הוטרינריה, רפואת שיניים ורוקחות, שנמשכים 5 שנים. שכר הלימוד במוסדות הלימוד ההונגריים תלוי בעיקר בתחום אותו בחרתם ללמוד. כך, למשל, מי שיבחר ללמוד כלכלה והנדסה, ישלם 5,000-8,000 אירו בשנה. עבור לימודים בתחומי מדעי החברה או הרוח תשלמו 6,000-8,000 אירו בשנה, ואילו לימודים קליניים יעלו לכם 8,000-10,000 אירו בשנה.
דירה עם שותפים:
150-300 אירו לחודש
אוכל:
150-250 אירו לחודש
ספרי לימוד וחומרי עזר:
500 אירו לשנה
ביטוח רפואי:
200 אירו לשנה
מקורות תעסוקה ומלגות
באופן כללי הונגריה אינה מאפשרת לסטודנטים זרים לעבוד בתחומי המדינה - אלא אם כן יש להם אזרחות הונגרית או אזרחות של אחת ממדינות האיחוד האירופאי. עם זאת, סטודנטים ישראליים יוכלו למצוא עבודה באחת החברות הישראליות הפועלות בהונגריה, כמו למשל אל-על או הסוכנות היהודית. מי שיש בהישג ידו אזרחות אירופאית יכול לעבוד בהונגריה גם ללא היתר מיוחד.
מלגות לימודים
יש אוניברסיטאות, כמו אוניברסיטת 'דברצן' ואוניברסיטת 'סמלוויס' הגדולות, שמעניקות מלגות הצטיינות בסיום השנה הראשונה ללימודים (השיטה ההונגרית היא להגמיש את תנאי הקבלה לשנה הראשונה, אך להקפיד מאד על ציוני המעבר לשנה השניה). כדאי לברר נושאים אלו מראש, בזמן בחירת מוסד הלימודים אליו אתם מעוניינים להירשם. כמו כן ניתן לפנות לשגרירות הונגריה בישראל, המציעה מספר מסלולי מלגות לסטודנטים.
מידע כללי
בהונגריה אין גוף אחד שמרכז את ההרשמה לכל האוניברסיטאות, וההרשמה מתבצעת עצמאית על ידי הסטודנט. מרבית הישראלים מנסים להתקבל למקצועות הרפואה השונים (שם נערכים הלימדים באנגלית, בניגוד למרבית מקצועות הלימוד האחרים באוניברסיטאות). ולשם כך עליהם לעבור מספר בחינות קבלה במקצועות כמו ביולוגיה, פיזיקה ומתימטיקה. כדי לעבור את המבחנים בהצלחה מומלץ ללמוד במכינות שמתקיימות בהונגריה לפני תחילת הלימודים. המכינות נערכות בחודש אוקטובר, והרישום אליהן מתבצע מחודש מרץ ועד סוף יוני.
מסמכים ותעודות
גליונות ציונים
המועמדים לתואר ראשון יתבקשו להציג תעודת בגרות מלאה מתורגמת לאנגלית וחתומה ע"י נוטריון. מועמדים לתארים מתקדמים ידאגו לתרגום גיליון הציונים האוניברסיטאי שלהם.
מכתבי המלצה
ניתן - ואף רצוי - להביא מכתבי המלצה מבית הספר: ממורים או יועצים בבית הספר התיכון, או ממפקדיהם בצבא. למועמדים לתואר שני או שלישי מומלץ להביא המלצות ממרצים שלימדו אותם במהלך הלימודים לתארים הקודמים, או ממנהליהם במקום העבודה, שעשויים להעיד על התאמתם לתחום הלימודים, ועל כישוריהם בעבודה. ההמלצות, כמובן, צריכות להיות כתובות בשפה האנגלית, ומומלץ שיהיו מודפסות על נייר רשמי.
קורות חיים
על קורות החיים להיות כתובים אנגלית, ולפרט את הרקע שלך, תחומי עניין אקדמאים וכלליים, תחביבים, קצת על אופייך, מטרותיך והשאיפות האקדמיות שלך. כדאי להתאים את החיבור לפילוסופיה החינוכית של האוניברסיטה ולציפיותיה מהסטודנטים שלומדים בה, כפי שהם מתבטאים במידעון שלה. עבודת הכנה כזו תגביר עד מאוד את סיכויי הקבלה שלך.
מבחני סף ומיון
מבחני קבלה
במספר תחומי לימוד תתבקשו לעבור מבחני קבלה. כך, למשל, עבור לימודי מנהל עסקים תצטרכו לעבור מבחן במתמטיקה, ועבור לימודי הנדסה - מבחנים במתמטיקה ובפיזיקה. המבחנים מתבצעים באוניברסיטה בהונגריה, אליה אתם מתכננים להירשם.
ToEFL - מבחן אנגלית כשפה שנייה
בחינות הסף
בנוסף לציוני הבגרות או התואר הראשון שלכם תדרשו לעבור בחינת סף לקראת כניסתכם למוסד הלימודים אותו אתם רוצים לפקוד. בחינה זו תבדוק את היכולת שלכם להבין את השפה האנגלית בה יתקיימו הלימודים, ואת יכולתכם לתקשר עם הסביבה.
ToEFL - מבחן אנגלית אקדמאית
המבחן בודק את יכולתו של המועמד להשתמש ולהבין את השפה האנגלית ברמה אקדמאית. הנבדק נבחן ב-4 תחומים שונים: האזנה, דקדוק, כתיבה (במתכונת של חיבור) ודיבור - חלק חדש שמחליף את הקריאה. המבחן נמשך בין 2.5-3.5 שעות, מול מחשב. טווח הציונים נע בין 0-120. בסיום הבחינה ניתן ציון משוער והציון הסופי ניתן לאחר כשלושה שבועות מביצוע המבחן.
טיסות
טיסות
טיסות להונגריה נוחתות בשדה התעופה Ferihegy שבקרבת בודפשט. רצוי לדאוג מראש לכל סידורי הטיסה. חברות התעופה הפועלות בקו בן-גוריון-בודפשט הן "אל על" וחברת התעופה הלאומית של הונגריה "מאלב" (Malev). הטיסה עצמה אורכת כארבע שעות ומחירה עומד על 400 דולר - כמובן, הדבר עשוי להשתנות בהתאם לסוג הטיסה (שכר או סדירה) וכן בהתאם לעונה בה אתם טסים.
סידורי ויזה ודרכון
מיד לאחר הגעת הודעת הקבלה מהאוניברסיטה או המכללה, ועוד לפני שמזמינים כרטיס טיסה, יש צורך להתחיל תכף ומיד בסידורי הויזה והדרכון. אלה הן שתי משימות בירוקרטיות - הראשונה מורכבת ודורשת זמן רב, והשנייה קצרצרה ופשוטה - ובדיוק משום כך נוטים לדחות אותה ולהיזכר בה ברגע האחרון, שבו כבר יש כל כך הרבה דברים אחרים לדאוג להם.
בדיקת הדרכון הישראלי
חשוב לא לדחות את בדיקת תאריך התפוגה של תוקף הדרכון שלכם. לא הייתם רוצים להיזכר במשימה הזו שבועיים לפני הנסיעה, ולרוץ למשרד הפנים (שמדי פעם בפעם גם פורצות בו שביתות עובדים שעלולות להיות ממושכות). אם במועד הנסיעה המשוער להונגריה בדרכון שלכם יוותרו רק 6 חודשי תוקף - אנא דאגו להאריך את תוקפו בהקדם. כיום, הארכת דרכון היא פעולה פשוטה ביותר, שאינה כרוכה בתשלום: ניגשים לסניף הדואר הקרוב שבו יש תיבת שירות של משרד הפנים (פרטים באתרי משרד הפנים או חברת הדואר), ממלאים טופס, מכניסים אותו למעטפה עם תעודת הזהות והדרכון עצמו, ומשלשלים לתיבת השירות. בתוך מספר ימים הדרכון המוארך ותעודת הזהות יחזרו אליכם בדואר. כדי לקצר את התהליך עוד יותר, תוכלו להיכנס לאתר האינטרנט של משרד הפנים, להוריד את הטופס המתאים, ולבוא עם הטופס המלא לדואר.
הגשת בקשה לויזת סטודנט
הגשת בקשה לויזת סטודנט בהונגריה אינה מסובכת ואינה דורשת כמעט הגשת טפסים מיוחדים. התהליך עשוי לארוך כחודשיים והמסמכים שעליכם להגיש הם אלו:
דרכון
חייב להיות בתוקף לפחות שישה חודשים לאחר המועד בו אתם מתכננים לחזור מהונגריה.
טופס בקשה לויזה
עותק אחד עבור כל מבקש. את הטופס יש להגיש כשהואמלא וחתום. ישנם שני סוגי טפסים: לשהות של מתחת ל-90 יום ועבור שהות של מעל 90 יום. שימו לב לקחת את הטופס הנכון.
תמונת פספורט
תמונה אחת למבקש. על התמונה להיות תמונה עדכנית - בת לא יותר משישה חודשים, ואסור שתהיה מטושטשת או שלא ניתן יהיה לזהות בה את המבקש.
עמלת בקשה
תשלום עבור תהליך הוצאת הויזה. גובה התשלום נקבע בהתאם לסוג הויזה שאתם מבקשים ולמשך השהות שלכם. עבור כניסות חוזרות ונשנות למדינה, לטווח ארוך, תשלמו 50 אירו. אך שימו לב: אם מילאתם את טופס הבקשה מחוץ לגבולות הונגריה (למשל, בקונסוליה בארץ), תעמוד עלמת הטיפול על 75 אירו. ניתן לשלם במזומן בלבד.
הוכחת נסיעה להונגריה
למשל, כרטיסי טיסה, רכבת או ספינה. במידה ועדיין לא רכשתם כרטיסים אלו, תוכלו לספק אישור על רכב שאתם מתכננים לשכור. כמו כן יש לספק אישור על מלון בו תשהו או דירה בה תגורו (באמצעות חוזה שכירות), או הזמנה ממארח.
הוכחת יכולת פיננסית
דפים מהבנק שיעידו כי ביכולתכם לשלם עבור שהותכם בהונגריה ועבור שנת הלימודים ודמי המחייה (שכן, לא תוכלו לעבוד בזמן הלימודים), אישור כי יש לכם כרטיס אשראי, או צילום של המחאות נוסעים שרכשתם.
ביטוח רפואי
על הביטוח לכסות לכל הפחות מקרי חירום. הביטוח צריך להיות בתוקף לכל תקופת שהותכם בהונגריה.
אישור קבלה מהאוניברסיטה
נייר המאשר כי התקבלתם ללימודים באוניברסיטה אליה נרשמתם, כשהוא חתום על ידי רשויות האוניברסיטה, או הגשת אישור כי שילמתם כבר עבור לימודיכם במדינה (למשל, פירוט מערכת שעות ואישור תשלום על הקורסים). כמו כן, אם אתם צפויים לקבל מלגה כלשהי - עליכם לצרף עותק שמאשר כי אתם עשויים לקבל כספים אלו.
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
  • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
  • לימודי תואר ראשון
  • הנדסאים
  • לימודי תואר שני
  • קורסים ולימודי תעודה
  • לימודים בחו"ל
  • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד