072-3300504

לימודים בקנדה

רקע
קנדה, הגובלת בדרומה עם ארצות הברית, היא המדינה השניה בגודלה בעולם. שטחה העצום מחולק לפרובינציות ולמחוזות, כאשר כל אחד מהם עומד בפני עצמו ורשאי לבחור את שיטות החינוך המועדפות עליו, או לפתח שיטות משלו. קנדה נחשבת למדינה בעלת איכות חיים מהגבוהות בעולם. עיקר שטחה מנוקד באגמים, מקווי מים ונהרות, שבסמוך אליהם כפרי דייגים או פארקים עצומים. כמו כן כולל נופה של המדינה רכסי הרים (הרי הרוקי) וערים גדולות, המספקות את הנוף האורבני. בירתה של המדינה היא אוטווה, וערים גדולות אחרות הן מונטריאול, טורונטו, וונקובר והליפאקס.קנדה היא מדינה שוחרת תרבות ופנאי. יש בה 719 ערוצי טלוויזיה, מעל 1,000 תחנות רדיו, גלריות, מוזיאונים, תיאטרונים, הופעות רוק ומוזיקה וקונצרטים. השפות הרשמיות במדינה הן אנגלית וצרפתית. מרבית דוברי הצרפתית חיים באזור קוויבק (במזרח המדינה). כיוון ששתי השפות רשמיות, מרבית האוניברסיטאות מציעות מסלולי לימוד בכל אחת מהשפות. כמו כן לקנדים יש תוכניות מתקדמות מאד ללימוד אנגלית וצרפתית, עבור החפצים ללמוד אנגלית או צרפתית כשפה שניה.
יתרונות הלימודים בקנדה
הקנדים מקנים חשיבות עליונה לחינוך ורואים בו תרומה לטווח הארוך. מערכת החינוך שלהם בעלת סטנדרטים גבוהים והדבר מתבטא גם בהשקעה הכספית בתחום: קנדה משקיעה בחינוך אחוזים גבוהים יותר של התוצר הלאומי מאשר הסכומים שהיא משקיעה בכלכלה ובפיתוח. בכל אחת מהפרובינציות והאזורים ניתן למצוא מספר אוניברסיטאות וקולג'ים ציבוריים, וכן מספר מכללות פרטיות. כיוון שלכל פרובינציה שיטת לימוד משלה ודגשים משלה, המגוון עצום וניתן לבחור בין לימודים באוניברסיטה המתמקדת בגישה מחקרית, לבין לימודים באוניברסיטה שעיקר מעייניה נתונים להקניית כלים מעשיים לקראת עבודה בתחום. עדות לעושר האקדמי היא העובדה שהסטודנטים בקנדה יכולים לבחור בין למעלה מ-10,000 תוכניות לימוד שונות, ובמבחני קריאה, מדע ומתמטיקה בינלאומיים שנערכים, הם מדורגים באופן קבוע במקומות הגבוהים ביותר. הלימודים מתקיימים באנגלית ובצרפתית (כמעט בכל אוניברסיטה מתקיימים לימודים בשתי השפות), וכמעט כל התארים הקנדים מוכרים על ידי מוסדות כשווי ערך למקביליהם בארצות הברית. 130,000 סטודנטים זרים מגיעים בכל שנה כדי ללמוד בקנדה. מתוכם, רק כמה מאות ישראלים. הסטודנטים זרים ימצאו בקנדה ארץ זולה: שכר הלימוד נמוך יחסית למדינות אירופאיות אחרות (גם במכללות הפרטיות). איכות החיים גבוהה - שירותי הבריאות המעולים והתחבורה הציבורית יעילה - אך אין משמעות הדבר כי גם המחייה יקרה. להפך - עלויות המחיה בקנדה זולות באופן משמעותי. ועומדות על כ-1,000 דולר קנדי בחודש. סכום זה כולל תשלום שכר דירה, אוכל, נסיעות ותשלום עבור ספרים וצרכי לימוד. הערים הקוסמופוליטיות והאווירה הידידותית כלפי זרים הופכים את קנדה לארץ מושלמת עבור הסטודנטים הזרים, והארץ מדורגת בדרך כלל כאחת משלוש המדינות הטובות ביותר לחיות בהן.
אוכלוסייה
אוכלוסייתה של קנדה מונה רק 32 מיליון נפש ומרוכזת באזורים החמים, סמוך לגבול עם ארצות הברית. קנדה היא מושבה בריטית לשעבר (היא זכתה בעצמאות מלאה ב-1931) והיא המדינה הגדולה ביותר בחבר העמים הבריטי. קנדה נחשבת למדינה ידידותית לזרים, שכן ההיסטוריה שלה רצופה ספיגתן של תרבויות חדשות. בעברה, נכבשה המדינה, על הילידים שבה, על ידי בריטניה ועל ידי צרפת ובהמשך קלטה המדינה מהגרים רבים. לא פלא, אם כן, שקנדה אוצרת בתוכה תרבויות מגוונות, המשתלבות זו בזו. הקנדים גאים לספר כי כל אדם שלישי במדינה הוא זר בעל רקע שאינו אנגלי, צרפתי או אבורג'יני.
היהודים בקנדה
בקנדה חיים בחצי מיליון יהודים. כיוון ששיעור נישואי התערובת נמוך, הזהות היהודית במדינה חזקה. הקהילה היהודית גדלה בכ-14 אחוז בעשור האחרון, בעיקר הודות להגירה למדינה. היהודים בקנדה נוטלים חלק חשוב בפוליטיקה הקנדית ויש להם ייצוג מכובד במוסדות השלטון והממשל. הקהילה הגדולה ביותר נמצאת בטורונטו, והיא מונה 200,000 יהודים. זוהי קהילה אמידה ומגובשת מאד המספקת שירותי דת וקהילה מתקדמים, וכן מערכת חינוך יהודי בת 25 בתי ספר יהודיים מכל הזרמים. הקהילה בולטת בתרומותיה הכספיות למדינת ישראל. שתי קהילות גדולות נוספות נמצאות במונטריאול (100,000 יהודים) ובוונקובר (30,000 יהודים).
גיאוגרפיה
קנדה היא המדינה השניה בגודלה בעולם ולפיכך, הגיאוגרפיה שלה מגוונת מאד. עיקר שטחה של המדינה מאופיין באגמים ונהרות גדולים - שבעה ממאגרי המים המתוקים של כדור הארץ נמצאים בקנדה. אין פלא, אם כן, שפעילויות הספורט המקובלות הן שחיה, שיט סירות, סקי ועוד. אתר הטבע התיירותי ביותר והפופולרי ביותר במדינה כולל גם הוא מים: מפלי הניאגרה. תוואי נוף אחרים בקנדה כוללים את הרי הרוקי, ערבות ועוד. החורפים הקנדיים משפיעים בעיקר על צפונה של המדינה והם ארוכים מאד. בחורף, הטמפרטורה הממוצעת בכ-70% משטחה של המדינה עומדת על מינוס 18 מעלות, אם כי הקנדים טוענים בתוקף שזה לא קר כפי שניתן היה לחשוב. החודשים החמים ביותר הם יולי ואוגוסט (25-30 מעלות צלזיוס).
הפרשי שעות:
שטחה העצום של קנדה וריבוי הפרובינציות, הובילו לכך שהונהגו בה שישה אזורי זמן: החוף המזרחי (ניו-פאונדלנד): 5.5 שעות אחורה משעון ישראל. כלומר, אם בישראל השעה 12:00 בצהריים, באזור זה בקנדה תהיה השעה 6:30 בבוקר. נובה סקוטיה: 6 שעות אחורה משעון ישראל. כלומר, אם בישראל השעה 12:00 בצהריים, באזור זה בקנדה תהיה השעה 6:00 בבוקר. אזור אונטריו: 7 שעות אחורה משעון ישראל. כלומר, אם בישראל השעה 12:00 בצהריים, באזור זה בקנדה תהיה השעה 5:00 בבוקר. מאניטובה: 8 שעות אחורה משעון ישראל. כלומר, אם בישראל השעה 12:00 בצהריים, באזור זה בקנדה תהיה השעה 4:00 בבוקר. הטריטוריות הצפוניות: 9 שעות אחורה משעון ישראל. כלומר, אם בישראל השעה 12:00 בצהריים, באזור זה בקנדה תהיה השעה 3:00 לפנות בוקר. האזור המערבי (אזור האוקיינוס השקט): 10 שעות אחורה משעון ישראל. כלומר, אם בישראל השעה 12:00 בצהריים, באזור זה בקנדה תהיה השעה 2:00 בלילה.
מערכת ההשכלה
לכל פרובינציה קנדית מערכת חינוך משלה, באחריות משרד החינוך של הפרובינציה. כיוון שכך, בקנדה נוצרו 13 תוכניות חינוך המושתתות על 13 גישות חינוכיות שונות. משרדי החינוך של כל פרובינציה וכל מחוז דוגלים בשיתוף מידע עם חבריהם וחולקים עימם אפשרויות חדשות שמטרתן לתרום לטובת הכלל. לפיכך, שיטות הלימוד משיקות זו לזו בנקודות מסוימות, ונבדלות באחרות. בקנדה יש 151 מוסדות ציבוריים להשכלה גבוהה, רובם מרוכזים בערים הגדולות. השנה האקדמית מתחילה בספטמבר ומסתיימת בחודש מאי ותחום הלימודים האקדמיים עשיר ומגוון: מרבית המוסדות - אוניברסיטאות ומכללות כאחד - רשומים בממשלת המחוז (או נושאים תו "מורשה"), ועוברים פיקוח על ידי נציגי ממשלה. הפיקוח נעשה בעיקר למטרות הגנה על הצרכן. מחלקה מיוחדת בשם Foreign Affairs Canada אחראית על קידום תוכניות חילופי סטודנטים, ואילו שתי מחלקות נוספות משווקות את קנדה כיעד לימודי. למעלה מ-1.2 מיליון קנדים לומדים בתוכניות לימודים אקדמיות מלאות או חלקיות באוניברסיטאות וקולג'ים. בקרב אזרחים קנדים בגילאי 24 מדובר על שיעור ההרשמה ללימודים גבוהים של 29 אחוז. בהשוואה לשנים 2000-2001, בהן עמד שיעור ההרשמה ללימודים הגבוהים על 32 אחוזים, מדובר בירידה מעציבה. אופיו של מוסד הלימודים ואורכה של תוכנית הלימודים, מכתיבים את התעודה עימה תצאו (תואר, דיפלומה, תעודת גמר או אישור לימודים). לרוב, האוניברסיטאות והמכללות מתמקדות בתוכניות לימודים לתואר - מחקרית או מעשית. אולם אוניברסיטאות רבות מציעות גם דיפלומה ותוכניות תעודה - אלו תוכניות קצרות שדורשות שנת לימודים אחת או שתיים בדיסציפלינת לימודים מסוימת. כיוון שתוכניות הלימוד שונות ממוסד לימודים אחד למשנהו ומפרובינציה לפרובינציה, יש לעיין בעלון הלימודים של כל אוניברסיטה על מנת לדעת מהן דרישות הקדם להרשמה ואילו תעודות יקבל התלמיד בסוף הלימודים. כמו מסלולי הלימוד ומתודות החינוך, גם שכר הלימוד משתנה מאוניברסיטה לאוניברסיטה וממוסד למוסד. ישנם זולים מאד, ולעומתם - יקרים מאד. באופן כללי, שכר הלימוד נע בין 7,000-15,000 דולרים בשנה. רצוי להיעזר במחשבון חישוב עלויות, שיבדוק עבורכם את שכר הלימוד המדויק באוניברסיטה הספציפית אליה אתם רוצים להירשם, וכן יחשב גם את עלויות המחיה הצפויות באזור זה. הלימודים בקנדה מתקיימים בשפות אנגלית וצרפתית. במקומות מסוימים (למשל, מחוז קוויבק הנמצא במזרח המדינה) הצרפתית רווחת יותר, ואילו בשאר חלקי המדינה - האנגלית משמשת כשפה ראשונה.
סטודנטים זרים
קנדה מובילה בכל מה שקשור במחשבים וטכנולוגיות מידע, טלקומוניקציה, תחבורה והנדסה, טכנולוגיות חלל, מתקנים רפואיים, כורים גרעיניים, אלקטרוניקה אופטית, ביו-טכנולוגיה ואוקיינוס, ותעשיות סביבתיות. האוניברסיטאות הקנדיות מומלצות במיוחד עבור מי שרוצה לעשות תואר בתחום מנהל העסקים, פסיכולוגיה, אמנות ועיצוב, מקצועות המחשב ומקצועות המדעים השונים. קנדה אינה מומלצת למי שמחפשים לימודי רפואה, שכן המתעניינים יתקלו במכסות לימוד מועטות מאד עבור זרים ובשכר לימוד גבוה. בכל מקרה, מומלץ להגיע למחלקה לתרבות וחינוך של שגרירות קנדה בישראל. במחלקה יקבעו לכם פגישת ייעוץ ללא תשלום, ויספקו לכם כל מידע שיידרש לכם על לימודים בקנדה.
השנה האקדמית
בקנדה יש 151 מוסדות ציבוריים להשכלה גבוהה, רובם מרוכזים בערים הגדולות. השנה האקדמית מתחילה בספטמבר ומסתיימת בחודש מאי. תנאי הקבלה משתנים מאוניברסיטה לאוניברסיטה וממוסד לימוד אחד למשנהו. באופן כללי, בשל רמתן הגבוהה של האוניברסיטאות והחשיבות הרבה שמקנים הקנדים לתחום החינוך, דרישות הקבלה גבוהות, ובדרך כלל נדרש מהמועמד ממוצע ציונים גבוה. פרט לציונים, דורשים מוסדות הלימוד מבחן בקיאות באנגלית - האוניברסיטאות והמכללות אינן מחייבות לעבור מבחן מסוים במשרדיהן, ולרוב יסתפקו בציוני ToEFL לשם קבלה לתואר ראשון או תארים מתקדמים. יוצא הדופן היחיד הוא תואר שני במנהל עסקים, הדורש בחינת GMAT. הלימודים לתואר ראשון נמשכים בין שלוש לארבע שנים (ארבע שנים לתחומי ההנדסה ולתחומי העיצוב, ו-5 שנים לתואר ראשון באדריכלות); משך הלימודים לתואר שני (תעודת מאסטר) - שנתיים, ואילו לימודי הדוקטורט נמשכים שלוש שנים. קיימות תוכניות לימוד שונות המשפיעות על משך הלימודים. למשל, לשם קבלת לימודים בהצטיינות לתואר ראשון יש ללמוד שנה נוספת (רביעית), המהווה לעיתים דרישת חובה להמשך הלימודים. כמו כן, במקרים מסוימים ניתן לדלג ישירות מלימודי תואר ראשון לתואר דוקטור - הדבר כרוך בלימודים ארוכים יותר (עד חמש שנים) הכוללים גם מחקר, עבודות מחקר וקיום הרצאות. מספר תחומים דורשים השגת רשיון עבודה לאחר השגת התואר. למשל, רפואה, משפטים, חינוך ועובדה סוציאלית.
בחירת מוסד לימודים
בטרם קבלת החלטה על לימודים בקנדה, מומלץ להתייחס למספר גורמים העשויים להשפיע רבות על דרכך האקדמית בחו"ל, על מידת ההצלחה שלך ועל המשך החיים המקצועיים שלך בישראל ובחו"ל. להלן מספר שיקולים שיש לקחת בחשבון שיקלו עליכם לבצע את ההחלטה לאיזה מוסד לנסות להתקבל:
הכרה בתואר
לפני הבחירה במוסד הלימודים, ייתכן שכדאי לברר קודם האם התואר מוכר בישראל, לצרכים שונים: הכרה לצורך לימודי המשך, זכאות לגשת לבחינות רישוי מקצועי, או הכרה לצורך קביעת דירוג ושכר בשירות המדינה ובשירות הציבורי. אם אחד מהצרכים הללו רלוונטים לגביך, מומלץ לברר האם התואר מוכר בארץ. בקישור המצורף בתחתית העמוד ישנן הוראות כיצד לבדוק את ההכרה בתואר.
גודל המוסד
בדוק עם עצמך אם אתה מעדיף אוניברסיטה גדולה שיש לה יותר משאבים ושרותים הניתנים לסטודנטים אך בה אתה אנונימי, או אוניברסיטה קטנה יותר שהיחסים בין מרצים לסטודנטים אישיים יותר והקשרים החברתיים הדוקים יותר.
בעיר או בכפר
בעיר יש יותר אפשרויות למציאת עבודה, אבל באזור כפרי העלויות נמוכות הרבה יותר. בנוסף, העיר היא יותר רועשת ויש אופציות רבות לבילויים, בעוד באזור הכפרי שקט יותר ואין כל כך הרבה פיתויים שיפריעו לך להשקיע את כל הריכוז בלימודים.
מה מציע המוסד בנוסף
כדאי לבדוק אם האוניברסיטה או מוסד הלימודים מציע שירותים נוספים. אם זה מעונות שמספקת האוניברסיטה, ספריות ואולמות ספורט. כל אלה מוזילים את עלות הלימודים ואת עלויות המחיה.
קבלה לתואר ראשון
השנה האקדמית בקנדה מתחילה בחודש ספטמבר ומסתיימת בחודש מאי. למרות זאת, לכל אוניברסיטה מועדי רישום שונים, ויש לברר אותם מראש. רצוי להתחיל את תהליך הרישום כחצי שנה עד שנה לפני תחילת הלימודים. הרמה האקדמית בקנדה גבוהה, וכך גם הדרישות מהסטודנטים המתעניינים בלימודים במדינה. דרישות הקבלה לתואר ראשון הן אלה:
מסמכים ותעודות
גיליון ציונים
תעודת בגרות מלאה, ורצוי בציונים טובים מאד.
מבחנים
מבחן ידע באנגלית / צרפתית
לרוב, האוניברסיטאות אינן מקיימות מבחן מטעמן ומקבלות כהוכחה את ציוני מבחן ה-IELTS (מבחן בקיאות בשפה האנגלית) - מרבית האוניברסיטאות דורשות ציון מינימלי של 6.5 (ציון מינימלי של 6 לכל אחד מהחלקים בנפרד) - או מבחן ToEFL בציון 237 לכל הפחות. אוניברסיטאות המלמדות בצרפתית - או סטודנטים שמבקשים להירשם למסלולי לימוד בצרפתית - דורשות מבחן קבלה כדי לבחון את רמת הצרפתית של הסטודנט לעתיד
קבלה לתארים מתקדמים
דרישות הקבלה לתארים מתקדמים - מאסטר ודוקטור - דומות לאלו של התואר הראשון:
מסמכים ותעודות
גיליון ציונים -
תואר ראשון או שני בציונים גבוהים
מכתבי המלצה
הצהרת כוונות אישית
רלוונטית לדרישות הפקולטה
מבחנים
הוכחת בקיאות באנגלית
לרוב, האוניברסיטאות אינן מקיימות מבחן מטעמן ומקבלות כהוכחה את ציוני מבחן ה-IELTS (מבחן בקיאות בשפה האנגלית) - מרבית האוניברסיטאות דורשות ציון מינימלי של 6.5 (ציון מינימלי של 6 לכל אחד מהחלקים בנפרד) - או מבחן ToEFL בציון 237 לכל הפחות. אוניברסיטאות המלמדות בצרפתית - או סטודנטים שמבקשים להירשם למסלולי לימוד בצרפתית - דורשות מבחן קבלה כדי לבחון את רמת הצרפתית של הסטודנט לעתיד
GRE
מבחן ה-GRE הוא מבחן כללי ממוחשב, המעריך את כישורי המועמדים מן הבחינה המילולית, הכמותית וכישורי הכתיבה האנליטית (כישורים אשר נרכשים לאורך זמן). המבחן הוא מבחן אדפטיבי ממוחשב - כלומר, השאלות מתאימות עצמן לרמתו של הנבחן, כאשר תשובה נכונה גורמת לכך שהשאלה הבאה תהיה קשה יותר, ואילו תשובה שגויה גוררת אחריה שאלה קלה יותר.
GMAT
GMAT הוא מבחן מיון עבור הנרשמים לתואר שני במנהל עסקים (MBA). המבחן בודק את היכולות האסטרטגיות של מנהלים כשהם תחת לחץ, ולכן בנוי בצורה שנועדה להקשות על הנבחנים. זהו מבחן אדפטיבי - כלומר, רמת הקושי של השאלות משתנה מנבחן לנבחן, בהתאם ליכולות שהפגין עד כה. למשל, אם נבחן ענה על תשובה באופן נכון, השאלה שאחריה תהיה קשה יותר. תשובה שגויה תגרור שאלה קלה יותר. הציון נקבע על פי רמת קושי השאלות אליה הגיע הנבחן בסופו של דבר, ובאופן יחסי לנבחנים מכל העולם.
עלויות לימודים ומחיה
קנדה מצטיינת באיכות חיים גבוהה ועלויות מחיה מהנמוכות בעולם המערבי. סטודנט זר צפוי להוציא כ-15,500 דולרים קנדים לשנה (או כ-12,000 דולרים קנדים לשנה אקדמית בת שמונה חודשים). סכום זה אינו כולל עלויות נלוות כמו לינה, הוצאות מחיה ואוכל, נסיעות, ציוד לימודים ועוד. באתר האינטרנט של איגוד האוניברסיטאות והקולג'ים ניתן למצוא מחשבון עלויות מחיה. מחשבון זה בוחן את שכר הלימוד של האוניברסיטה אליה אתם שוקלים להירשם ומצרף את עלויות המחיה הנהוגות באזור, כדי שתקבלו מושג כללי לגבי הסכומים שאתם עומדים להוציא במהלך שנת הלימודים.
שכר הלימוד
שכר הלימוד לבדו עשוי לנוע בין 7,000-15,000 דולרים קנדים בשנה, כאשר ברוב האוניברסיטאות שכר הלימוד עומד על כ-7,500 דולרים. כמובן, שכר הלימוד שונה מאוניברסיטה לאוניברסיטה, כך שכדאי לברר את הפרטים המדויקים טרם ההרשמה.
עלויות מחיה
עם ההרשמה לאוניברסיטה, יכול הסטודנט לבחור היכן ברצונו להתגורר. אפשרויות המגורים כוללות את מעונות האוניברסיטה, אירוח אצל משפחה מקומית, שכירת דירת סטודיו או דירה עם שותפים ובתי מלון (על בסיס ארוחת בוקר או על בסיס חצי פנסיון). עלויות המחיה בקנדה זולות באופן משמעותי. ועומדות על כ-1,000 דולר קנדי בחודש. עלויות לדוגמה (המחירים נכונים לשנת 2005):
מעונות האוניברסיטה -
3,000-7,500 דולר קנדי לשנה
שכירת דירה עם שותף -
250-700 דולר קנדי לחודש
שכירת דירת סטודיו -
400-1,500 דולר קנדי לחודש
ביטוח בריאות -
לרוב, משולם דרך האוניברסיטה בה הסטודנט לומד
ארוחה במסעדה -
10-25 דולר קנדי
נסיעה באוטובוס עירוני -
2.25 דולר קנדי
שיחת טלפון מקומית -
0.25 דולר קנדי
סרט -
11-13 דולר קנדי
מקורות תעסוקה ומלגות
הקנדים קנאים לחינוך ומצפים מהסטודנטים להשקיע את עיקר מרצם בלימודים (אך גם מעונינים לדעת שהסטודנט יהיה מסוגל לתרום לכלכלת קנדה בעתיד). כיוון שכך, הם מטילים סייגים והגבלות על עבודה בזמן הלימודים. עם זאת, סטודנט יכול לעבוד מספר מצומצם של שעות בשבוע, לאחר קבלת היתר מתאים. חשוב לציין כי עצם קבלת היתר עבודה אינה מבטיחה כי תמצאו עבודה - זוהי אחריותכם כסטודנטים לחפש ולמצוא עבודה עם קבלת ההיתר. חשוב לשמור על רמת הלימודים האקדמיים שלכם, שכן ירידה בציונים או החסרת שיעורים תגרום לכך שהיתר העבודה יבוטל.
עבודה בקנדה
בתוך הקמפוס
באופן כללי, עם קבלת היתר עבודה רשאי הסטודנט הזר לעבוד - בתוך הקמפוס - 20 שעות בשבוע במהלך תקופת הלימודים. במהלך חופשות הוא רשאי לעבוד במשרה מלאה. סטודנט שעומד בתנאים מסוימים רשאי לעבוד גם ללא היתר מיוחד. אפשרות זו פתוחה בפני מי שלומדים "במשרה מלאה", יש בידם אישור לימודים, ולומדים באחד מהמוסדות הבאים: מוסד ציבורי להשכלה גבוהה (אוניברסיטה או קולג)'; מוסד פרטי להשכלה גבוהה, הפועל תחת אותם חוקים ורגולציות כמו המוסדות הציבוריים, ולפחות 50 אחוז מהמימון שלו בא ממענקים ממשלתיים (בסעיף זה נכללים, נכון לעכשיו, רק מוסדות להשכלה גבוהה בקוויבק); מוסד לימודים פרטי להשכלה גבוהה, המאושר על ידי הפרובינציה ומוסמך להעניק תארים.
מחוץ לקמפוס
במקרים מסוימים יכול הסטודנט לעבוד במהלך הלימודים גם מחוץ לקמפוס. לשם כך עליו ללמוד באוניברסיטה ציבורית שחתמה - בפרובינציה אליה היא שייכת - על אמנת עבודה מחוץ לקמפוס. לאופציה זו מספר סייגים ומקרים יוצאי דופן - להרחבה ולהסברים מלאים קראו באתר האוניברסיטה אליה נרשמתם, או במרכז המידע לאזרחות והגירה לקנדה.
לטייל ולעבוד
מסגרת עבודה אחרת היא באמצעות ה-Student Work Abroad Program (SWAP). ארגון זה מעוניין לאפשר לסטודנטים - חובה להיות רשומים במוסד כלשהו להשכלה גבוהה - הזדמנות לחקור את נופיה של קנדה, ובתוך כך גם לעבוד. העבודה מיועדת לבני 18-30 וטווח הזמן לעבודה וטיול נע בין שלושה חודשים לשנה אחת.
עבודה לאחר סיום הלימודים
סטודנטים שסיימו את לימודיהם ומעונינים לצבור ניסיון בתחום לימודיהם, יכולים לעבוד בקנדה, באמצעות אישור עבודה של התוכנית לאישורי עבודה לאחר התואר. ההגבלה העיקרית על היתר העבודה היא שמשך העבודה לא יעלה על זמן הלימודים - ולא יעלה על תקופה של שנה או שנתיים, בהתאם לאזור העבודה. לדוגמה, מי שלמד קורס בן שמונה חודשים (פרט לקורסים לאנגלית וצרפתית כשפה שניה, שאינם נחשבים כתורמים לקריירה) יקבל היתר עבודה למשך שמונה חודשים; מי שלמד שלוש שנים לתואר, יוכל לעבוד בקנדה במשך שנה לאחר הלימודים באזורים מונטריאול, וונקובר וטורונטו, או במשך שנתיים בשאר האזורים בקנדה. את הפרטים המלאים, הסייגים, ההרחבות וכו', תוכלו לקרוא במרכז המידע לאזרחות והגירה לקנדה.
מלגות לימודים
מספר גדל והולך של מוסדות לימוד מציעים לסטודנטים החדשים "מלגת כניסה". את סכומי המלגה והקריטריונים המדויקים לקבלתן ניתן לקבל במשרדי כל אוניברסיטה, או באמצעות הדואר האלקטרוני. מלגות נוספות מוצעות על ידי ממשלת קנדה ועל ידי הפרובינציות השונות והמחוזות. כדי לקבל מידע על כלל המלגות שמתאימות לכם, רצוי ליצור קשר עם שר החינוך בפרובינציה בה אתם לומדים או עם השגרירות.
מידע כללי
מערכת ההשכלה הקנדית מעודדת סטודנטים זרים, כל עוד הם עומדים בדרישות הקבלה הגבוהות של האוניברסיטאות. הרישום יכול להתבצע ישירות באמצעות אתרי האינטרנט של האוניברסיטאות - לאחר שהמתעניין הוריד את קבצי הטפסים הרלוונטיים, מילא אותם ושלח בחזרה בדואר האלקטרוני.
מסמכים ותעודות
גיליון ציונים
תעודת בגרות מלאה. ככל הציונים שלכם יהיו גבוהים יותר, כך יגדלו הסיכויים שלכם להתקבל לאוניברסיטה בעלת רמה אקדמית טובה. על גליון הציונים להיות מתורגם לאנגלית.
מבחני סף ומיון
כחלק מדרישות הקבלה ללימודים גבוהים בקנדה, יש להוכיח את רמת האנגלית (או הצרפתית) שבפיך, ולכן תידרש לעבור ולהציג את ציוניך באחד או יותר מהמבחנים הללו:
בחינות סף
בנוסף לציוני הבגרות או התואר הראשון שלכם תדרשו לעבור בחינות סף ספציפיות למוסד הלימודים אותו אתם רוצים לפקוד. בחינות אלו יבדקו את התאמתכם ללימודים בקנדה, אם ברמת השפה (שכן שפת הלימודים במרבית המוסדות היא אנגלית) או בדרישות בסיס במקצוע הנלמד. כדי לבחון את רמת האנגלית שלכם, המוסד הלימודי עשוי לדרוש ציון עובר באחת משתי הבחינות הללו: IELTS או ToEFL. מבחנים אלה נדרשים כמעט בכל תחום לימודים; הראשון הוא מבחן בריטי והשני אמריקאי. רובם המוחלט של מוסדות ההשכלה הגבוהה בקנדה מכירים בשתי הבחינות.
IELTS
המבחן בודק את כישורי השימוש בשפה האנגלית בארבעה תחומים שונים: הבנת הנשמע, הבנת הנקרא, כתיבה ודיבור. המבחן נמשך כ-3.5 שעות. טווח הציונים הוא בין 1 ל-9, ביחידות של 0.5. הציון מתקבל כשבוע לאחר ביצוע המבחן. על מנת להתקבל לאוניברסיטאות בקנדה, יהיה עליכם בדרך כלל עבור את המבחן בציון של 6.5 לפחות, ובציון מינימלי של 6.0 בכל אחד מהפרקים.
ToEFL
המבחן בודק את יכולתו של המועמד להשתמש ולהבין את השפה האנגלית ברמה אקדמאית. הנבדק נבחן ב-4 תחומים שונים: האזנה, דקדוק, כתיבה (במתכונת של חיבור) ודיבור - חלק חדש שמחליף את הקריאה. המבחן נמשך בין 2.5-3.5 שעות, מול מחשב. טווח הציונים נע בין 0-120. בסיום הבחינה ניתן ציון משוער והציון הסופי ניתן לאחר כשלושה שבועות מביצוע המבחן.
GMAT (ללימודי מנהל עסקים)
המבחן מסייע לפקולטות ובתי הספר למנהל עסקים להעריך את כישורי המועמד ללימודים גבוהים בתחום. המבחן בודק יכולת כתיבה באנגלית, יכולת מתמטית, ומיומנויות מילוליות.
סידורי ויזה ודרכון
מיד עם הגעת אישור הקבלה מהאוניברסיטה או המכללה, ועוד לפני שמזמינים כרטיס טיסה, יש צורך להתחיל תכף ומיד בסידורי הויזה והדרכון. אלה הן שתי משימות בירוקרטיות - הראשונה מורכבת ודורשת זמן רב, והשנייה קצרצרה ופשוטה - ובדיוק משום כך נוטים לדחות אותה ולהיזכר בה ברגע האחרון, שבו כבר יש כל כך הרבה דברים אחרים לדאוג להם.
הגשת בקשה לויזת סטודנט
שגרירות קנדה בישראל, אליה מגישים את טפסי הבקשה לקבלת ויזה זמנית לקנדה, להוטה לעזור - אך רק למי שעומד בכללים שקבעו הקנדים לגבי אופן הגשת הטפסים, אופן המילוי וכו' (למשל, את הטפסים יש למלא בכתב ברור ובדיו שחור). הויזה הדרושה לכם היא ויזת תושב זמני. עליכם לוודא מראש כמה זמן עשוי לארוך עיבוד הבקשה ולהיערך בהתאם. כדאי לדעת: ישנם מספר מקרים יוצאים מהכלל, בהם אין צורך לקבל אישור לימודים לפני הגשת הבקשה לויזה זמנית. למשל, כאשר מדובר על לימודי קורסים קצרי טווח (עד שישה חודשים). במקרים אלו יש להשלים את הקורס בזמן שהוקצב לכך ולעזוב את קנדה מיד עם סיומו. למרות זאת, הקנדים ממליצים לבקש אישור לימודים ליתר בטחון, למקרה שעם סיום הלימודים תרצו להמשיך וללמוד שם בתוכנית לימודים נוספת. שגרירות קנדה בישראל יושבת ברחוב נירים מספר 3 בתל אביב, ואת פרטי ההתקשרות המלאים, כמו גם שעות העבודה שלה, תוכלו למצוא בלינקים המצורפים:
הדרישות עשויות להתעדכן מדי פעם וכדאי לוודא עם השגרירות סמוך למועד קבלת הויזות. באופן כללי, תידרשו להציג את הפריטים הבאים:
טופס בקשה -
יש להגיש את הטופס כשכל הפרטים בו מלאים
אימות זהות -
מסמך או אישור המאמתים את זהותכם
הוכחות למקורות מימון הלימודים -
הוכחה כי ביכולתכם לשלם על הלימודים, על הוצאות מחיה עבור עצמכם ועבור בני משפחה (אם מצטרפים גם הם), ועל אמצעי תחבורה בחזרה
תעודת יושר -
אישור המונפק מהמשטרה המוכיח כי לא נפתח לכם תיק משטרתי וכי אינכם מהווים סיכון לביטחונם של אזרחי קנדההוכחה לידיעת השפה
הוכחה לידיעת השפה -
בד"כ תוצאות מבחן ToEFL או IELTS
במרבית המקרים תידרשו לעבור בדיקה רפואית לפני הכניסה לקנדה, מה שעלול להאריך את זמן עיבוד הבקשה שלכם מעבר לשלושה חודשים. אסור שהבדיקה תתבצע על ידי הרופא האישי שלכם.
עוד עליכם לשכנע פקיד קנדי כי עם סיום הלימודים אכן תעזבו את קנדה. שימו לב כי דרישות אלו אינן נוגעות לאזור קוויבק, המהווה יוצא דופן. עבור קבלת ויזה זמנית לאזור זה תידרשו להציג מסמכים אחרים. קראו בלינק לפרטים.
בדיקת הדרכון הישראלי
חשוב לא לדחות את בדיקת תאריך התפוגה של תוקף הדרכון שלכם. לא הייתם רוצים להיזכר במשימה הזו שבועיים לפני הנסיעה, ולרוץ למשרד הפנים (שמדי פעם בפעם גם פורצות בו שביתות עובדים שעלולות להיות ממושכות). אם במועד הנסיעה המשוער לארה"ב לדרכון שלכם יוותרו רק 6 חודשי תוקף - אנא דאגו להאריך את תוקפו בהקדם. כיום, הארכת דרכון היא פעולה פשוטה ביותר, שאינה כרוכה בתשלום: ניגשים לסניף הדואר הקרוב שבו יש תיבת שירות של משרד הפנים (פרטים באתרי משרד הפנים או חברת הדואר), ממלאים טופס, מכניסים אותו למעטפה עם תעודת הזהות והדרכון עצמו, ומשלשלים לתיבת השירות. בתוך מספר ימים הדרכון המוארך ותעודת הזהות יחזרו אליכם בדואר. כדי לקצר את התהליך עוד יותר, תוכלו להיכנס לאתר האינטרנט של משרד הפנים, להוריד את הטופס המתאים, ולבוא עם הטופס המלא לדואר.
טיסות
ישנם ארבעה נמלי תעופה בינלאומיים עיקריים: במונטריאול, וונקובר, טורונטו והליפאקס. טיסה מתל אביב לטורונטו אורכת 11 שעות ומחירה מעל 1,000 דולר (בהתאם לעונה ולסוג הטיסה). כמו כן ניתן להגיע לקנדה מארצות הברית ברכבת, באוטובוס ובטיסה.
ביקורת גבולות וכניסה
אם אתם מגיעים לקנדה כשברשותכם יותר מ-10,000 דולר קנדי במזומן, מניות, שטרי חוב, המחאות בנקאיות או כל בטחונות אחרים - עליכם להצהיר על הסכום בכניסה. ניסיון להתחמק עשוי לגרום לכך שתושלכו לבית הכלא. פרט לכך תצטרכו להראות את המסמכים הבאים כדי שתוכלו להיכנס למדינה:
דרכון
בתוקף
אישור שהיה זמני
בתוקף
אישור בקשת הכניסה ממשרד הויזה,
ואישור נוסף על כי הם קיבלו את אישור הלימודים שלך (במסמך זה יש את מספר האישור, מה שחשוב מאד לקנדים)
עותק של אישור שסיפק לך מוסד הלימודים,
על כי אתה עומד ללמוד בו במהלך התקופה הקרובה
אישור הוכחת אמצעים כספיים
לחיות בקנדה במהלך כל התקופה
אישורים, מכתבים או מסמכים אחרים
שמשרד הויזה ידרוש ממך
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
  • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
  • לימודי תואר ראשון
  • הנדסאים
  • לימודי תואר שני
  • קורסים ולימודי תעודה
  • לימודים בחו"ל
  • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד