האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

מה ללמוד כדי להפוך לקבלן שיפוצים מוסמך

בכתבה זו תמצאו מידע שיעזור לכם להבין מה כוללת הדרך עד שתהפכו לקבלנים מקצועיים ומבוקשים, והאם היא אכן מתאימה לכם.
וואלה! יורם לימודים |
כמעט כל מי שהזמין אי פעם קבלן שיפוצים לצורך עבודה כזו או אחרת בדירה, משרד, חנות וכו', וקיבל הצעת מחיר, אמר לעצמו שחבל שלא הלך להיות שיפוצניק. רוב האנשים מן הסתם לא באמת חישבו מסלול מחדש, אבל גם כך יש ישראלים רבים שמבקשים להתפרנס בתחום רווחי זה.
חשוב להדגיש מיד: פוטנציאל ההכנסות משיפוצים גבוה, אבל על-מנת לממש את הפוטנציאל נדרשת התנהלות מושכלת ובפרט הכשרה מתאימה. בכתבה זו תמצאו מידע שיעזור לכם להבין מה כוללת הדרך עד שתהפכו לקבלנים מקצועיים ומבוקשים, והאם היא אכן מתאימה לכם.


מי רשאי לבצע שיפוצים?

ענף השיפוצים בישראל מגלגל מדי שנה לפי הערכות שונות כ-15 מיליארד ש"ח, ואולי אף יותר. כ-300,000 דירות משופצות בכל שנה בהיקף כזה או אחר, מתיקונים נקודתיים עד לרמונט כולל, ובנוסף יש כמובן ביקוש גם לשיפוץ משרדים, חנויות וחללים אחרים. בעידן שבו מחירי הנדל"ן נוסקים מעלה מעלה ללא הרף, הכדאיות של שדרוג נכס קיים גבוהה, והדבר בא לידי ביטוי גם בהצעות המחיר של קבלני שיפוצים מקצועיים.
אם גם אתם שוקלים להיכנס לתחום, כדאי לדעת שהחוק מאפשר למעשה לכל אחד להכריז על עצמו כקבלן שיפוצים. יחד עם זאת, כשמדובר על עבודה בסכום של למעלה מ-47,255 ש"ח כבר נדרש רישום בפנקס הקבלנים של משרד הבינוי והשיכון (פירוט בהמשך הכתבה).


מה כולל קורס קבלני שיפוצים?

צעירים בראשית דרכם המקצועית שאוהבים עבודות ידיים ואינטראקציות עם בני אדם, ואם תרצו גם לקיחת חלק פעיל במימוש חלומות ושדרוג משמעותי של נכסים, יכולים לבחור בין שני מסלולי הכשרה: אופציה אחת היא למצוא קבלן שיפוצים ותיק שזקוק לידיים עובדות, לעבוד עבורו ותוך כדי ביצוע כל הפעולות השונות במסגרת שיפוצים ללמוד את התחום.
אופציה שנייה היא קורס הכשרה ייעודי כמו זה למשל שמתבצע במכללה לטכנולוגיה שימושית (מלט"ש). בקורס שכזה נלמדים נושאים כגון קריאת תוכניות, עבודות גבס, יציקות בטון, ביצוע עבודות חשמל, מערכות אינסטלציה, צבע, טפסנות, חומרים שונים, תחשיבי כמויות, תמחור ועוד, ובהתאם הבוגרים מגיעים לשוק השיפוצים כשהם בעלי ידע רלוונטי ותעודה המעידה על מקצועיות גם ללא ניסיון.

למי מתאים קורס קבלני שיפוצים?

קורס הכשרה בסיסי מיועד כאמור למי שנמצא בתחילת הדרך בשוק התעסוקה ומחפש תחום עם פוטנציאל רווחים גבוה. בדרך כלל תנאי הקבלה בסיסיים - 10 שנות לימוד וייתכן גם צורך בראיון אישי על-מנת לוודא התאמה. משך קורס כזה הוא כ-8-9 חודשים במתכונת של מפגש שבועי אחד.
קורסי קבלני שיפוצים למי שעדיין לא עוסקים בתחום מעניקים תעודה לבוגריהם. התעודה מעידה על לימודים ולא מאפשרת למשל לבצע פרויקטים בהיקף כספי של יותר מ-47,255 ש"ח - אבל כן עשויה לפתוח דלתות ולהשיג לקוחות לעבודות בתחילת הדרך.


רישום בפנקס הקבלנים

על-מנת לפתח את העסק ולהגיע לפרויקטים מתגמלים במיוחד, נדרש כאמור רישום בפנקס הקבלנים של משרד הבינוי והשיכון. הפנקס מאגד בתוכו קבלנים בענפים כמו שיפוצים, איטום מבנים, אינסטלציה, עבודות אספלט, מדרגות נעות ומעליות, פיתוח חצרות ועוד רבים אחרים.
השלמת הרישום כרוכה בתהליך (פירוט בהמשך הכתבה) אבל כל קבלני השיפוצים שעומדים בקריטריונים שקבע משרד הבינוי והשיכון על סמך חוק רישום קבלנים לעבודות הנדסה בנאיות יכולים להיתרם ממנו מאוד.


היתרונות המשמעותיים של קבלן שיפוצים רשום

קבלני שיפוצים רשומים, כלומר אלה שהשלימו בהצלחה את התהליך מול רשם הקבלנים שבמשרד הבינוי והשיכון, נהנים מ-4 יתרונות כבדי משקל:
1. היתר לבצע עבודות בסכומים גבוהים. בהקשר זה חשוב להדגיש כי בשנת 2018 נערכה רפורמה מקיפה בתחום, ובין השאר התווספה המגבלה לפיה רק קבלן רשום יכול לקחת על עצמו פרויקטים בסכום של מעל ל-47,255 ש"ח (הרף המדויק עשוי להשתנות לאורך השנים משום שהוא צמוד למדד תשומות הבנייה). קבלנים רשומים עם סיווג ראשוני יכולים כבר לבצע שיפוצים של עד 377,000 ש"ח וככל שהסיווג עולה כך עולה גם הרף - למשל בסיווג הבא ניתן כבר לבצע פרויקטים של עד 1.7 מיליון ש"ח).
2. זכאות להשתתפות במכרזים ממשלתיים וציבוריים - שעשויים באופן טבעי להוות מקור הכנסה יציב ובסיס להתפתחות משמעותית של העסק. כדאי לדעת שבעקבות הרפורמה הנ"ל, גם קבלני שיפוצים ותיקים שבעבר זכו במכרזים מסוג זה לא מורשים יותר להשתתף בהם אם הם לא רשומים בפנקס של משרד הבינוי.
3. אפשרות לקבל היתר העסקת עובדים זרים - כך שקבלן השיפוצים יכול להעסיק אותם ישירות ולא לשלם עמלות תיווך גבוהות.
4. תדמית חיובית - רוב האנשים שמחפשים קבלן שיפוצים מוסמך מודעים לחשיבות הבחירה הנכונה ולכך שרישום בפנקס הקבלנים מעיד על ניסיון, מקצועיות ורצינות, ובהתאם מעדיפים באופן מובהק קבלנים רשומים (כולל לעבודות קטנות יחסית).


מה כולל תהליך הרישום בפנקס הקבלנים?

על-מנת להיכלל בפנקס הקבלנים יש להגיש בקשה לרשם במשרד הבינוי והשיכון. לבקשה יש לצרף תצהיר חתום ע"י עו"ד שבו מפורט הניסיון המעשי. המינימום הוא 5 שנות עבודה בפועל בתחום. תנאי נוסף הוא היעדר הרשעות בעבירות הקשורות לשיפוצים, אלא אם כן חלפו יותר מ-3 שנים מאז שרוצה העונש בגין עבירה כזו. גם פשיטת רגל עלולה למנוע את קבלת הבקשה.
תנאי מהותי נוסף הוא מעבר מבחן.


מבחן ההסמכה של קבלני שיפוצים

המבחן שאותו עורך רשם הקבלנים כולל 60 שאלות בנושאים מקצועיים ועוד 10 שאלות בנושאי תקנות וחוקים. הציון המינימלי על כל חלק הוא 65%. כמו כן ישנן שאלות בנושאי בטיחות ובחלק זה המינימום הנדרש הוא 80% תשובות נכונות.
קבלני שיפוצים שעברו קורס הכנה אשר מוכר ע"י רשם הקבלנים יעברו בחינה מצומצמת עם 50 שאלות בלבד - 20 בנושאי בטיחות ועוד 30 בנושאים מקצועיים. בהתאם שיעור ההצלחה של קבלני שיפוצים בוגרי קורס כזה גבוהים בהרבה משיעור ההצלחה של הקבלנים שלא עברו קורס, גם אם הם ותיקים.

המאמר באדיבות קבלן שיפוצים מחברת המשפצים בישראל

כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי
X
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים