האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

לימודים למדבירים מוסמכים

איפה אפשר ללמוד להיות מדביר? האם ישנם תנאי קבלה לקורס מדבירים? כל התשובות במאמר הבא
וואלה! יורם לימודים |
כדור הארץ הוא הבית של מיליוני סוגים שונים של חרקים. רוב בני האדם נרתעים מג'וקים, לא רוצים אצלם בבית או בעסק תיקנים גרמנים או נמלים, סובלים מנוכחות של פרעושים או פשפשים בקרבתם ורוצים להיפטר גם מחרקים רבים אחרים. כשמשלבים את העובדות הנ"ל, מתקבלת תמונה ברורה: מדביר הוא איש מקצוע עם פוטנציאל הכנסה גבוה.
במצב כזה עולות באופן טבעי שאלות רלוונטיות: איך להפוך למדביר מקצועי? איפה אפשר ללמוד את התחום? כמה זמן נמשכת ההכשרה? האם ישנם מבחני הסמכה? בכתבה הבאה תוכלו למצוא תשובות לשאלות אלה, ואחרות, ולהבין האם זהו המסלול הנכון עבורכם.

מדביר מקצועי - רק עם רישיון

עד לפני מספר שנים, כל אדם היה יכול באופן עקרוני להכריז על עצמו כמדביר. למרות שהעבודה מתבצעת עם חומרים שעלולים להיות מסוכנים בשימוש לא אחראי, התחום היה פרוץ לחלוטין, ולמרבה הצער היו גם מקרים שבהם לקוחות שילמו מחיר כבד על שירות לא מיומן.
ב-2016 המצב השתנה: החוק להסדרת העיסוק בהדברה תברואתית נכנס לתוקף, וכיום רק מי שמחזיק רישיון הדברה תקף מטעם המשרד להגנת הסביבה רשאי להציע שירותי הדברה. ביצוע הדברה ללא רישיון הינה עבירה פלילית. חשוב להדגיש כי גם הלקוחות מודעים לחשיבותה של ההכשרה המקצועית והעמידה בכל הקריטריונים שקבע המשרד הנ"ל, ובהתאם לא מתפשרים ולא מזמינים מדבירים ללא רישיון.

סוגי הרישיונות של המדבירים

למעשה ישנם 3 סוגי רישיונות בתחום ההדברה.
הרישיון הבסיסי נקרא רישיון מדביר ביתי, והוא מאפשר למי שמחזיק בו לבצע הדברות בדירות מגורים ובמשרדים בשטח של עד 500 מ"ר. כמו כן רשאים מדבירים בעלי רישיון מסוג זה לבצע הדברה במרחבים המשותפים במבנים שיש בהם לא יותר מ-16 דירות/משרדים.
הדרגה הבאה היא רישיון מדביר במבנים ובשטח פתוח. בעלי רישיון זה יכולים לבצע הדברות בכל מקום בלי קשר לגודל השטח, פרט לביצוע הדברה באמצעות איוד (הכוונה היא לשימוש בגז לצורך ההדברה - פעולה שלמשל ננקטת בחלק מהמקרים כשיש טרמיטים).
הרמה הגבוהה ביותר של רישיון בתחום ההדברה היא רישיון מדביר באיוד. מי שמקבל רישיון מסוג זה יכול לבצע כל סוג של הדברה בכל מקום.

איך מקבלים רישיון להדברה?

חוק הסדרת העיסוק בהדברה תברואתית מפרט גם את התנאים לקבלת רישיון. השלב הראשון הוא מעבר קורס רלוונטי (פירוט בהמשך הכתבה), לאחר מכן יש להגיש בקשה לרשם לענייני מדבירים שבמשרד להגנת הסביבה והשלב האחרון הוא מעבר מבחן בהתאם לסוג הרישיון המבוקש.
המבחנים נערכים ע"י המשרד להגנת הסביבה בשיתוף משרד הבריאות במספר מועדים בכל שנה.

אילו קורסים להכשרת מדבירים מוכרים ע"י המשרד להגנת הסביבה?

התקנות להסדרת העיסוק בהדברה תברואית מפרטות את רשימת הדרישות מכל קורס מדבירים. רק קורס שעומד בכל התנאים יוכר ע"י הרשם במשרד להגנת הסביבה ויאפשר לבוגרים שלו לגשת למבחן ההסמכה.
התנאי המשמעותי ביותר הוא היקף שעות הלימוד בכל אחד מהנושאים שבהם נדרשת בקיאות מקצועית כדי לבצע הדברות. בהתאם כשהמטרה היא רישיון מדביר ביתי חשוב לבחון כל קורס רלוונטי ולוודא שהסילבוס שלו מתאים למפרט הבא:
מבואות - 10 שעות לימוד עיוניות. חלק זה כולל מבוא לביולוגיה, מבוא לאנטומיה, מבוא למלחמה במזיקים ורגולציה בארץ.
מזיקים והדברה - 42 שעות לימוד. חלק זה כולל התייחסות מעמיקה לפרעושים, קרציות, קרציונים, נמלים, צרעות, אקריות, פסוקאים, תיקנים, חולדות ועכברים; התייחסות שמובילה לרמת ידע חלקית לגבי זבובים, זבובי חול ויתושים; וידע בסיסי לגבי פשפשי מיטה, טרמיטים, תהלוכן האורן, דבורת הדבש ודבורת הדבש הננסית, חיפושיות שונות, עשי בגדים ומזון, סוגים שונים של ציפורים ועוד.
תכשירי הדברה - 12 שעות לימוד. חלק זה כולל היכרות עם חומרי ההדברה המותרים וגם אלה האסורים לשימוש, דרכי חישוב ויצירת תמהילים, ההתוויות של כל תכשיר והעמידות.
מיכשור ושיטות יישום - 6 שעות לימוד. חלק זה כולל היכרות עם שיטות היישום הרלוונטיות והמכשירים שמאפשרים להדביר מזיקים מסוגים שונים.
טוקסיקולוגיה - 12 שעות לימוד. חלק זה כולל מידע לגבי רעילות, אמצעי זהירות, עקרונות הובלה ואחסנה של חומרי הדברה שונים, ציוד מגן, כללי בטיחות ועזרה ראשונה עם דגש על פגיעה מחשיפה לרעלים.
חובות המדביר - 12 שעות לימוד. חלק זה כולל היכרות עם חוק הסדרת העיסוק בהדברה תברואית ועם עוד חוקים ותקנות. נושא נוסף בחלק זה הוא הממשק עם הלקוח.
עבור הרישיונות המתקדמים יותר המפרט שונה, אבל העיקרון זהה, ולכן חשוב תמיד להשוות את הסילבוס למפרט הרלוונטי כפי שמופיע בתקנות להסדרת העיסוק בהדברה תברואית.

איפה אפשר ללמוד להיות מדביר?

יש שני סוגי מוסדות לימוד שמציעים קורסים למי שרוצים ללמוד איך להיות מדביר ואשר עומדים בדרישות המשרד להגנת הסביבה. סוג אחד הוא מכללות כלליות והסוג השני הוא חברות הדברה ותיקות שבאופן טבעי צברו ידע רחב היקף בנוגע לעולם ההדברה.
בין מוסדות לימוד מהסוג הראשון ניתן לציין את מ.ט.י גליל מערבי קריות, שמציעה קורס מדבירים בשיתוף מכללת מדיטבע, את מכללת אור יהודה ואת מכללת מישלב.

האם ישנם תנאי קבלה לקורס מדבירים?

תנאי הקבלה למרבית הקורסים הרלוונטיים בתחום ההדברה בסיסיים. תנאי מקובל אחד הוא גיל (18 ומעלה), וכמו כן נדרשות 12 שנות לימוד ותעודת יושר מטעם משטרת ישראל.

מסלולי הלימודים ואפשרויות התעסוקה

לימודי הדברה מתקיימים גם בשעות הבוקר וגם בשעות הערב, וישנה גם אופציה ללימודים בימי שישי - כך שכל מי שרוצה להיכנס לתחום יכול למצוא קורס שאותו אפשר לשלב בקלות בלו"ז הקיים.
לאחר מעבר הקורס והצלחה בבחינה של המשרד להגנת הסביבה, ניתן להתפרנס מהדברה כשכיר או כעצמאי. בדרך כלל מדבירים מתחילים כשכירים, צוברים ניסיון בביצוע הדברת מזיקים מסוגים שונים, ולאחר מכן יכולים להתקדם ולהקים עסק משלהם.
המאמר באדיבות חברת המדביר שמציל
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי
X
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים