האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

מנהל מערכות בריאות בשערי מדע ומשפט - כל המידע

אתר יורם לימודים מציג בפניכם את כל המידע החשוב באמת על לימודי מנהל מערכות בריאות. פגשנו את פרופסור פמלה לאופר יוקליס שהסבירה לנו למי מתאים התואר, מה לומדים במסלול וכיצד מגוון התחומים שנלמדים בתואר החדש ישרת את הבוגרים לאחר מכן.

יורם לימודים |
שלום פרופסור – אז מה למעשה לומדים הסטודנטים בתואר למנהל מערכות בריאות אצלכם בפקולטה?

מערכת הבריאות היא מערכת מורכבת ומי שנמצא בתפקידים ניהוליים נדרש להיות בעל ראייה מערכתית רחבה ומגוון מיומנויות ספציפיות. לימודי מנהל מערכות בריאות נוגעים בכמה תחומי ניהול: מנהל עסקים, מדעי ההתנהגות והנדסת תעשייה וניהול, התמודדות עם שאלות אתיות שעולות והיכרות עם מערכת המשפטית המסדירה את מערכת הבריאות במקביל כמובן להיכרות עם מערכת הבריאות באופן כללי. התוכנית היא בינתחומית ומרתקת, הנוגעת בנושאי רפואה, ניהול ועסקים, חשבונאות וכלכלה, פסיכולוגיה, סוציולוגיה, ואתיקה רפואית ומשפט. 
זהו מקצוע חדש יחסית, אבל נדרש מאד במערכת הבריאות, במיוחד אחרי שנת הקורונה. מנהלי מערכות בריאות התבקשו בזמן המשבר למצוא פתרונות חדשים כדי לאפשר רפואה מרחוק, באמצעות מערכות דיגיטליות. הם היו חייבים לחשוב על תעדוף בשירותי בריאות וניהול טיפול רפואי בזמן משבר.  האתגרים היו גדולים והפתרונות, מרתקים. ההשתלבות בשוק העבודה בתחום מנהל מערכות בריאות היא מהירה באופן יחסי. בין הנרשמים לתואר המבוקש אפשר למצוא גם כאלה שכבר עובדים במערכת הבריאות ורוצים להתקדם כמו מנהלי מרפאות, אחיות ועוד.

למי מתאימים לימודי תואר ראשון למנהל מערכות בריאות?

התואר במנהל מערכות בריאות מיועד למי שמעוניין להשתלב במערכת הבריאות במחלקות שונות ובתפקידים ניהוליים בדרגים שונים, אם זה במשרד הבריאות, בבתי חולים, בקופות חולים ובמרכזי הבריאות השונים. לכל מי שרוצה להיות חלק בעיצוב פניה של מערכת הבריאות בישראל. התואר משמש גם ככרטיס כניסה ללימודי סיעוד. תוכנית הלימודים היא במתכונת גמישה ונוחה, משלבת לימודים היברידיים ומתאימה עצמה לצרכים של הסטודנטים וגם לאנשים עובדים ולבעלי משפחות. 

כולם יודעים שתואר ראשון הוא בגדר חובה כיום, אבל מה עושים בפועל עם תואר במנהל מערכות בריאות ביום שאחרי?

תואר במנהל מערכות בריאות פותח בפני הבוגרים מגוון רחב של תפקידים ניהוליים ואפשרויות להשתלבות בשוק התעסוקה. מעבר לתפקידים המוכרים בבתי חולים, בקופות החולים ובמרפאות, ישנם עיסוקים כמו אבחון של מצבי בריאות שונים ומגוונים, אמצעים לפיקוח על מצבי בריאות, פיתוח רפואה מונעת,  תפקידי חדשנות במערכות בריאות, פיקוח על בריאות הסביבה ועוד ועוד. תואר זה הוא גם מקפצה למי שרוצה לעסוק בסיעוד, כיון שלאחר סיום התואר אפשר להגיש מועמדות לתוכנית הסבה של סיעוד ולעבוד כאחים ואחיות.

כמה מרוויחים בוגרי מנהל עסקים שמשתלבים בתעשייה? 

למעשה זהו אחד התארים המבוקשים והנדרשים היום בישראל – ישנה גם עלייה של פי 3 בשכר בתחום! במיוחד אחרי שנה מאתגרת הבינו את המשמעות של עובדי מערכת הבריאות במשק ונחיצותם. מערכת הבריאות במיוחד במגזר הציבורי היא מקום עבודה נוח ויציב וקצב ההתקדמות בקריירה הוא בהתאם לתפקיד.

איך תוכנית הלימודים מתאימה עצמה לצרכים העדכניים של הסטודנטים היום? 

הקורונה בהחלט עשתה שינוי גם בדפוסי הלמידה באקדמיה והבנו שנדרשת גמישות מירבית. במרכז האקדמי שערי מדע ומשפט השקנו חווית לימודים מתקדמת, המשלבת למידה מהקמפוס ומהבית יחד עם עזרי לימוד חדשניים, יותר פודקאסטים, הקלטות שיעורים וכדו' המאפשרים מידע זמין ללמידה אה סנכרונית. הגמישות מתבטאת גם בכמות הסמסטרים והקורסים, ובשעות הלימודים – בוקר או ערב. 

ישנם לא מעט מסגרות ללימודי מנהל מערכות בריאות, מה היתרונות שמקבל מי שבוחר ללמוד את התואר דווקא בשערי מדע ומשפט?

הסגל האקדמי מנוסה ומקצועי וכולל בכירים במערכת הבריאות, כמו ראש החוג דוקטור שלום רוזנמן, שכיהן בעברו בין השאר כמנכל קופ"ח לאומית. התואר פרקטי, מהותי, יוצא השראה ופותח דלתות למגוון רחב של תפקידים במערכת הבריאות. כמו כן, בשערי מדע ומשפט גם מתקיים שיתוף פעולה עם קבוצת כללית ועזרה בהשמה של הסטודנטים והבוגרים במגוון מקומות תעסוקה. מעבר לכף אנו גם שמים דגשם על היבטים משפטיים, אני גם פרופסור למשפטים ומלומדת בתחום האתיק – כמנהל במערכת הבריאות חשוב להכיר גם את ההיבטים המשפטיים והאתים הקשורים לבריאות. 

אז לסיכום, אין ספק שתואר במנהל מערכות בריאות הוא החלטה חכמה בצעד ראשון בדרך לקריירה, אז רגע לפני שאתם בוחרים היכן ללמוד, מומלץ שתבדקו היטב – ותעשו את הבחירה הנכונה. פרופסור יעל תודה רבה על הראיון, וניפגש על ספסל הלימודים.

Xכלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי
X
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים