האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

מה הופך את האוניברסיטה הפתוחה לאולטימטיבית עבור הסטודנט החרדי?

מדי שנה יותר ויותר סטודנטים חרדים נרשמים ללימודים אקדמאים, כאשר האוניברסיטה הפתוחה היא מהבולטים שבהם. מהם האתגרים הייחודיים איתם מתמודדים הסטודנטים מהמגזר וכיצד פועלת האוניברסיטה הפתוחה למען השתלבותם המיטבית?

יורם לימודים |
בשנים האחרונות ניתן לראות עליה במספר החרדים שלומדים במוסדות אקדמאים. לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת תשע"ז למדו במוסדות ההשכלה הגבוהה 10.8 אלף סטודנטים חרדים, בשנת תשע"ח כבר נרשמו 11.6 אלף סטודנטים חרדים ובתשע"ט נספרו 12 אלף סטודנטים חרדים. אחד ממוסדות הלימודים הגבוהים הפופולריים ביותר בקרב המגזר החרדי הוא האוניברסיטה הפתוחה, בה לומדים כיום כ-2,000 סטודנטים מהמגזר, כאשר בשנה הבאה צפויים להתווסף עוד כ-750. מה הופך אותה למוסד הלימוד האולטימטיבי עבור הסטודנט החרדי? על כך נדון בכתבה הבאה.

מה הופך אותה למוסד הלימוד האולטימטיבי עבור הסטודנט החרדי?  (צילום: באדיבות האוניבסריטה הפתוחה)

עולם חדש: האתגרים שניצבים בפני הסטודנט החרדי

סטודנט חרדי מתמודד עם קשיים עמוקים יותר מאשר הסטודנט החילוני. על מנת להבין טוב יותר את הפערים שקיימים בין המגזר החרדי לחילוני והדתי ואת האתגרים הייחודיים שעומדים בפני הסטודנט החרדי, שוחחנו עם חיים לוריא, סטודנט חרדי מצטיין בשנתו האחרונה ללימודי הפסיכולוגיה ורכז הסטודנטים החרדים באוניברסיטה הפתוחה.

"בראש ובראשונה הסטודנט החרדי מתמודד עם היציאה שלו מהעולם החרדי הסגור לכיוון לימוד אקדמאי מודרני, שמשלב חשיבה מערבית, ביקורתית, כזו שמעודדת הטלת ספק. כל אלו שונים ב-180 מעלות מהתפישה החרדית המסורתית שמקבלת סמכות. יש הלם ראשוני מאוד גדול", משתף לוריא ומוסיף, "מעבר לכך הסטודנט החרדי נתקל בקשיי ידע משמעותיים, לרוב אין לו ידע בסיסי במקצועות ליבה כמו מתמטיקה ואנגלית, וכל הרעיון של להיבחן על חומר נלמד ולהגיש מטלות חדש לו לחלוטין".

בנוסף לפערי הידע, ישנו גם פער טכני שנובע מהמצב המשפחתי, "חרדי מתחיל את החיים המשפחתיים שלו כבר בין גיל 18 לתחילת שנות העשרים, ולכן כשהוא מתחיל ללמוד הוא לרוב נשוי והורה, ותוך כדי לימודים עליו גם לפרנס את המשפחה. זה קושי שהופך את הלימודים להרבה יותר עמוסים. יתרה מזאת, הסטודנטים החרדים נתקלים לא פעם בתחושת בדידות, מפני שהם מיעוט, ולפעמים הסביבה אינה תומכת".

מהעולם החרדי הסגור אל לימודים אקדמאיים מודרניים (צילום: באדיבות האוניברסיטה הפתוחה)

מה הופך את האוניברסיטה הפתוחה לאולטימטיבית עבור הסטודנט החרדי?

את כל הקשיים הללו מכירה היטב האוניברסיטה הפתוחה, שמתחשבת באופן משמעותי בסטודנטים החרדים ופועלת למען השתלבותם המיטבית. עדות להשתלבות המצוינת של סטודנטים חרדים באוניברסיטה הפתוחה היא מספרם הגבוה של החרדים בקרב הסטודנטים המצטיינים, "בכל שנה אני נדהם לראות את מספר החרדים שמקבלים מלגות הצטיינות מטעם נשיאת האוניברסיטה, כאשר החרדים מצטיינים ביחס של כמעט פי 4 מסטודנטים אחרים", מספר לנו ד"ר מושיק לביא, דיקן הסטודנטים של האוניברסיטה הפתוחה. 

ראשית כל, העובדה שאין תנאי קבלה לאוניברסיטה כמו תעודת בגרות או מבחן פסיכומטרי הופכת את ההרשמה ללימודים לנגישה הרבה יותר עבור התלמיד החרדי שמעוניין להתחיל בלימודים גבוהים. 

שיטת הלימוד באוניברסיטה הפתוחה שונה מיסודה מהפורמט המוכר בשאר מוסדות הלימוד הגבוהים, בהם על התלמיד להגיע פיזית לשיעורים. בפתוחה הלמידה נעשית בצורה עצמאית, מהבית, מה שמאפשר נוחות מקסימלית עבור הסטודנט החרדי שמשלב את הלימודים עם חיי משפחה ופרנסה.

השתלבות אולטימטיבית של הסטודנט החרדי באוניברסיטה הפתוחה (צילום: אלירן אביטל)

 "החיבור בין האוניברסיטה הפתוחה לציבור החרדי הוא טבעי, כמו כפפה ליד", אומר לוריא ומוסיף, "באוניברסיטה הפתוחה הספרים מגיעים הביתה, הסטודנט יכול ללמוד מתי שהוא רוצה ומתי שנוח ומתאים לו. יתרה מזאת, התואר לא מוגבל בזמן והוא גמיש מאד, כך שהסטודנט יכול ללמוד בקצב שנוח לו, ולקחת כמה קורסים שהוא רוצה בכל שנה. יתרון נוסף בלמידה העצמאית נעוץ בעובדה שהסטודנט החרדי לא צריך להגיע למסגרת שלא נוחה לו מבחינה תרבותית. ההגעה הפיזית לאוניברסיטה נדרשת ממנו רק עבור הבחינות".

ההתאמה של הסטודנטים החרדים לאוניברסיטה הפתוחה היא הרבה מעבר לטכנית, "האוניברסיטה קשובה מאוד לצרכים הייחודיים של החרדים. זה בא לידי ביטוי בין השאר במרכזי לימוד (למען חיזוק התלמידים, אינם בגדר חובה) של האוניברסיטה, עם מרצה שמעביר את החומר בצורה פרונטלית, בהתחשבות במלגות ובשיתוף פעולה עם חברת תלם – שמנהלת פרויקטים אסטרטגיים לשילוב חרדים. התפקיד שלי כרכז הסטודנטים החרדים באוניברסיטה הפתוחה הוא לתת להם מענה מהרגע שהם החליטו שהם נרשמו ללימודים - לקשר אותם לכל האגפים הרלוונטיים, להפנות אותם למאגרי מידע ייעודיים, לרכז את המלגות, לעזור ולייעץ להם בכל מה שהם צריכים. בנוסף, אנחנו מנהלים קהילות וירטואליות של מאות סטודנטים שמחולקות לפי דיסציפלינות, בהם הם יכולים להתייעץ ולהתחבר אחד עם השני, ממש כמו אחווה", מסביר לוריא.

שילוב מנצח: מנקודת מבטו האישית של סטודנט חרדי באוניברסיטה הפתוחה 

לפני תפקידו של לוריא כרכז באוניברסיטה, הוא קודם כל סטודנט. מנקודת מבטו האישית כתלמיד בשנתו האחרונה ללימודי הפסיכולוגיה הוא מספר, "חומרי הלימוד של הפתוחה הם מהאיכותיים ביותר שיש בארץ ופתחו בפניי, כחרדי, עולם שלם שלא הכרתי. ההתנהלות באוניברסיטה נוחה, רצינית ויעילה. סגנון הלימוד אפשר לי לשמור על אורח חיים חרדי לכל דבר על כל דקויותיו, ויחד עם זאת להמשיך ללמוד באקדמיה מבלי להתפשר על האיכות. זה שילוב מנצח שלא קיים באף מקום אחר".


כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי
X
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים