האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

מדעי המחשב במכללה או אוניברסיטה?

חלק מהסטודנטים לעתיד מתלבטים האם לבחור במוסד אקדמי אוניברסיטאי גדול או ללמוד את הנושאים המרתקים במכללה? נסקור בקצרה את ההבדלים בין שני סוגי המוסדות.
בשיתוף המרכז האקדמי למשפט ועסקים | 23-09-2019 10:09:50
בשנים האחרונות רבים מחליטים ללמוד את התחום המרתק והמתגמל במיוחד בתחום ההייטק ולומדים לתעודה במסגרת תואר במדעי המחשב. התואר מאפשר להכנס בתוך שנים ספורות לחברות מובילות בתחום כמו: אינטל, גוגל ופייסבוק בתפקידי פיתוח, ניתוח נתונים, בדיקות תוכנה ותחומים נוספים. חלק מהסטודנטים לעתיד מתלבטים האם לבחור במוסד אקדמי אוניברסיטאי גדול או ללמוד את הנושאים המרתקים במכללה? נסקור בקצרה את ההבדלים בין שני סוגי המוסדות.

שכר עתידי

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה נתונים מעניינים הקשורים להבדלים בין שכר בוגרי מדעי המחשב שלמדו במכללות לבין אלה שלמדו באוניברסיטאות. מסתבר כי ההבדלים אינם גדולים ובוגרי מדעי המחשב נבחרים בעיקר על סמך הציונים שקבלו וכישוריהם בתחום. עם השנים כאשר הם צוברים את הניסיון הדרוש המשכורות מתאזנות כמעט לחלוטין. על פי נתוני הלמ"ס –"הכנסתם של 59.6% מאלה שלמדו מקצועות היי-טק באוניברסיטאות הייתה גבוהה, לעומת 48.9% בקרב אלה שלמדו מקצועות אלו במכללות האקדמיות".

לימוד באווירה אישית

במכללות בדרך כלל הלימוד מתבצע בקבוצות קטנות יותר כאשר מוענקות לכל סטודנט יותר שעות מעבדה. בזמן זה הסטודנטים יכולים לעבוד על פרויקטים שונים שיהוו חלק מקורות החיים שלהם ויוכלו להציג תיק עבודות מגוון של פיתוח בסביבות שונות.

pexeks.com

עדכון תוכנית הלימודים על פי דרישות התעשייה הקיימות

המרצים במכללות הם בדרך כלל עובדים קיימים בחברות הייטק בישראל המגיעים מהתחום ונמצאים עם "יד על הדופק" תוך הכרות עם שינויים משמעותיים בתעשייה. תחום מדעי המחשב, המשתנה לחלוטין כל כמה שנים, הוא אחד מהתחומים שבהם לאוניברסיטאות עשוי להיות חיסרון בתחום ההוראה. בעוד אנשי האקדמיה מתמקדים בחומרי הלימוד שהיוו חלק מהתוכנית לפני עשור ויותר, תוך הענקת כלים למפתחים לצורת החשיבה הנכונה, מרצי המכללה מתאימים את תוכנית הלימודים בכל שנה לידע הנדרש בתעשייה בפועל. להבדל זה יש משמעות רבה כאשר הסטודנטים יוצאים לשוק העבודה וצריכים להשתמש בידע שצברו על מנת להתחיל להשתלב במקום העבודה החדש.

קריירה בתום הלימודים

אחד היתרונות הגדולים של לימודים במכללה קטנה יותר מאוניברסיטה בה לומדים אלפי תלמידים היא ההכרות האישית בין המרצים לסטודנטים. כאשר סטודנט עוזב את המכללה ומחפש עבודה הוא יכול לקבל המלצות אישיות גם מהמרצים שלו בתואר וכן להעזר בצוות מיומן המטפל בהכוונה תעסוקתית במכללות. התהליך במכללה הינו יותר אישי וממוקד קריירה, כולל עזרה בהכנת קורות החיים, ביצוע של סימולציות הכנה לראיונות, הרצאות מקצועיות המסייעות להיכנס לתחום ההייטק וביצוע ירידים ומפגשים עם חברות מובילות בתחום. 

לסיכום, מומלץ לבחון את תוצאות הלמ"ס הבוחנות את אחוז המועסקים בחברות הייטק לאחר שלמדו את התחום – "לא נמצא הבדל מובהק בין אוניברסיטאות למכללות אקדמיות במידת הקשר בין לימודים לתעסוקה בקרב אלה שלמדו מקצועות הייטק ומועסקים בהייטק".  הקשר שנמצא הוא בין 66.9% ללומדים באוניברסיטאות מול 63.9% ללומדים במכללות.

כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי
X
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים