072-3300504

הרבה מעבר: מהו תפקידו בפועל של שמאי מקרקעין?

עם התפתחות הנדל"ן בישראל, מקצועות מסורתיים שנעשו אפרוריים קיבלו גוון צבעוני משלהם. אחד המקצועות הינו שמאי מקרקעין שהפך בשנים האחרונות לאחד התחומים המבוקשים בשוק, כך שלא פלא שצעירים רבים פונים ללמוד את התחום ונחטפים לעבודה מיד עם קבלת ההסמכה.
יורם לימודים |

ריכזנו עבורכם 8 דברים שכדאי לדעת על המקצוע המבוקש והאפשרויות המוצעות בתום הלימודים

1. ביקוש חסר תקדים לשמאי מקרקעין 
שגשוג הנדל"ן בישראל גרם באופן טבעי לביקוש רב לשמאים. רק נציין כי תפקידו של שמאי אינו מסתיים רק בהערכות קרקעות ונכסים, אלא כולל תפקידים נוספים כמו הכנת דו"חות פיננסיים עבור חברות ציבוריות, עבודה שוטפת מול מחלקות הנדסה ובינוי בעיריות השונות בארץ ומול יזמים העוסקים בהתחדשות עירונית.
כיום השוק בישראל סובל ממחסור בשמאי מקרקעין, ישנן מספר סיבות לכך: צעירים רבים הולכים ללמוד עריכת דין, תכנות, מנהל עסקים וכו', ולכן שמאי מקרקעין נחשב כיום למקצוע מבוקש מאוד. רק בחודש מאי בשנת 2018 פרסמו משרד המשפטים בשיתוף משרד האוצר מכרז לאיתור 300 שמאים עבור נכסים בשווי 50 מיליארד שקל בשנה. הדרישה לשמאים נובעת בעיקר בשל הביקוש להערכת שווי קרקעות במסגרת התוכנית 'מחיר למשתכן', ובכן להערכות נכסים נוספים. אם כך, מי שישכיל היום ללמוד את התחום יוכל ליהנות מעבודה קבועה, יציבה ומתגמלת מאוד. 

2. מי זקוק לשירותיו של שמאי מקרקעין?
שימוש בשירותו של שמאי מקרקעין היא השקעה לטווח ארוך.. כיום גם משרדי ענק וגם אנשים פרטיים זקוקים לשירותיהם של שמאי מקרקעין, כדוגמת אדם המעוניין למכור נכס כגון קרקע, דירה, מפעל, משרד וכו'. גם משרדים ממשלתיים זקוקים לשמאים כמו מנהל מקרקעי ישראל, חברות הון סיכון, תאגידי נדל"ן ועוד.  

3. מהם תנאי הקבלה ללימודים?
לימודי שמאות מקרקעין מתאימים לבעלי תואר ראשון (גם שני) או למי שאין ברשותו עדיין תואר ומעוניין לשלב את המסלול ולהתמקצע בתחום חדש ומרתק, או לאנשים המעוניינים לבצע הסבה מקצועית לתחום נחשק. המסלול נמשך כשנתיים , לרוב כלימודי ערב או לימודים במסלול מכוון, ולכן ניתן לשלב אותם במהלך תואר. 

התנאים לקבלת רישיון שמאי מקרקעין ממשרד המשפטים הם:

- מעל גיל 23 (בבחינות הסופיות).
- אי רישום פלילי.
- עמידה בהצלחה בבחינות מועצת השמאים.
- תואר ראשון אשר מוכר על ידי המל"ג.
- סטודנט הנמצא לקראת תחילת לימודים לתואר ראשון.
- שנת התמחות אצל שמאי מקרקעין.

4. היכן ניתן לעבוד כשכיר בתום הלימודים?
לימודי שמאות מקרקעין הם לימודים פרקטיים אשר בסופם ניתן לעבוד כשכירים במגוון גופים אקסקלוסיביים וממשלתיים ואף ליהנות מתנאים מצוינים של עובדי מדינה. ניתן לעבוד במשרדי שמאים מובילים, בחברות הון סיכון, עיריות ומועצות מקומיות, בחברות ציבוריות, בבנקים, חברות נדל"ן, מנהל מקרקעי ישראל והרשימה עוד ארוכה.  

5. היכן ניתן לעבוד כעצמאי בתום הלימודים?
עבודה כעצמאים בתחום תאפשר לכם ליהנות מחופש תעסוקתי ללא בוס על הראש. כיום ישנם לא מעט חברות ומשרדים שאינם מעסיקים שמאים כעובדי חברה, אלא נעזרים בשמאים פרילנסרים לפרויקטים מסוימים, או נעזרים בשירותיהם בשעות עומס לצורך תגבור. משרדים אלה יכולים להיות חברות נדל"ן, סוכנויות תיווך, חברות ביטוח, חברות בנייה וכו'. 

6. התפקיד הקריטי והחיוני של שמאי בעסקת מקרקעין
אחד התפקידים העיקריים של שמאי מקרקעין הוא הערכת שווי נכסים וקרקעות לצרכי מגורים, מסחר, השקעה וכו'. כאשר מוכרים או קונים נכס, שמאי מקרקעין מסייע בתהליך המכירה ובודק את שוויו האמיתי. שירות זה חיוני לשני הצדדים, הן למוכר הנכס והן לרוכש. נקודת מבט נוספת היא הסיוע לעורך הדין בעסקת נדל"ן, שהרי בעזרת ההערכות אותן הוא מבצע, ביכולתו להדגיש נקודות מסוימות אשר עשויות להשפיע באופן משמעותי על ההיתכנות הכלכלית לעסקה.  

7. כמה מרוויח שמאי מקרקעין?
שכרם של שמאי מקרקעין מתגמל מאוד ויכול להגיע בקלות למשכורות של הייטקיסטים. אם תבחרו לעבוד כעצמאים במגוון משרדים מובילים, תוכלו להרוויח בתחילת הדרך, כלומר במהלך הסטאז' כ-6,000 שקל. במהלך הזמן תצברו ניסיון ותוכלו להגיע למשכורת מכובדת של 13 אלף שקלים ולאחר 5 שנים ל-20 אלף שקלים ואף יותר. אם תבחרו לעבוד כעצמאים, השמים הם הגבול.

8. איך בוחרים מוסד לימודים מקצועי? 
בעת בחירת מוסד לימודים יש לקחת בחשבון שני היבטים חשובים; צורת הלימוד והנוחות האישית של הסטודנט מבחינת הגעה פיזית למקום, שיעורים מקוונים, שעות הלימוד, שילוב הלימודים עם עבודה או תואר וכו'. ההיבט השני הוא ניסיון והיכרות של מוסד הלימודים עם שוק הנדל"ן ותכניות הלימוד המוצעות. כדאי לבדוק האם המוסד מעניק כלים פרקטיים ורלוונטיים אשר יאפשרו לעסוק בתחום מיד עם סיום הלימודים.

אל תוותרו על החלום! בואו ללמוד מקצוע מבוקש, מאתגר ומתגמל. לייעוץ ראשוני השאירו פרטים כאן.
אנחנו ניתן לך את כל
המידע שיחסוך לך
הרבה זמן וכסף!
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
אנחנו ניתן לך את כל המידע שיחסוך לך הרבה זמן וכסף!
השאר/י פרטים לייעוץ לימודים חינם!
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
  • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
  • לימודי תואר ראשון
  • הנדסאים
  • לימודי תואר שני
  • קורסים ולימודי תעודה
  • לימודים בחו"ל
  • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד