האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

בודק תוכנה - מה זה בכלל?

היכרות עם תפקידו של בודק תוכנה יכולה לשפוך אור על תעשיית ההייטק, על מאפייני המקצוע ועל העתיד הצפוי לה. לא יודעים מה קובע את איכות התוכנה שבה אתם משתמשים אבל רוצים להשתלב בתחום? המאמר הזה בשבילכם

יורם לימודים | 20-02-2019 12:09:18
תעשיות העוסקות בטכנולוגיה מתקדמת, או בקיצור "הייטק", דורשות אנשי מקצוע שמגיעים עם רקע, ידע וכלים להשתלב בעולם המחשוב, האלקטרוניקה, הביוטכנולוגיה ועוד. למרות שענפי המחשוב היו קיימים כבר משנות ה-60 של המאה הקודמת בהיקפים גדולים יחסית בארצות הברית, רק בשנות ה-80 וה-90 הפך המושג הייטק לשגור בפי כל. הסיבה העיקרית לכך היא כמובן הגידול העצום בשימוש באינטרנט ומספרן ההולך וצומח של יוזמות שמתבססות על רעיון בודד לתוכנה או חומרה. 

ישראל נחשבת למרכז הייטק בינלאומי ובמאי 2012 למשל היו כרבע מהחברות הנסחרות בבורסה לניירות ערך בתל אביב חברות הייטק. בנוסף, לחברות הטכנולוגיה המובילות בעולם יש מרכזי פיתוח בישראל וב-2016 ריכזו הערים תל אביב, רעננה והרצליה מספר של מעל 1,500 חברות הייטק שונות. 

אמנם קשה להצביע באופן חד משמעי על תפקידים שמשותפים לכל חברות ההייטק כי מדובר בתעשייה רחבה שמשתנה חדשות לבקרים, אך אפשר בכל זאת לסמן מספר עמדות מפתח. אחת העמדות האלו היא של בודק תוכנה. למעשה, ניתן לקחת את התפקיד של בודק התוכנה ולהשתמש בו כמדד למצב ההייטק בארץ ובעולם וכאינדיקציה למאפייני התחום בהשוואה לתעשיות אחרות.

צילום: pexels.com

כל תוכנה והבודק שעומד מאחוריה
במילים פשוטות ניתן לומר שבדיקת תוכנה היא תהליך שמבוצע על ידי חברות הייטק במטרה להעריך את איכותה של תוכנה מסוימת ועמידתה בדרישות שהוגדרו עבורה. כתוצאה מכך, בדיקת תוכנה היא חלק בלתי נפרד מתהליך הנדסת תוכנה והבטחת איכות תוכנה. יש המתייחסים לתפקידו של בודק תוכנה כמתווך בין מהנדס התוכנה לאדם שאחראי על הבטחת איכות התוכנה, אך כמובן שלמקצוע עצמו יש מאפיינים ייחודיים.

בדיקות תוכנה יכולות להתבצע באופן ידני או ממוכן. בודק תוכנה הוא מטבע הדברים עובד שהוכשר לכך על פי תכנית בדיקות מסודרת ומוסכמת ותפקידו לבצע בדיקה ידנית, לעומת בדיקות תוכנה שנעשות בצורה אוטומטית ועם מינימום התערבות אנושית. עם זאת, בודק תוכנה יכול להיות אחראי על הבדיקות הממוכנות. תחומי אחריותו במקרים אלה כוללים הגדרת סוג הבדיקה עבור המערכת האוטומטית, פיקוח אחר הבדיקה והממצאים, ביצוע התאמות ושינויים בהגדרת מטרות הבדיקה וכן הלאה.

עוד דרך לסווג את תפקידו של בודק תוכנה היא לפי אופי הבנת המערכת ורמת הירידה לפרטים. כאן ניתן לראות הבדלים בין מה שמכונה "בדיקת קופסה לבנה", "בדיקת קופסה שחורה" ו"בדיקת קופסה אפורה". בדיקות קופסה לבנה מתבססות על הכרת קוד המקור ונתיבי הזרימה הפוטנציאליים שיוצאים ממנו, לעומת בדיקת קופסה שחורה שבה הבודק לא מכיר את המבנה הפנימי של המערכת ומבסס את ממצאיו על הפלט בלבד ובהתאם לתכנון מוקדם. מנגד, בדיקת קופסה אפורה מכירה במבנה הפנימי של המערכת אך משתמשת בו בשביל לבצע בדיקות בסגנון הקופסה השחורה.

אין באמת צורך להתעמק בפרטים הטכניים בעבודתו של בודק תוכנה, כי אפילו מסקירה שטחית ניתן להבין את חשיבותו עבור חברות הייטק בפרט והתעשייה בכלל. כל תוכנה שמוכרת לנו היא תוצר של פרויקט שמתוכנן על פי מתודולוגיות שונות ואמור להתכתב עם חומרה, כאשר בין לבין עלולות להופיע שורה ארוכה של תקלות. הבודק הוא אם כן איש מפתח בשיפור התוכנות הקיימות ובמניעת בזבוז משאבים עבור כל הגורמים המעורבים בתהליך.

כמה באמת מרוויחים בהייטק?
קורס לבדיקות תוכנה יכול לפתוח דלת לקריירה מספקת ומתגמלת בענף ההייטק. נכון להיום דרישות הקבלה נמוכות ביחס לתחומים אחרים כי הביקוש עולה על ההיצע, ולכן ניתן  להתקבל לתפקיד על בסיס קורס ייעודי, ממוצע ציונים בסיסי וראיון קבלה. 

מבחינת רמות שכר, בוגרי קורס עם ותק של עד חמש שנים מרוויחים 7,000-9,000 ש"ח, בעוד לאחר 5 שנים השכר מזנק לטווח של 9,500-12,000 ש"ח. מהנדסי QA שהם גם בוגרי תואר אקדמי מרוויחים ללא ניסיון 7,500-11,000 ש"ח ועם ניסיון של 5 שנים הם כבר מגיעים לשכר ממוצע של 11,000-16,000 ש"ח בחודש.

כאן המקום להזכיר שתנאי ההעסקה הקורצים בהייטק לא קשורים רק למשכורות הגבוהות. זו סביבת עבודה דינאמית, צעירה ותזזיתית שבה יש כל הזמן הזדמנויות חדשות לפתח רעיונות עצמאיים. נכון להיום מדובר בתעשייה היחידה שמעודדת את העובדים לקחת חלק בתהליכי הפיתוח של המעסיקים והחברות, מתוך הבנה שלעיתים הרעיונות הטובים ביותר מגיעים מהשטח. לבודק תוכנה יש בהקשר הזה יתרון משמעותי, כי הוא מעורב בשלבי המפתח של הפרויקט ויש לו גישה ישירה למקבלי ההחלטות.

העתיד של ענף ההייטק צפוי להדגיש עוד יותר את חשיבותו של תהליך בדיקות התוכנה. אף חברה לא מוכנה לסכן את המוניטין וההשקעות שלה בתוכנות לא מספיק מאובטחות, לכן העסקת הבודקים עומדת בראש סדר העדיפויות. זו בשורה מעודדת עבור מי שרוצה להשתלב בתחום ולקחת חלק בהצלחה.

כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי