האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

אוניברסיטת חיפה: קבלה למשפטים על סמך מבחן

אוניברסיטת חיפה משנה את כללי את המשחק ומאפשרת למועמדים ללימודי משפטים להתקבל לתואר על סמך מבחן קבלה. המהלך החדש יכנס לתוקף כבר בשנת הלימודים הקרובה

27-05-2014 11:42:00

אוניברסיטת חיפה משנה את חוקי המשחק ומוכנה לקבל מועמדים ללימודי משפטים שלא רק על סמך ציוני הפסיכומטרי, אלא על בסיס מבחן מעבר לפקולטה. הבחינה תיערך בקרב מועמדים אשר קרובים לסף הקבלה הרשמי עם דגש על יכולת חשיבה משפטית.

השינוי בשיטת הקבלה יעניק למועמדי הפקולטה הזדמנות שנייה במידה ושקלול ממוצע הבגרות והבחינה הפסיכומטרית שלהם אינו עובר את סף הקבלה.

"רק מי שציוני הבגרות והפסיכומטרי שלו טובים יוכל לגשת למבחן ההתאמה. אבל במקום לקבוע נקודה אחת שמעליה המועמד מתקבל ומתחתיה הוא נדחה, אנחנו קובעים טווח של ציונים, שמעליו המועמד או המועמדת מתקבלים, מתחתיו הם נדחים ובתוך הטווח הם מקבלים הזדמנות להוכיח עצמם במבחן ההתאמה", מוסיף, סגן דיקן הפקולטה למשפטים, פרופ' אורן גזל אייל.

פרופ' גזל מסביר כי השינוי הגיע בעקבות הפיילוט שביצע במהלך שנה שעברה, "בדקנו את הסטודנטים שהגיעו עם נתונים התחלתיים גבוהים ואת הציונים הרציפים שלהם במהלך השנה. מצאנו כי אכן קיים קשר אך הוא אינו מספיק חזק.

"נמצאו גם סטודנטים עם סכם גבוה שההצלחה שלהם בלימודים הייתה נמוכה. בנוסף נראה כי ההצלחה במבחן הקבלה המקדים, מנבאת ממוצע ציונים גבוה יותר במהלך שנת הלימודים הראשונה".

המהלך החדש יכנס לתוקף לקראת שנת הלימודים תשע"ה וכן לבחינה נקבעו שני מועדים. למועד הראשון של הבחינה אשר יתקיים ב-1 ליוני נרשמו כבר כארבעים מועמדים.

פרופסור גזל מאמין כי ציון הפסיכומטרי איננו הכלי היחידי להערכת המועמדים, "הפסיכומטרי והבגרות לא חזו טוב מספיק את יכולותיהם של הסטודנטים. בסופו של יום, לימודי משפטים שונים מלימודי כלכלה, מחשבים הנדסה או שפות וציון הקבלה של הפסיכומטרי לא עושה הבחנה בין התחומים השונים".

לדבריו, מטרת המבחן היא לא להחליף או לבטל את הפסיכומטרי, אלא לתת הזדמנות נוספת לאותם סטודנטים מתנדנדים, כאלה שהציונים שלהם מתקרבים לסכם.

"הכוונה שלי במהלך זה הייתה לעלות את רמת הסטודנטים ולבצע מיון טוב יותר, לאפשר לסטודנטים נוספים שלא היו מתקבלים לנסות ולהוכיח את עצמם ולקלוט את מי שיהיו המשפטנים הטובים ביותר.

"לשם כך עלינו לבחון אם הם צפויים להיות המשפטנים הטובים ביותר, ולא להסתפק בהערכה כללית של ציון הפסיכומטרי שלהם", מסביר פרופסור גזל.

יש לציין כי מועמד בעל סכם מספיק גבוה עבור ללימודי משפטים, לא יצטרך לעבור את הבחינה.

הבחינה שתיתן לך הזדמנות שניה (צ'- sutterstock)
הבחינה שתיתן לך הזדמנות שניה (צ'- sutterstock)
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי