072-3300504

איך מתמודדים עם היריון בתואר ראשון?

להגיש עבודות בזמן, לקרוא את כל המאמרים, לא להיעדר משיעורים ולהצטיין בכל המבחנים, נשמע לכם מוכר? תוסיפו לזה היריון ונראה אם הייתם מצליחים לסיים את התואר הראשון בהצלחה

גל יונגר | 21-05-2014 17:10:00

הצלחה בתואר הראשון הוא משהו שכולם רוצים לחוות. בין אם בחרת תואר באדריכלות, זואולוגיה, עבודה סוציאלית או עיצוב גרפי. אך איך ניתן להתמודד עם לימודי התואר הראשון במצב בו נכנסת להיריון?

לפני כמספר שבועות הגישה חברת הכנסת מיכל רוזין (מרצ) בשיתוף התאחדות הסטודנטים הצעה לשינוי חוק זכויות הסטודנט, בבקשה להאריך את זמן ההיעדרות הסטודנטיות בהיריון לשישה שבועות.

כיום, החוק מזכה סטודנטיות הריונות או אחרי לידה, בחודש חופשה. הטענה היא על רקע תיקון האפליה המובנית בין גברים לנשים, וכך כשם שמאשרים היעדרות בלתי מוגבלת לגברים היוצאים למילואים, כך גם יש להתייחס לנשים בהיריון ולשים סוף לאפליה המגדרית.

בינתיים, הסטודנטיות ההריוניות נאלצות להתמודד עם המצב הנוכחי. איך מסתדרים והאם זה פוגע בסיכויים לסיים את התואר בהצלחה?

שוב מתחיל השיעור?
שוב מתחיל השיעור?

"יום לימודים ארוך זה הדבר הכי קשה"
אודליה (27), בוגרת תואר ראשון במדעי החברה באוניברסיטת בר אילן, נכנסה להריון במהלך השנה ראשונה של הלימודים. היא מסבירה כי על אף החשש להיכנס להיריון במהלך התואר, המקרה שלה היה קצת שונה, "זה היריון שהתחיל בעזרת תהליך ארוך של טיפולי פוריות, ברגע שבישרו לי שאני בהיריון לא חשבתי על כלום. כמובן שהיו לי חששות על איך אני אסתדר במהלך התואר, אבל החלטתי שאני אסיים אותו ויהי מה".

וכך, כמו כל אישה בהיריון, חוותה אודליה, כסטודנטית מן המניין, קשיים לא פשוטים עד לרגע הלידה, "יום לימודים ארוך היה הדבר הכי קשה במהלך השבוע. את יותר עייפה, יותר חלשה ופשוט אין לך כוח. כל מה שרציתי היה להרים את הרגליים ולשכב. בנוסף כל שיעור מתקיים בבניין אחר וההליכה בין הבניינים הייתה לי ארוכה. בחצי שעה הייתה צריכה להספיק לאכול, להתפנות, ללכת לשיעור הבא ולהתכונן אליו.

נתקלתי בכיתות שלא היה לי כיסא ראוי לשבת עליו ובנושא הבחילות באוטובוס לאוניברסיטה, זה משהו שאני אפילו לא יכולה לתאר".

לדבריה של אודליה ההיריון הוא החלק הקל בסיפור הזה, "אם חשבתי שהיה לי קשה בהיריון, ההתמודדות האמיתית הגיעה אחרי הלידה. מאחר ובחרתי להניק במשך חצי שנה, הייתי צריכה להקפיד לאכול מסודר ולישון כמו שצריך.

"זה נכון שתינוק בחודשים הראשונים עסוק בעיקר בלאכול ולישון אך זה ממש לא נגמר בזה. בשבוע שבו הייתי צריכה להגיש סמינריונים וללמוד למבחנים הרגשתי שמדובר במשימה בלתי אפשרית, פתחתי פער לימודי שהייתי חייבת להשלים והייתי במצב של מרדף.

"במשך כל היום דאגתי לטפל בילד ובערב הייתי יושבת ללמוד לבחינה עד לפנות בוקר. כדי להישאר ערנית הייתי מתקלחת ושותה הרבה קפה וישר הולכת למבחן".

ליום לימודים ארוך צריך להתכונן בהתאם
ליום לימודים ארוך צריך להתכונן בהתאם

ילדים זה שמחה
במקרה של תמר (30), סטודנטית לתואר ראשון לחינוך יצירתי במכללת סמינר הקיבוצים, הבשורה שקיבלה במהלך שנה שלישית הפתיעה אותה בענק, "לא חששתי להיכנס להיריון, תמיד הייתי בגישה של 'אף פעם לא יהיה זמן מתאים' להיכנס להיריון, בו אשב רגל על רגל ואוכל להביא ילד לעולם, יחד עם זאת גם לא ציפיתי שיהיו לי תאומות. נכנסתי להיריון מאוד מהר והעובדה שהיו לי תאומות זהות גרמה להיריון שלי להיות מקוצר. בנוסף הוא היה מלווה בהרבה מאוד מעקבים ובדיקות".

בנוגע לקשיים במהלך התואר מסבירה תמר כי נתקלה בקורס אחד ספציפי אותו הייתה צריכה לבצע מהתחלה, "מאחר והיו לי בדיקות קבועות שהתבצעו פעם בשבועיים, זה תמיד נפל על אותו קורס. המרצה לא קיבל זאת ונאלצתי להשלים את הקורס אחרי הלידה. בנוסף העייפות המצטברת הורגשה במהלך השיעורים, זה לא הכי נוח לשבת בכיסא סטודנט בחודש שישי עם תאומות בבטן".

אך למרות הקשיים בהם נתקלה תמר, היא גם נזכרת בהתחשבות הרבה שקיבלה מצד הסמינר, "לקחתי קורס שהתקיים בקומה שלישית, אך במתחם לא הייתה מעלית. לבקשתי העבירו אותו בחודשים המתקדמים שלי בהריון לקומה ראשונה. היו גם מרצים ספציפיים שהייתי מאחרת להם לשיעור בגלל בדיקות, אך הם קיבלו את זה בהבנה".

תמר מסבירה כי לאחר הלידה, אחת מהתאומות נשארה בבית החולים למעקב. בעקבות זה החופשה שלה מהלימודים התארכה. "ההורים שלי ושל בעלי תמכו וסייעו בזמן שחזרתי ללימודים. החזרה שלי יצאה בדיוק על בחינות הסיום והעבודות, אך לא הייתה כל כך עמוסה כי התבקשתי להגיע פעם אחת בשבוע".

הפתעה כפולה
הפתעה כפולה

קחי פסק זמן
בניגוד למרדפים סביב השעון של אודליה, רחל (29), בוגרת תואר ראשון לעיצוב גרפי במכון הטכנולוגי HIT בחולון, בחרה להתמודד עם ההיריון במהלך התואר, בדרך אחרת, "בגלל שבחרתי ללמוד תואר מאוד תובעני ואינטנסיבי עם מצגות והגשות בשוטף, אסור היה לי ללכת אחורה ולצבור פערים בתואר. החלטתי כי ברגע שבו אלד, אצא לחופשה של שנה בה אוכל לגדל את הבת שלי ולהגיע למספר קורסים בשעות הבוקר עם עזרה מבעלי ומההורים".

רחל מספרת כי רק בעזרת פיצול התואר, עם ההפסקה הארוכה שלקחה, הצליחה לסיים אותו כמו שרצתה, "הנוכחות שלי בלימודים הייתה מצומצמת, המשכתי להגיע למספר קורסים בשעות הבוקר על מנת שבהמשך לא יהיה לי עומס רציני וכך גם הצלחתי לסיים את העבודות הנדרשות באותם קורסים.

"פיצול התואר היה כרוך בעלות כספית אך לבסוף זה השתלם לי. הלמידה והעשייה עד שעות הקטנות של הלילה, עם תינוקת בת חודש הוא דבר בלתי אפשרי" מסבירה רחל.

אנחנו ניתן לך את כל
המידע שיחסוך לך
הרבה זמן וכסף!
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
  • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
  • לימודי תואר ראשון
  • הנדסאים
  • לימודי תואר שני
  • קורסים ולימודי תעודה
  • לימודים בחו"ל
  • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד