072-3300504

למה ללמוד לימודי תואר ראשון בתקשורת?

לפני פחות מעשור לימודי תקשורת היה אחד מהתחומים הכי מבוקשים באקדמיה, עם רף כניסה גבוה ודרישות על גבול לימודי הרפואה. מאז, תחום התקשורת השתנה והתחיל לגסוס וכולם גילו שזה הרבה פחות זוהר - האם עדיין יש ביקוש ללימודי התחום?

גל יונגר | 25-03-2014 10:42:00

פעם כולם רצו ללמוד תקשורת. התחום היה נראה זוהר ונוצץ מבחוץ וכולם דמיינו את עצמם יושבים במערכות העיתונים וכותבים כתבות שישנו את העולם.

עם השנים, ובעיקר מאז שהאינטרנט הפך לאחד הדברים המרכזיים בחיים, גם התקשורת הקלאסית השתנתה וכולם התחילו לדבר על הניו-מדיה - התקשורת הדיגיטלית. רק שבעולם הדיגיטלי, כולם יכולים להיות כתבים-עורכים-בעלי טורי דעה, ואף אחד כבר לא ממש קונה עיתונים. ועם הזמן התחום התחיל לגסוס ואיתו הביקוש ללימודים.

מנתוני "מדד יורם לימודים", המבוסס על מידת ההתעניינות בתחומי לימודים, עולה כי בשנים האחרונות, הביקוש הקיים למקצועות התקשורת נמצא במגמת ירידה בהשוואה לביקוש בשנים עברו.

לצד הירידה בביקוש ולצד הגידול שחל במספר המוסדות האקדמיים המלמדים את התחום, החל רף הקבלה לרדת בהתאמה. אם בשנות התשעים המאוחרות תנאי הקבלה אל התואר הנכסף היו זהים לתואר במשפטים או פסיכולוגיה, כיום כללי המשחק השתנו וקל יותר להתקבל ללימודים בתחום. אבל האם צעירים בכלל רוצים לפנות אל תחום שלא רואים בו אופק?

אודי הירש, משנה לעורך הראשי באתר וואלה!, בעל תואר ראשון בתקשורת ומדעי המדינה מאוניברסיטת תל אביב, מאמין כי למרות נקודת השפל הנוכחית, אם נדבקת בחיידק העיתונאי, אתה תנצח. "אני לא בטוח שהלימודים שלי בחוג לתקשורת הם אלה שעזרו לי או הכשירו אותי לעבודה כעיתונאי, מכיוון שלא היה מדובר בתואר מעשי", מסביר הירש.

עד מתי נוכל לקרוא עיתון?
עד מתי נוכל לקרוא עיתון?

זו אולי טעות, אבל היום אין תחום בטוח
"יש ירידה בביקוש של עיתונאים המשתייכים לעיתונות קלאסית, כל אחד הופך לצלם ומביא תמונות מן השטח, הופך לעיתונאי ומביע דעה ברשתות החברתיות ללא כל יכולת כתיבה, אלה הם הדברים שמובילים לדעיכת התקשורת. יחד עם הבעלות הפרטית והעובדה שרוצים לשלם פחות, המצב נראה כך". מסביר עומר בן רובי, סגן ראש מחלקת התוכניות של גלי צה"ל, מרצה ועיתונאי.

אז למה בכל זאת ללכת וללמוד תקשורת? לדברי בן רובי, "אם אתה רוצה להתפרנס מתקשורת - זה כמעט בלתי אפשרי. אם אתה רוצה לשנות את העולם ולהשפיע - זה גבולי אך שווה את המאמץ ואם אתה רוצה להיות מפורסם - לך להופיע בתכנית ריאליטי, לא צריך ללמוד תקשורת בשביל זה".

ירידה בביקוש העיתונאי הקלאסי
ירידה בביקוש העיתונאי הקלאסי

"מה שדועך זה המדיום ולא המקצוע"
בעניין הסוגיה הנצחית שמלווה אותנו עוד מימי הוידיאו שהרג את הרדיו, גם במקרה הזה הטכנולוגיה מהווה איום ממשי על תעשיית הפרינט הוותיקה. ד"ר יובל דרור, ראש מסלול תקשורת דיגיטלית במסלול האקדמי המכללה למנהל, מצביע על מגמת דעיכה בעיתונות הכתובה ומסביר כי, "כמעט בכל העולם, בייחוד בארצות הברית, אלפי עיתונאי פרינט מפוטרים, עיתונים ישנים נסגרים והכיוון הוא מעבר לדיגיטל. אני לא יודע אם היא תמות מחר, או בעוד עשרים שנה, אבל היא בתהליך גסיסה".

דרור מאשר כי תעשיית העיתונות המודפסת אכן במשבר, אך אינו מסכים עם הקביעה כי תחום העיתונות נמצא בדעיכה, "מה שדועך זה המדיום ולא המקצוע. הצורך בעיתונות וחדשות תמיד יהיה קיים - זה צורך חברתי, אנושי ונצחי. אנחנו נמצאים בתקופת מעבר המלווה בקורבנות, הקורבן בימינו הוא עיתון 'מעריב'. אני מאמין כי הישועה תגיע מעולם הדיגיטל. במשך 500 שנה מודל העיתונות לא השתנה, אבל אין ברירה, העולם התקדם לדיגיטל והוא זונח את הפרינט".

הטכנולוגיה מאיימת על הפרינט
הטכנולוגיה מאיימת על הפרינט

התחום השתנה, אבל הלימודים עדיין רלוונטיים
משה שלונסקי, מנהל התקשורת היישומית במכללה האקדמית עמק יזרעאל ומי שהיה מפקד גלי צה"ל בעבר, מוכן להודות כי בכל חוגי התקשורת בארץ נרשמה ירידה בביקוש לתואר ראשון בתקשורת ואף מוצא קשר ישיר לדעיכת הפרינט, "התקשורת עוברת תהליך של מהפך שבתוכה נכלל גם תחום הפרינט, אך הוא חלק מאוד קטן מהעניין".

אז למה כדאי ללכת וללמוד תואר ראשון בתקשורת למרות המצב הקיים? לדברי דרור, "קיימת אי הבנה בסיסית לגבי השאלה מה זה לימודי תקשורת. אני חושב שאי ההבנה הזו נובעת בחלקה מאנשי תקשורת שלמדו עיתונאות. הם רואים בלימודי תקשורת כדבר שמכשיר את הסטודנטים לעשות את מה שהם עושים ומצמצמים את המשוואה לתחום זה בלבד, אבל זה לא ככה".

גם ראש החוג לתקשורת באוניברסיטת תל אביב, פרופ' נורית גוטמן, סבורה שלימודי התקשורת הם עדיין תחום לימודים ראוי ללמידה אקדמית. "עולם התקשורת הוא תחום מאוד רחב והעיתונות היא אכן חלק מלימודי תקשורת, אך היא לא התחום המרכזי, להיפך אין משבר בתחום התקשורת, אלא צמיחה מתמדת".

לדברי גוטמן, "אם נסתכל במחלקות של לימודי התקשורת בחו"ל נוכל למצוא הרבה תחומים משולבים כמו תקשורת ותרבות, תקשורת דיגיטלית, תקשורת ובריאות וכדומה".

"הצורך בעיתונאי הקיים השתנה והחיפוש היום הוא אחר העיתונאי הרב תחומי", מסביר דרור, "איש התקשורת צריך להכיר ולדעת את השפה בכל הפלטפורמות השונות וכך גם אנשי התוכן והטלוויזיה, עליהם להיות רב תחומיים גם הוותיקים מבניהם".

ובסופו של דבר, כל מי שמתעסק בתקשורת יגיד לכם כי זהו חיידק שקשה מאוד להשתחרר ממנו, אפילו אם נורות האזהרה מהבהבות ללא הפסקה. "אם הייתי אלון גל, אולי הייתי אומר לסטודנטים שהם עושים טעות גדולה, אך מצד שני מי אמר שבכלכלה או בראיית חשבון ההצלחה בטוחה? היום אין תחום שהוא בטוח", מסכם הירש.

כתיבה היא כבר לא התחום היחידי, לימודי תקשורת
כתיבה היא כבר לא התחום היחידי, לימודי תקשורת
אנחנו ניתן לך את כל
המידע שיחסוך לך
הרבה זמן וכסף!
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
  • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
  • לימודי תואר ראשון
  • הנדסאים
  • לימודי תואר שני
  • קורסים ולימודי תעודה
  • לימודים בחו"ל
  • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד