האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

ללמוד כל הדרך אל הסטארט אפ

לא מעט סטודנטים בוחרים להשתמש באקדמיה כקרש קפיצה אל עולם הסטארט אפ שתמיד חלמו עליו. אז איך ממנפים את התואר ומצליחים להקים חברה?

02-03-2014 11:59:00

זו לא תהיה הגזמה לטעון כי מדינת ישראל הינה אחת ממעצמות ההיי-טק העולמיות. בדירוג שערך ירחון Wired נמצאת ישראל במקום הרביעי מבין מרכזי ההיי-טק בעולם. את ההתחלה בעולם ההיי-טק עושים רבים כבר בשלבים המוקדמים של החיים, איפשהו בין הצבא לתואר הראשון.

חלק מהסטארט אפיסטים הצעירים בוחרים לצאת לדרך כבר במהלך הלימודים, בעודם סטודנטים. מצד אחד, חוסכים זמן, מצד שני זה לא פשוט להתחיל להיות יזם בין כל המבחנים והסמינרים. אז איך עושים את זה?

רעיון לסטארט אפ בזמן הלימודים (צ'- ShutterStock)
רעיון לסטארט אפ בזמן הלימודים (צ'- ShutterStock)

הקמפוס מעודד יזמות
תקופת הלימודים האינטנסיבית יכולה להיות תקופה הנהדרת והטובה ביותר לפיתוח העסקים. סיוון ויזר (25) לומדת כלכלה וקיימות במרכז הבינתחומי. במקביל לתואר ניסתה ויזר להקים עם חברייה מיזם הקשור לתחום הדיור כאשר בעיות רגולוציה מנעו מהם לקדם את הרעיון.

תהליך הקמת הסטארט אפ יכול להיות ארוך ומייגע, אך ויזר מדרבנת "אפשר להקים סטארט אפ בזמן הלימודים, זה קשה אבל אפשרי. הקמפוס מעודד אותך, נותן לך כלים ומחזק את הרצון ליזום". למרות שהפעם הראשונה לא הצליחה, לויזר רעיונות רבים והיא מאמינה שזה תחום שהיא תתמיד ותצליח בו.

תוסיפו לההתחייבויות הרבות שיש לסטודנטים, הקמת משפחה וגידול ילד, ותקבלו את המצב בו נמצא היזם אורי אנזלביץ (37) הלומד הנדסת תעשייה וניהול ברופין.

בימים אלו מפתח אנזלביץ סטארט-אפ הקשור לתחום התרומות החברתיות ומסביר "זה הכל עניין של חשיבה נכונה, של ניהול זמן ותיעדוף". לדבריו, היתרונות בהקמת סטארט אפ בזמן הלימודים הן בכך "שכאשר אתה נמצא בתקופה האקדמאית, אתה נמצא בחממה המעניקה לך תמיכה וכלים מסודרים. הלימודים מפתחים את המחשבה ואת יכולות הלמידה".

סיוון ויזר, "הקמפוס מחזק את הרצון ליזום" (צ'- דור צור)
סיוון ויזר, "הקמפוס מחזק את הרצון ליזום" (צ'- דור צור)

לימודים, יזמות והזמן שבינהם
סטודנטים, מדרך הטבע הם אנשים עסוקים מאוד. אך בין השקידה למבחנים, החריצות וההתמדה קחו לכם שנייה לנשום ולראות כיצד ניתן לשלב בין השניים ולנהל את הזמן כראוי.

אלדד ארנון (27) מצא את עצמו פותח עסק בעודו לומד כלכלה ותקשורת באוניברסיטת תל אביב. ארנון הצטרף לקורס יזמות BEE במרכז היזמות במוסד, המלווה יזמים צעירים החל משלב הרעיון ועד הגשמתו לכדי הקמת סטארט-אפ. "התחלקנו לקבוצות, הקבוצה שלנו הגתה רעיון וביחד יצאנו לדרך חדשה של מיזם עסקי", מספר ארנון. למרות הלימודים העמוסים, הקמת הסטארט אפ לא היוותה אבן נגף עבורם "כל כך אהבנו את הרעיון ששמנו אותו בראש מעיינינו. הלימודים לא היוו בעיה".

וכך היה, ארנון ושותפיו הקימו פלטפורמה חדשנית בשם Doorbellz המספקת מענה לצרכי דיירים המתגוררים בבנייני מגורים רבי קומות ולחברות הניהול או ועדי הבתים שמנהלים את הבניין.

בן קלסקי (30) לומד תקשורת אינטראקטיבית במכון אבני וכיום עובד על פיתוח רעיון הקשור לעולם הוידאו. קלסקי מאמין שאפשר להקים מיזם במקביל ללימודים ובימים אלו ממש מנצל זאת לטובתו "זה קשה אבל אני לוקח את הלימודים ומשתמש בזה בתור מנוף. אני כרגע בשלבי גיוס צוות, יש לי הזדמנות לעשות את שניהם ביחד" משתף.

אלדד ארנון, "הלימודים לא היוו בעיה" (צילום עצמי)
אלדד ארנון, "הלימודים לא היוו בעיה" (צילום עצמי)

רעיון מוצלח, מהו?
כל יזם רוצה למצוא את הסטארט אפ הבא שישנה את העולם, אך הדרך היא לא תמיד קלה. כדי להניע את התהליך עליכם להתמקד במציאת רעיון ראשוני, אולם שאלת המפתח היא מאיפה מגיע רעיון מוצלח?

לירן פרוינד (27, כלכלה ולוגיסטיקה בבר אילן) הקים בשותפות עם תמיר וימן את האתר EZ100, אתר מקצועי ללימודים אקדמאיים באינטרנט. הרעיון הגיע כאשר הוא ראה שיש סרטוני וידאו ללימוד כלכלה באינטרנט ורצה להרים כזה בחשבונאות "הפורמט ממש טוב, נח ללמוד ככה כי זה בגובה העיניים, אז החלטנו להרים את זה בחשבונאות" מספר פרוינד.

למעשה, השניים עלו על חוסר בשוק והחליטו ליצור אתר שיעזור להם ולסובבים אותם. תוך חצי שנה הם העלו את האתר לאויר ולפני כחצי שנה הצליחו למכור את העסק שלהם ולייצר רווח.

רוצים לפתח סטארט אפ? טיפים להצלחה
אם החלטתם שאתם לוקחים את עצמכם בידיים ומתחילים ליזום, קבלו כמה טיפים של מומחים בתחום.

הטיפים של עמוס אבנר (29), מנהל הכשרות במרכז היזמות של אוניברסיטת תל אביב:

* "אין באמת רעיונות מקוריים, כולם כבר חשבו על הכל. החוכמה וההבדל זה להוכיח שאתה מסוגל לעשות את זה יותר טוב מאחרים.
* יזמות אף פעם לא עושים לבד, תמיד עושים בצוות.
* חפשו שותפים שיותר טובים ממכם לפחות במשהו אחד".

הטיפים של ספיר הרשקוביץ (28), מנכ"לית חברת השמה BAPP:

* "רעיון יכול להגיע מרצון לשפר משהו קיים, משיחת חולין בזמן הלימודים ולפעמים כפתרון לבעיה שמציקה לך באופן אישי או לסובבים אותך.
* נצלו את העובדה שאתם במוסד אקדמי. אתם משתתפים בשיחות לימודיות מעשירות ונמצאים בסביבה סטודנטיאלית פורייה שמננה יכול להיוולד הרעיון.
* הקיפו את עצמכם באנשים שעברו את התהליך ולכו לכנסים והרצאות בתחום.
* חפשו ארגונים שיתמכו ויעזרו לכם, כמו 'קרן שמש' המעודדת יזמים צעירים בחינם".

הטיפים האלו יכולים לקחת אתכם רחוק (צ'- ShutterStock)
הטיפים האלו יכולים לקחת אתכם רחוק (צ'- ShutterStock)
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי