072-3300504

פותחים שנה - יוצאים מהבית של ההורים

יש מי שהחיים במעונות נראים להם כמו אחיו הבוגר של הבסיס הסגור בצבא ויש מי שמאמינים שזו התמצית הטהורה של החיים הסטודנטיאליים. אז איך זה באמת מרגיש לגור במעונות הסטודנטים?

טל רבינובסקי | 11-10-2010 09:59:00

לפני שנים, כשהייתי נער, ברנדון, ברנדה וקלי סיימו את הלימודים בווסט בברלי היי (התיכון שבו למדו. תוספת זו מובאת למי שנולד בשנות ה-90 ולא ראה את סדרת הקאלט המקורית "בברלי הילס 90210"), והחליטו שהם הולכים ללמוד בקולג' היוקרתי בלוס אנג'לס הנוצצת. כחלק מהחוויה הם בחרו לגור במעונות ולהיות חלק מבתי האחווה המוזרים שמאפיינים את הנוף הסטודנטיאלי בארה"ב. או אז אמרתי לעצמי: 'כשאני אהיה סטודנט, זה מה שאעשה!'. בפועל זה לא קרה. בישראל הקטנה אין בתי אחווה, אבל מעונות, יש. לכל אוניברסיטה בארץ יש מבני מעונות וכך גם לרוב המכללות, מה שמספק לאלו לגרים בהם חוויות ייחודיות לטוב ולרע.

גילאל, סיים זה עתה את התואר השני במדעי המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים, במהלכם התגורר שש שנים במעונות, "אני דייר מתמיד במעונות. גם עבדתי שם. הייתי מתרגל בתור הג'וב העיקרי ועבדתי גם בתור פקיד תורן שנמצא משעה 17:00 עד 12 בלילה ובשישי ושבת ומטפל בכל מיני בעיות חירום של סטודנטים".

במקרה של גילאל נוחות הייתה הסיבה העיקרית להשתקעות בהר הצופים: עבודה ולימודים. עם זאת, זו לא היתה בהכרח הבחירה הזולה. לדבריו, בעוד שמחיר חדר בדירת שני שותפים במעונות 'אידלסון' בגבעה הצרפתית עולה 1,400 ש"ח, ישנן דירות דומות במחיר של 1,000 ש"ח בלבד.

כחלק מתפקידו במעונות זכה לעיתים גילאל לשיחות טלפון מפתיעות שחרגו מהסמכויות שלו, "אתה מקבל שיחות מנערות במצוקה של 'יש לי ג'וק בדירה ואני חייבת שמישהו יבוא להרוג לי אותו' או דברים בסגנון. הייתה פעם אחת שהקפיצו אותי על איזה צרצר שהרעיש לכל הבניין ואף אחד לא יכול היה יכול למצוא אותו כי הוא היה נעול בתוך מקלט. אני לא מחסל ג'וקים ולא הורג עכברים ".

לא כמו בטלוויזיה. בברלי הילס
לא כמו בטלוויזיה. בברלי הילס

ירושלים: הרבה כסף על מוניות לעיר
אבל לא כל תושבי הר הצופים מספרים אנקדוטות משמחות על שהותם במעונות, "זו לא אווירה של קולג' אמריקאי, כל אחד חי עם עצמו ועם החברים שלו". מסבירה טלי, סטודנטית למשפטים, שהחליטה אחרי שנתיים ב'אידלסון' לעבור למרכז העיר בשל חוויות רעות.

"לתושבים מעיסאוויה לידינו אסור לשתות בכפר שלהם אז הם מגיעים להר הצופים לשתות ומציקים לסטודנטיות. כשאני אומרת שיש הצקות והטרדות זה לא משהו בלילה פעם ב, זה משהו יום-יומי. בחורה לא יכולה להסתובב בהר הצופים באזור של המעונות בלי שיש לה צפצופים ובלי שיש לה שריקות וזה משהו בלתי נסבל, זה הערות ויש גם יריקות, וגם זה קרה לי. בחורה מרגישה שהיא כלואה כי אי אפשר להסתובב בחוץ, וזו הייתה אחת מהסיבות שרציתי לעבור מפה".

"זה לא באמת להיות בירושלים, לעיר זה מוניות וזה כסף, אז כבר עדיף לגור בעיר", מסכמת טלי בזמן שהיא מסדרת את הדירה החדשה שלה שנמצאת מעל המדרחוב במרכז העיר. בדירה הן שתי שותפות, "זה 3,350 לשתינו, אבל יש לנו גם את המענק לסטודנטים למי שגר בעיר, שמוריד בערך 300 שקל בחודש. אני לא מבינה למה לא עשיתי את זה קודם. אחרי שנה אין שום סיבה הגיונית להישאר שם". מהבחינה הכלכלית הפער בשביל טלי לא גדול ואפילו משתווה בין המגורים במעונות לחיים החדשים במרכז העיר.

מעונות כפר הסטודנטים. העברית
מעונות כפר הסטודנטים. העברית

חיפה: חוגגים כריסמס וחנוכה ביחד
איברהים אבו דאלו סיים תואר הראשון במדע המדינה וסוציולוגיה בירושלים, שם שכר דירה קרוב לבית הוריו, לאחר שסיים את התואר הוא עבר לחיפה והתחיל תואר ראשון נוסף במשפטים, והחליט לשנות גישה בכל הקשור למגורים. "ביליתי הרבה זמן אצל חברים שגרו במעונות, אז רציתי לגור במעונות כשעברתי לחיפה ולהיות סטודנט במעונות ולא לחזור כל יום לדירה משלי",

אבו דאלו גר בדירה עם עוד 4 שותפים, כאשר לכל אחד יש חדר פרטי משלו עם שירותים צמודים ומקלחת ולכולם יחד יש סלון משותף עם מטבח. שכר הדירה במעונות 'טליה' עומד על כ-950 שקלים בחודש וכולל את הוצאות המים, אבל ללא חשמל ואינטרנט. עד כה, המגורים במעונות 'טליה' שבקרבת הקמפוס לא מאכזבים אותו והוא מגדיר אותם כמוצלחים ביותר מבין ההיצע של האוניברסיטה על הכרמל.

כדי להעצים את החוויה הסטודנטיאלית ולתבל את החיים במעונות, הדיירים דואגים לארגן לעצמם אירועים שונים . כך למשל "בדצמבר האחרון ארגנו מסיבת כריסמס וחנוכה, היו מלא תלמידי חוץ לארץ. התחלנו אצלנו בדירה, במשך שעתיים-שלוש, ואחרי זה נסענו למסיבה מאורגנת של המעונות. היה מיוחד כי היו הרבה אנשים והייתה אווירה. אנחנו מארחים אצלנו בדירה אנשים מכל הדתות ונהנים ביחד".

במעונות 'פדרמן' שצמודים גם הם לאוניברסיטת חיפה משלמים הסטודנטים כ-650 שקלים, אך בעיר אפשר למצוא גם דירות רגילות במחירים דומים. דובר אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת חיפה, אוריאל גזית, בחר לא לגור במעונות והוא משלם שכר דירה של כ-850 שקלים בחודש, על הכרמל בדירת שותפים. אבל עם זאת הוא לא פוסל את החיים במעונות, "לדיירי המעונות יש מגוון רחב מאוד של הטבות ופעילויות שאגודת הסטודנטים מפיקה עבורם למשל ערבי סלסה, מסיבות ונשפים בחגים, קבלת שבת הכוללת ארוחת ערב שישי, קידוש ושירה בציבור, ערבי סרטים והקרנות משחקי כדורגל על מסך ענק הכוללים בירה ופופקורן חופשי, מכונות קפה והסעות מאורגנות לאירועים גדולים בחיפה ובאזור. נוסף על כך, מדי שנה אנו מחלקים שי לדיירי המעונות החדשים. השנה חילקנו להם מגבות רחצה".

חמישה דיירים עם מטבח משותף
חמישה דיירים עם מטבח משותף

תל אביב: לחסוך את שכ"ד הגבוה
באוניברסיטת תל אביב שיפצו בשנה האחרונה את מעונות 'איינשטיין' שנמצאים בצמוד לשער הכניסה הראשי לקמפוס, המעונות עברו שיפוץ מאסיבי וכעת זה נראה כמו בית הבראה, מסביב יש מדשאות ושילוט שלא היה מבייש שדה תעופה. "כל פעם ששמים עוד שלט אנחנו מקללות את זה ואומרות שהיה אפשר להשקיע נגיד במערכת דוד, במקום לשים עוד שלטים, אבל יש בזה משהו חינני", מציינת אלה, סטודנטית קיבוצניקית לתואר שני בתוכנית הבין תחומית באומנויות, שגרה כיום עם שותפה זו שנה שנייה.

"גרתי במעונות גם בתואר ראשון, במכללת אורנים בצפון, בתואר באומנות וחינוך. יש לי אפשרות השוואה, אומנם שם המעונות היו ממש ממש זולים, בערך 600 שקלים לחודש כולל הכל, אבל מבחינת גודל של דירה והאיכות שלה - תל אביב לוקחת".

בזמן שדירה דומה לזו של אלה עולה במרכז תל אביב 4,500 שקלים, אלה משלמת 992 ש"ח למגורים במעונות. בניגוד לשמועות שאופפות את המגורים במעונות של תל אביב, ב'איינשטיין' התנאים טובים, "הבית חדש, הקירות לא מרקיבים ואם אני מבקשת שיתקנו אז מתקנים, אתה לא צריך להתחנן לבעל הבית או לגייס ערבויות".

אילוסטרציה סטודנט ישן

בר אילן: קצת צניעות
בבר אילן המחייה במעונות היא בין הזולות בהשוואה לאלו של מוסדות לימוד אחרים ונעה בין 500 ל-700 שקלים בחודש, תלוי בסוג המעון.

מאיה סטודנטית מתולתלת מבר אילן, בחרה לגור בחדר משותף ל-3 בנות במהלך לימודיה בתואר לחינוך בלתי פורמלי ולימודי ארץ ישראל, "חיפשתי את האווירה החמה, האישית והכיפיות, אז עברתי למעונות שהם יותר זולים ופחות נחשבים. השירותים משותפים לקומה והמטבח משותף לקומה, האווירה מטורפת, של פנימייה, זה כיף. יש דאחקות וצחוקים, אנשים שערים כל הלילה עם גיטרה במרפסת"

מבחינתה הבחירה במעונות הייתה ברורה מההתחלה, "יש לי אחים קטנים וידעתי שאני לא אוכל ללמוד בבית. אני גרה באשדוד וזה מרחק נסיעה עם קו אוטובוס זוועתי שעובר דרך יבנה ועמוס בטירוף. מלא אנשים עומדים שם בבוקר וזה לא רציונלי".

מבחינתה שלוש השנים שגרה במעונות היו חוויה ייחודית, "ארגנו דברים מהרגע להרגע, כשמישהי חולה ומתחילה לתזז בין החדרים וכולן מתחילות לדאוג. גם במטבח. פתאום אתה נתקע בלי אוכל, וזה קורה הרבה ואתה מתחיל לשאול למי יש אוכל, ווואלה אתה יוצא עם ארוחה שחבל לך על הזמן כאילו הבאת אותה מהבית".

את החוויה היא סיכמה אחרי שלוש שנים ובשנה האחרונה כבר עברה לגור עם שותפים בקרבת האוניברסיטה, במחיר גבוה יותר, אבל לפחות בלי חוקים, "יש קטע של משמעת במעונות, יש כללים ברורים של עשה ואל תעשה. במעונות של הדתיים, איפה שגרתי, מ-11 בלילה עד 8 בבוקר אסור לבנים להיות במעונות. כמובן שבת וכשרות חובה לשמור במעונות. קטע של צניעות, אסור ללכת עם גופיות במסדרון ובגדים מעל הברך, קרה שהעירו לי ולא פעם. בשלב מסוים אמרתי די".

"חיפשתי את האווירה החמה". מאיה
"חיפשתי את האווירה החמה". מאיה
יוצרים הווי עם שרה'לה שרון. מעונות בר אילן
יוצרים הווי עם שרה'לה שרון. מעונות בר אילן
אנחנו ניתן לך את כל
המידע שיחסוך לך
הרבה זמן וכסף!
השאר/י פרטים לייעוץ
לימודים חינם!
באנר פירסומי
מה מתאים לך ללמוד?
יש לבחור שיטת חיפוש, להזין את התחום
וללחוץ על אייקון החיפוש
סוג לימודים
  • מכינות, בגרות ופסיכומטרי
  • לימודי תואר ראשון
  • הנדסאים
  • לימודי תואר שני
  • קורסים ולימודי תעודה
  • לימודים בחו"ל
  • לימודי תואר שלישי
קטגוריה
תחום
איזור
345
מקצועות
2538
מוסדות
17566
מסלולי לימוד