האיזור האישי שלי
כאן נרכז עבורך באופן אוטומטי את כל תחומי הלימוד שהתעניינת בהם בעת ביקורך באתר
הבחירות שלי
להכוונה מקצועית חינם השאר פרטים ונציגנו יחזרו אליך

השקעה מועטה באוניברסיטאות בישראל

מבדיקה שנערכה עולה כי התקציב הכולל של אוניברסיטאות המחקר בארץ הוא כמעט תשיעית מתקציב אוניברסיטאות בארה"ב

יובל אל-אור | 17-12-2009 17:22:00

תקציב המחקר הכולל של כל 7 האוניברסיטאות המחקר בישראל עומד על 100 מיליון דולר. סכום זה הוא כמעט תשיעית מתקציבה של אוניברסיטת MIT, המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס בארה"ב, שעומד על 898 מיליון דולר לשנה – כך עולה מנתונים שהוצגו ביום שני האחרון בכנס שנערך בוועידת ישראל לעסקים.

נשיא האקדמיה למדעים, מנחם יערי, טען כי בעוד שארה"ב משקיעה 65 מיליארד דולר בשנה במחקר תחרותי, ישראל משקיעה רק 65 מיליון דולר. "יבשת הגדול מאיתנו פי חמישים מוצאת לנכון לממן מחקר מבוסס תחרות בהיקף גדול פי אלף יותר מהמדינה", הוסיף יערי.

במהלך הכנס ציין השר לענייני מיעוטים, פרופ' אבישי ברוורמן, מי שהיה בעברו נשיא אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, כי הוא מאמין שיש עתה הזדמנות היסטורית "קיבלנו פרס נובל וגם ראש הממשלה מבין שיש צורך להתקדם בנושא ההשכלה הגבוהה ולשנות", אמר, "אפשר לקצץ בתקני משרד הביטחון ולהשיב מדענים ישראלים השוהים בארצות הברית ורוצים לחזור בגלל המשבר הכלכלי".

עם זאת, נשיא הטכניון לשעבר, פרופ' עמוס חורב, העלה ספקות לגבי השבת "המוחות" לארץ: "לאן נחזיר את המדענים?", שאל, "הקיצוץ בתקנים התבצע לפני 30 שנה, היחס בין סטודנטים לסגל בטכניון היה 13 סטודנטים על איש סגל, והיום יש 26 סטודנטים על איש סגל אחד". לדבריו, במוסדות אקדמיים מובילים בעולם, יש יחס של 11 סטודנטים לאיש סגל.

אין תקציבים לאוניברסיטאות (צ' - ShutterStock)
אין תקציבים לאוניברסיטאות (צ' - ShutterStock)
כלים שיעזרו לך לבחור מה ללמוד
המבדק
מחשבן סיכויי קבלה
מחשבון בגרויות
X
שירות אישי חינם
מחפש את מוסד הלימודים שהכי מתאים לך? השאר פרטים
באנר פירסומי